قاچاق کالا به مثابه خنجری بر پیکر تولید است
قاچاق کالا به مثابه خنجری بر پیکر تولید است
رئیس جمهور عدم برخورد جدی با قاچاق کالا را موجب تضعیف حاکمیت دانست و تاکید کرد: نتایج هماهنگی‌ها، پیگیری‌ها و اقدامات صورت گرفته در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سوی این ستاد و سایر دستگاه‌های ذیربط، باید به صورت عینی در جامعه قابل مشاهده باشد.
جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز عصر  سه‌شنبه به ریاست دکتر سید ابراهیم رئیسی برگزار شد.
رئیس جمهور در این جلسه قاچاق کالا را به مثابه خنجری بر پیکر تولید توصیف و در ضرورت مبارزه با قاچاق کالا گفت: محور اقتصاد مقاومتی تولید است و همه باید در جهت رونق آنکه متضمن ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی است، تلاش و مبارزه با قاچاق کالا را وظیفه خود بدانند.
دکتر رئیسی با تاکید بر ضرورت شناسایی و برخورد با قاچاق سازمان‌یافته و قاچاقچیان عمده، تحقق این مهم را از وظایف تمامی دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه‌های اطلاعاتی و فراجا دانست و گفت: مبارزه با قاچاق کالا باید به نحوی صورت گیرد که مردم شاهد وجود کالاهای قاچاق در بازار نباشند.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه طرح ساماندهی ته‌لنجی‌ها و کالاهای ملوانی بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی اکنون در نوبت تأیید شورای نگهبان قرار دارد، ضمن توصیه مسئولین امر به تعامل با ملوانان، بر تعیین ضوابط ساماندهی واردات کالاهای ته‌لنجی و ملوانی و اطلاع‌رسانی به ملوانان تأکید و وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کرد کالاهای مجاز در این زمینه را تعیین، تعرفه‌ها را مشخص کند و موارد را به اطلاع ملوانان برساند.
دکتر رئیسی عدم برخورد جدی با قاچاق کالا را موجب تضعیف حاکمیت دانست و تاکید کرد: نتایج هماهنگی‌ها، پیگیری‌ها و اقدامات صورت گرفته در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سوی این ستاد و سایر دستگاه‌های ذیربط، باید به صورت عینی در جامعه قابل مشاهده باشد.
در این جلسه که با حضور وزرا و مدیران مرتبط با موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، ۵ مصوبه شامل «مکانیزم ارزش‌گذاری کالاهای مشمول قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز»، «توقیف وسایل نقلیه عمومی حامل مسافر مورد استفاده در جرائم و تخلفات موضوع تبصره ۶ ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز»، «تعیین ارزش کالاهای ممنوعه»، «دستورالعمل سامانه پرونده‌های قاچاق کالا و ارز» و «برنامه‌های اجرایی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۴۰۲ مشتمل بر ۱۱۴ راهبرد، ۵۹ اقدام اساسی و ۱۷۸ برنامه اجرایی» به تصویب اعضا رسید.