برجام ماه‌هاست در تمرکز ما نیست؛ تمرکز ما روی ۳ چیز است
برجام ماه‌هاست در تمرکز ما نیست؛ تمرکز ما روی ۳ چیز است
سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا ادعای یک رسانه آمریکایی مبنی بر مذاکرات غیرمستقیم این کشور با ایران درباره تبادل زندانیان و آزادسازی اموال مسدود شده ایران را رد نکرد و گفت که واشنگتن همواره برای آزادی شهروندان خود تلاش می‌کند. وی گفت: برجام برای ماه‌هاست که در تمرکز ما نیست. تمرکز ما روی سه چیز است، اینکه به ایران بفهمانیم که باید سرکوب مردم خود را پایان دهد، کمک امنیتی و پهپادی به روسیه انجام ندهد و آمریکایی‌های بازداشت‌شده را آزاد کند.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از آفتاب‌‌نیوز ،ند پرایس، سختگوی وزارت امورخارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره سفر راب مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به عمان گفت: وی در دیدار‌های خود در عمان در مورد مسائل مربوط به ایران گفتگو کرده است. همان‌طور که می‌دانید راب مالی فرستاده ویژه برای ایران است؛ بنابراین می‌توانید تصور کنید که تمام تعاملات او در درجه اول بر روی ایران متمرکز خواهد بود. با توجه به نقش مهمی که عمان در کمک به حل چالش‌ها، کمک به پر کردن شکاف‌ها ایفا کرده است، این کشور نقش بسیار مفید و مهمی در تصمیم ایران برای آزادی باقر نمازی نیز ایفا کرد. آن‌ها از بخشی از تلاش‌های طولانی مدت ما برای آزادی همه زندانیان متخلف و کمک به آزادی باقر نمازی در ایران حمایت کردند.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پرایس در ادامه با تکرار ادعا‌های خصمانه مقامات کشورش علیه ایران گفت: وقتی رابرت مالی در جهان سفر می‌کند، ایران همیشه در اولویت دستورکار است. درباره برنامه هسته‌ای ایران، چالش‌هایی که ایران برای نظم جهانی دارد، خشونت علیه مردم خود، حمایت ایران از روسیه با پهپاد برای جنگ در اوکراین و بازداشت آمریکایی‌ها از این دست موضوعات هستند. همان‌طور که قبلاً اشاره کردم، عمان اخیراً نقش مهمی در کمک به ما برای حل یکی از این پرونده‌ها ایفا کرده است و بازداشت شهروندان ما همیشه در راس برنامه‌ها قرار دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تبادل پیام با ایران درباره برجام بار دیگر تاکید کرد که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ مدت‌هاست که در دستور کار دولت آمریکا قرار ندارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در ادامه ادعا‌های خود گفت: برجام برای ماه‌هاست که در تمرکز ما نیست. تمرکز ما روی سه چیز است، اینکه به ایران بفهمانیم که باید سرکوب مردم خود را پایان دهد، کمک امنیتی و پهپادی به روسیه انجام ندهد و آمریکایی‌های بازداشت‌شده را آزاد کند.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری ادعای مطرح شده در یکی از گزارش‌های سازمان ملل مبنی بر این را تکرار کرد که سیف العادل، سرکرده جدید گروه تروریستی القاعده در ایران حضور دارد.

پرایس مدعی شد: ارزیابی ما با ارزیابی سازمان ملل مطابقت دارد که سیف العادل در ایران مستقر است. وقتی صحبت از حضور او در آنجا می‌شود، ارائه پناهگاه امن به القاعده تنها نمونه دیگری از حمایت گسترده ایران از تروریسم، فعالیت‌های بی ثبات کننده آن در خاورمیانه و فراتر از آن است.

این دیپلمات آمریکایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره گزارش روز چهارشنبه شبکه ان‌بی‌سی که در آن مدعی شده بود، گفتگو‌های غیر مستقیمی میان تهران و واشنگتن درباره تبادل زندانیان میان دو کشور با میانجی‌گری قطر و انگلیس در جریان است، این گزارش را رد نکرد و گفت: من در موقعیتی نیستم که تمام جزئیات گزارش را تأیید کنم، اما در هسته گزارش همان‌طور که خواندم، نشان می‌دهد که ما متعهد هستیم که هر کاری می‌توانیم برای تامین آزادی شهروندان آمریکایی انجام دهیم تا در اسرع وقت سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز را به خانه بیاوریم. من البته نمی‌توانم وارد جزئیات آنچه ممکن است در جریان باشد، شوم.

وی ادامه داد: همان‌گ‌نه که می‌توانید تصور کنید، چنین بحث‌هایی با متحدان و شرکای‌مان در سراسر جهان حساس است. اما تقریباً هر بار که این سؤال مطرح می‌شود، تکرار می‌کنم این است که اولویت ما درخصوص بازگشت امن و سریع این سه آمریکایی بدون ابهام بوده است.

ان‌بی‌سی نیوز در گزارش خود به نقل از چهار مقام آمریکایی مدعی شد که دولت بایدن، در حال مذاکره غیرمستقیم با ایران در مورد تبادل احتمالی زندانیان است و قطر و انگلیس نقش میانجی را در این مذاکرات ایفا می‌کنند.

این شبکه آمریکایی همچنین در این گزارش ادعا کرد که دو طرف در حال بررسی فرمولی هستند که پیشتر در سال ۲۰۲۱ مورد بحث قرار گرفته بود و ممکن است شامل تبادل زندانیان میان دو کشور و آزادسازی میلیارد‌ها دلار وجوه مسدود شده ایران در بانک‌های کره جنوبی شود.

ند پرایس در پاسخ به سوالی درباره ادعای آزادسازی اموال مسدود شده ایران نیز اظهار داشت: این یکی از جزئیات گزارش است که من در موقعیتی نیستم که آن را تأیید کنم یا درباره آن صحبت کنم. ما به‌طور مرتب با شرکای خود در سرتاسر جهان تعامل داریم تا از آن‌ها به خاطر حمایت از رژیم تحریمی که وجود دارد، قدردانی کنیم.

وی افزود: ما در زمینه‌های دیگر نشان داده‌ایم که حتی زمانی که روابط در سطح پایینی است، می‌توانیم منافع خود را به‌طور موثر دنبال کنیم و آن‌ها را به طور مؤثر دنبال کنیم. بازگرداندن آمریکایی‌ها به خانه همیشه به نفع ما خواهد بود و حتی زمانی که روابط در سطح پایین یا شاید نزدیک به آن نقطه است، ما مصمم هستیم هر کاری که می‌توانیم برای تامین امنیت و رفاه شهروندان خود انجام دهیم.