زیرساخت‌های تردد زائران اربعین در مرزهای کشور وضعیت خوبی دارند
 زیرساخت‌های تردد زائران اربعین در مرزهای کشور وضعیت خوبی دارند
وزیر کشور گفت: امسال زیرساخت‌ها برای تردد زائران اربعین در مرزهای ۶ گانه در مقایسه با سال‌های قبل وضعیت خوبی داشته و بهتر شده است.

احمد وحیدی  در مرز تمرچین پیرانشهر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امسال از نظر زیرساخت‌های لازم مانند جاده دسترسی، ایجاد سایبان و افزایش گیت های ورود و خروج و هماهنگی با طرف عراقی مطلوب است.

وی اضافه کرد: سعی بر این است که با تامین امکانات لازم با توجه به شدت فشار گرمای هوا، شرایط مناسبی برای تردد زائران ایجاد شود.

وزیر کشور گفت: زائران عزیز می‌توانند با ثبت نام در سامانه از هم اکنون مسیر تردد خود را برای حضور در مراسم اربعین انتخاب کنند.

وحیدی اظهار کرد: واقعیت این است که در زمینه گرمای هوا کاری نمی‌توان کرد اما با توزیع مناسب زائرین بین مرزهای ششگانه مساله تردد آنان را باید تسهیل کرد.

به گزارش ایرنا، احمد وحیدی، وزیر کشور ظهر جمعه با هدف بررسی میزان آمادگی و بررسی زیرساخت‌های مرز تمرچین برای اربعین حسینی، وارد شهرستان پیرانشهر شد و از مرز تمرچین‌ این شهر بازدید کرد.

مرز تمرچین در شهرستان پیرانشهر آذربایجان غربی امسال هم یکی از گذرگاه های رسمی برای عبور زائران اربعین است و این آمادگی وجود دارد که امسال ۵۰۰ هزار زائر از این مرز عازم مراسم اربعین شوند.

سال گذشته نیز بیش از ۵۰ هزار نفر زائر از طریق مرز تمرچین وارد عراق شدند.

مرز تمرچین در ۱۵ کیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیکترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.

این مرز زمینی تا شهر ارومیه، مرکز استان ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیکترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است که به ترتیب حدود ۱۱ کیلومتر و ۲۵ کیلومتر با گمرک تمرچین فاصله دارد.

مرز تمرچین پیرانشهر در سال ۱۳۸۶ به عنوان مرز رسمی زمینی شناخته شد و نقش آن در اقتصاد منطقه چشمگیر است.