بهره‌ نگرفتن از ظرفیت‌ فرهنگستان‌ها؛ اجحاف بزرگ به کشور
بهره‌ نگرفتن از ظرفیت‌ فرهنگستان‌ها؛ اجحاف بزرگ به کشور
معاون اول رئیس جمهور گفت: بهره‌ نگرفتن از ظرفیت‌های بزرگ علمی فرهنگستان‌ها، اجحافی بزرگ به آینده کشور است.

جلسه هیئت امنای مشترک فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی ایران به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

محمد مخبر در این جلسه بر ضرورت پیوند، نزدیکی، ارتباط و تعامل گسترده دولت و فرهنگستان‌ها تاکید کرد و افزود: فرهنگستان‌ها به عنوان کانون‌های تشخیص و حل مسئله، در سالیان گذشته از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی که دارای مسائل و مشکلاتی هستند، دور افتاده‌اند. در این‌باره، رؤسای سازمان‌های اداری و استخدامی و برنامه و بودجه، باید ضمن آسیب شناسی و ایجاد و طراحی یک برنامه جدید در تنظیم بودجه سالیانه کشور برای فرهنگستان‌ها، به اصلاح روابط دولت و این مراکز علمی کشور و نقش بزرگ آنان در تصمیم سازی‌ها نیز کمک کنند.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه که رؤسای فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رؤسای سازمان‌های اداری و استخدامی و برنامه و بودجه، معاون حقوقی رئیس جمهوری و همچنین برخی از اعضای هیئت امنای فرهنگستان‌ها حضور داشتند، تصریح کرد: استفاده‌نکردن و بهره‌‌نگرفتن از ظرفیت‌های بسیار بزرگ علمی فرهنگستان‌ها، اجحافی بزرگ به آینده کشور است.

مخبر با اشاره به تاکید مقامات ارشد کشور‌های خارجی در ملاقات‌های دو جانبه و چند جانبه در خصوص تقویت دیپلماسی علمی و لزوم تعامل‌های دانشگاهی و تبادل اساتید و دانشجویان، افزود: همواره در این ملاقات‌ها سران دیگر کشور‌ها علاقه‌مند به بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فناوری دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان جمهوری اسلامی هستند که ضرورت دارد فرهنگستان‌ها در این زمینه ورود کنند تا زمینه‌های همکاری‌های علمی ایران با سایر کشور‌ها تقویت شود.

معاون اول رئیس جمهور، همچنین به سرعت روز افزون و چشمگیر تحولات علمی و پیشرفت‌های فناوری در دنیا اشاره و تاکید کرد: فرهنگستان‌ها باید با تشکیل کانونی ضمن رصد پیشرفت‌های فناوری‌های روز به‌ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و بستر‌های اینترنتی، پیش‌بینی‌ها، هشدار‌ها و برنامه‌های لازم برای تطبیق دستگاه‌های حاکمیتی و وزارتخانه‌ها با این تحولات روز دنیا را در اختیار آنان قرار دهند.

گفتنی است در این جلسه، گزارش حسابرسی و صورت‌های مالی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی ایران بر اساس اظهار نظر‌های موسسه‌های حسابرسی درباره صورت وضعیت مالی، تغییرات در آن و مقایسه بودجه با عملکرد آن‌ها ارائه شد.

در ادامه این جلسه نیز رؤسای فرهنگستان‌های علوم، علوم پزشکی، هنر و زبان و ادبیات فارسی به تشریح عملکرد خود در بخش‌های مختلف از جمله اهداف فرهنگستان‌ها، گروه‌ها و کارگروه‌های علمی، فعالیت‌های انجام شده در سه سال گذشته، ارائه بیانیه‌های راهبردی و سیاستی در موضوعات مختلف کلان کشور به وزارتخانه‌ها، دستگا‌ه‌های دولتی و مراکز اداری و اجرایی، تجلیل از دانشمندان و نخبگان، فعالیت‌های بین‌المللی و روابط بین‌الملل فرهنگستان‌ها، برگزاری همایش‌ها، محصولات تولید شده علمی و هنری، طرح‌های پژوهشی و انتشار کتب و مجلات مختلف علمی پرداختند.

همچنین، رؤسای فرهنگستان‌ها پیشنهاد و درخواست‌های خود درباره تخصیص اعتبارات لازم برای حل مشکلات استخدامی و نیروی انسانی، توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی و جذب نیرو‌های متخصص و متعهد، افزایش ارتباطات فرهنگستان‌ها و وزارتخانه‌ها، بهره‌گیری از نظرات علمی دانشمندان فرهنگستان‌ها و لزوم ایجاد طراحی نوین در پیوند دولت و بدنه علمی کشور را مطرح کردند.