ایده‌های متنوعی برای افزایش تولید، اشتغال زایی و مکانیزه کردن سیستم فاضلاب ساختمان داریم
ایده‌های متنوعی برای افزایش تولید، اشتغال زایی و مکانیزه کردن سیستم فاضلاب ساختمان داریم
واحد فرآورده‌های بتنی دهقانی از جمله واحدهایی است که طیف متنوعی از مصالح از قبیل: قطعات بتنی، تیرچه بلوک و همچنین پل‌های پیش ساخته (اپن)، لوله‌های بتنی و ... با کیفیت و مطابق با استانداردهای تعریف شده در فهرست تولیدات آن قرار دارد.

صابرین آنلاین – مهندس فرشاد دهقانی که دانش آموخته رشته علوم و مهندسی آب با گرایش آب شیرین است در مصاحبه با خبرنگار ما ضمن اشاره به اینکه از حدود ۶ سال قبل به عرصه تولید فرآورده‌های بتنی ورود کرده افزود: پیش از این در کار ساخت و ساز بودم که به دلایلی از جمله افزایش هزینه‌های تولید و راکد بودن صنعت ساختمان به این عرصه ورود کردم. وی که در عین حال مدیریت یک استخر پرورش ماهی که خود دایر و احداث کرده را نیز بر عهده دارد گفت: در حال حاضر ۴ نفر به صورت مستقیم در این کارگاه فرآورده‌های بتنی مشغول به کار هستند اما افزون بر ۵ تا ۶ نفر نیز به صورت غیر مستقیم در بخش‌های مختلف مرتبط با این کارگاه از جمله حمل و نقل و … با ما ارتباط کاری دارند.

مدیر واحد فرآورده‌های بتنی فرشاد دهقانی سپس با اشاره به عمده فعالیت این واحد اظهار کرد: تولید انواع بلوک‌های سیمانی، تیرچه، سقف‌های پیش ساخته، لوله‌های بتنی، پایه‌های بتنی و … تولید و به متقاضیان عرضه می‌شود.وی در همین حال خاطرنشان کرد: به موازات تهیه ،تولید و توزیع انواع مصالح ساختمانی از صفر تا صد به صورت مشارکتی نیز در صنعت ساختمان با پیمانکاران همکاری داریم که بتن ، فوم بتن، آجر و … را به طور کامل عرضه و تامین می‌کنیم.
مهندس فرشاد دهقانی در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی تهیه مواد اولیه اظهار کرد: سنگر دارای یک معدن شن و ماسه است که به واقع قلب تپنده سنگر محسوب می‌شود با این وجود متاسفانه دولت هر سال به عناوین و بهانه‌های مختلف اقدام به تعطیلی این معدن می‌کند در حالی که معدن سنگر اصلی‌ترین منبع تامین مواد اولیه واحدهای بتنی است. وی در همین زمینه اضافه کرد: تعطیلی معدن در هر سال بیش از دو ماه به طول می‌انجامد که در این مدت کارگاه و مراکز تولید فرآورده‌های بتنی نیز عملاً تعطیل شده و از کار باز می‌مانند.
فرشاد دهقانی همچنین خاطرنشان کرد: اما با توجه به تعهداتی که نسبت به مشتریان خود داریم همه سعی و تلاش ما معطوف ارائه بهترین خدمات و تولید با کیفیت برتر است.

در مدت زمانی که معدن تعطیل است با سختی و دشواری زیادی شن و ماسه را از مناطق مختلف از جمله لوشان، قزوین و … تهیه می‌کنیم که البته این کار هم به راحتی انجام نمی‌شود کما اینکه بعد از واریز پول به حساب فروشندگان معمولاً ۳ تا ۴ روز بعد اقلام مورد نیاز را برای ما ارسال می‌کنند.وی کمبود و به خصوص نوسان و افزایش قیمت برخی مواد اولیه از جمله سیمان را مهمترین مشکل در حوزه مرتبط با تهیه و تامین مواد اولیه دانست و افزود: در سال جاری (۱۴۰۲) از ابتدای فروردین تاکنون قیمت سیمان ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش یافته و در بازه‌ای نیز اساساً فروش آن قطع شد که در آن بازه یک تا دو ماهه ناچاراً سیمان را به چند برابر قیمت از واسطه‌ها خریداری کردیم البته این افزایش قیمت‌ها فقط محدود به سیمان نیست بلکه میلگرد و اقلام دیگر هم وضعیتی بهتر از سیمان ندارند.وی گفت: به طور کلی مشکل اصلی بی‌ثباتی قیمت‌ها است؛ در واقع قیمت‌ها حتی برای مدت زمان کوتاهی هم ثبات ندارند و در فاصله‌های زمانی کوتاه افزایش پیدا می‌کند .
مهندس فرشاد دهقانی با بیان اینکه نوسان و افزایش قیمت‌ها در فاصله‌های زمانی کوتاه بعضاً موجب ضرر و زیان ما در انعقاد قرارداد می‌شود توضیح داد: برای تامین مصالح یک ساختمان اخیراً قراردادی به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان منعقد کردیم اما ظرف فقط چند روز که در تدارک آماده سازی و تولید سفارش مشتری بودیم قیمت میلگرد ۵ هزار تومان در هر کیلو افزایش یافت در نتیجه حاشیه سود ما به طور کلی از دست رفت البته در مواردی نیز دچار ضرر و زیان هم می‌شویم.
مدیر فرآورده‌های تولیدی دهقانی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که ارزیابی وی از عملکرد اتحادیه صنفی را جویا شد گفت: ما زیر نظر اتحادیه مصالح فروشان فعالیت می‌کنیم که به جز دعوت ما برای شرکت در انتخابات هیئت مدیره فعالیت و خدمات دیگری از این اتحادیه مشاهده نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: برخی واحدهای غیر مجاز تاسیس و راه‌اندازی شده که با کیفیت‌های متفاوت تولید محصول می‌کنند و قیمت‌ها را نیز کمتر از تعرفه‌های متعارف اعمال می‌نمایند. چنانچه یک تشکل صنفی کارآمد ایجاد شود نظارت جدی در این زمینه اعمال و به یکسان‌سازی قیمت‌ها اقدام می‌کند.وی گفت: در حال حاضر وقتی ما یک جنس را در این کارگاه با قیمت مشخص تخلیه می‌کنیم همکار ما قیمت‌های پایین‌تری به مشتری می‌دهد.وی بابیان اینکه بیشتر واحدهای این صنف دچار کمبود نقدینگی هستند و از این رو با قیمت‌های نازل کار می‌کنند که بتوانند امور روزمره خود را بگذرانند و البته بخشی از این واحدها دارای مجوز نیستند و مابقی از قبل مجوز یا پروانه را اخذ کردند با این وجود به لحاظ کمبود شدید نقدینگی بازار رقابتی نامطلوبی را شکل داده‌اند که رقابت در چنین بازاری برای واحدهایی مانند این واحد که کیفیت را سرلوحه خود قرار داده و اعتبار ما به واسطه کیفیت رقم خورده امکان‌پذیر نیست.وی گفت: این واحد در سطح بخش سنگر تنها واحد تولید فرآورده‌های بتنی است که تیرچه‌های سقفی را دقیقاً مطابق با استانداردهای تعریف شده تولید می‌کند این واقعیتی است که مشتریان ما به آن اذعان دارند از این رو با توجه به کیفیت بالای محصول طبیعی است که قیمت محصولات این واحد نسبت به واحدهای مشابه بالاتر است چرا که هزینه تولید ما بالا است.

وی افزود: برخی فعالان ساخت و ساز برای آنکه ساختمان را ارزان‌تر تمام کنند تیرچه‌های غیر استاندارد با قیمت‌های نازل را مورد استفاده قرار می‌دهند این در حالی است که سازمان نظام مهندسی تاکید نموده که حتماً از تیرچه‌های استاندارد استفاده شود.
مهندس فرشاد دهقان اضافه کرد: ما طبق جدول استاندارد تولید محصول می‌کنیم که این جدول توسط نظام مهندسی و استاندارد گیلان تدوین شده است.وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما که پرسید آیا در صورت رفع مشکلات و برخورداری از برخی حمایت‌ها به ویژه تزریق نقدینگی در قالب تسهیلات بلند مدت با بهره پایین طرح و برنامه‌ای برای توسعه این واحد خواهید داشت یا خیر گفت: یکی از ملزومات اصلی توسعه زمین است که خوشبختانه به مقدار کافی در اختیار داریم .
مهندس فرشاد دهقانی گفت: این کارگاه در زمینی به متراژ کلی ۴۰۰۰ متر احداث شده که شامل بخش‌های مختلف از جمله تولید قطعات بتنی مانند: تیرچه، بلوک های پیش ساخته، پایه‌های بتنی ،لوله‌های مسلح و .. است. علاوه بر این زمینی در نزدیکی مکان کارگاه از قبل تهیه و تدارک دیده‌ایم که متراژ آن ۲۰۰۰ متر بوده اما به علت مشکلات نقدینگی هنوز آماده نشده. وی با بیان اینکه کارگاه و زمین در موقعیت مناسبی واقع شده گفت: چنانچه تسهیلات بلند مدت با نرخ بهره پایین به ما اختصاص یابد می‌توانیم طرح توسعه را اجرایی و ظرفیت‌ها را در حوزه تولید و اشتغال زایی افزایش دهیم.

مهندس فرشاد دهقانی با اشاره به مشکلات دیگر اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات اصلی ما نبود ساز و کار شفاف در قوانین مربوط به کارگر و کارفرماست.وی افزود: با توجه به اینکه کار ما فصلی محسوب می‌شود در فصل سرما و مواقعی که برف و باران می‌بارد و همچنین در هنگام قطعی برق نمی‌توانیم کار کنیم در واقع همه ساله از نیمه دوم اسفند تا بیستم فروردین کارگاه عملاً تعطیل است و تولیدی نداریم .وی در ادامه همین مبحث خاطرنشان کرد: ما به کارگران خود بالاتر از مصوبه اداره کار دستمزد پرداخت می‌کنیم اما به طور کلی چنانچه یک کارگر به هر دلیلی مبادرت به شکایت از کارفرما نماید اداره کار در همان جلسه اول حکم بر محکومیت کارفرما صادر می‌کند.وی با بیان اینکه عدم شفافیت در سازوکارهای مناسبات فی مابین کارگر و کارفرما مشکلات عدیده‌ای برای کارآفرینان و به خصوص در صنعت بتن ایجاد کرده ابراز امیدواری کرد اداره کار در این زمینه شفاف سازی نموده و ضمن به رسمیت شناختن قراردادهای فی مابین کارگر و کارفرما در رسیدگی به دعاوی مطروحه اظهارات کارفرمایان را هم مدنظر قرار دهد.

مدیر واحد فرآورده‌های بتنی دهقانی همچنین تعرفه‌های سنگین مالیاتی را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: تمامی مواد اولیه از قبیل شن، ماسه، میلگرد ،سیمان و نظایر آن مشمول ارزش افزوده ۹ درصدی اداره دارایی است و این جدا از مالیات‌های سنگین و غیر کارشناسی سالانه می‌باشد. وی افزود: در حالی که حاشیه سود ما حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است اداره دارایی ۹ درصد به عنوان ارزش افزود مطالبه و اخذ می‌کند در حالی که این مبلغ از قبل اخذ شده و در عین حال مقوله ارزش افزوده برای مشتریان اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی نشده در نتیجه ما قادر به گرفتن مبلغ ارزش افزوده از مشتریان نیستیم .
مهندس فرشاد دهقانی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما که خواستار توضیحات بیشتری در خصوص برنامه‌های طرح توسعه شد گفت:

تکمیل و به روز رسانی تجهیزات از جمله دستگاه هیدرولیک تولید بلوک و تیرچه‌های صنعتی طبیعی، اتاق بخار و اجرای طرح مکانیزه سیستم فاضلاب ساختمان که از معضلات اصلی صنعت ساختمان محسوب می‌شود از مهم‌ترین برنامه‌های طرح توسعه این واحد است.
مدیر فرآورده‌های بتنی دهقانی با جمع‌بندی اظهارات خود ضرورت حمایت از سرمایه‌گذاران بخش تولید و کارآفرینی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در حالی که مقامات ارشد نظام بر لزوم رفع موانع تولید و رونق تولید ملی و کاهش نرخ بیکاری تاکید می‌کنند انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی ‌مربط و سیستم بانکی حمایت‌های لازم را از ما تولید کنندگان و کارآفرینان به عمل آورند.وی گفت: پیش از این افزون بر ۸ نفر در این واحد به طور مستقیم مشغول به کار بوده و تحت پوشش بیمه و مزایای تامین اجتماعی قرار داشتند که به علت مشکلات عدیده که بخشی از این مشکلات را مورد اشاره قرار دادم ناگزیر از تعدیل نیرو شدیم با این وجود این واحد از پتانسیل‌های بالایی برای اجرای طرح‌های توسعه و اشتغال زایی برخوردار است که تحقق و عملی ساختن این برنامه‌ها حمایت، پشتیبانی و مساعدت ارگان‌ها و ادارات ذیربط را می‌طلبد.
وی افزود: گسترش بخش تولید بلوک، تدارک و مدرن سازی میز ویبره برای پایه بتنی و … از دیگر برنامه‌های طرح توسعه این واحد است.

مهندس فرشاد دهقانی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای استاندار گیلان افزود: دکتر عباسی به عنوان نماینده ارشد دولت در گیلان مدیری لایق، دلسوز و متعهد است که انتظار داریم دستگاه‌های زیر مجموعه را به تعامل بیشتر با تولید کنندگان و کارآفرینان ترغیب نموده و نیز مبحث معدن سنگر را که یکی از معضلات اصلی فعالین این صنف است پیگیری نماید.
گفتنی است: تولیدات با کیفیت واحد فرآورده‌های بتنی دهقانی در حوزه اجرای پروژه‌های عمرانی مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی مختلف است که مشخصاً در تعبیه اگوها، لوله‌های بتنی،پل ساز،ی کفپوش‌ها ،جدول و … کاربرد گسترده‌ای دارد؛ این تولیدات با توجه به کیفیت بالا و قیمت مناسب برای دولت مقرون به صرفه است که در صورت حمایت دولت نیاز مصالح پروژه‌های عمرانی دستگاه‌ها و ادارات دولتی در سطح گسترده توسط واحد فرآورده‌های بتنی دهقانی به نحو احسن تامین خواهد شد.

  • نویسنده : فاطمه آرام
  • منبع خبر : صابرین آنلاین