سند تحول قضایی به روزرسانی شود
سند تحول قضایی به روزرسانی شود
رییس قوه قضاییه: زمان به سرعت در گذر است، سند تحول را سریع‌تر به‌روزرسانی کنید و ارتقا دهید

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه (۶ شهریور) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن تسلیت ایام اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از خداوند متعال مسئلت کرد تا زیارت امام حسین (ع) و توفیق خدمت‌رسانی به زوار اربعین را نصیب همه انسان‌ها و مشتاقان و شیفتگان مکتب سرخ شهادت و عاشورا بگرداند.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین حسینی به تمامی مسئولان قضایی بویژه مسئولان قضایی شهر‌های مرزی دستور داد تا نهایت توان و تلاش خود را برای خدمت‌رسانی به زوار اربعین و تسهیل امور آنان به کار ببندند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، هفته دولت را به رئیس‌جمهور و همه دولتمردان تبریک و تهنیت گفت و از محضر خداوند توفیقات آنان را در خدمت به نظام اسلامی و مردم مسئلت داشت.

رئیس عدلیه همچنین از حجت‌الاسلام والمسلمین داودی مازندرانی به سبب قبول تصدی ریاست دادگاه عالی انتظامی قضات قدردانی کرد و توفیقات وی را در این منصب از خداوند متعال خواستار شد.

رییس قوه قضاییه: زمان به سرعت در گذر است، سند تحول را سریع‌تر به‌روزرسانی کنید و ارتقا دهید

رئیس قوه قضاییه در ادامه نشست امروز با اشاره به ضرورت اهتمام مجدانه و تسریع در اتخاذ تدابیر برای بازنگری و به روزرسانی سند تحول اظهار کرد: معاون اول قوه قضاییه و معاون راهبردی دستگاه قضا و همچنین سایر اعضای قرارگاه عملیاتی پیگیری اجرای فرامین و سیاست‌های مقام معظم رهبری در قوه ‏قضاییه برای به‌روز‌رسانی و ارتقاء سند تحول نهایت تلاش و مساعی خود را به کار ببندند و در اتخاذ تدابیر در این راستا تسریع داشته باشند.

رئیس عدلیه با اشاره به اهمیت مقوله عدالت در همه شئون و ساحت‌ها، گفت: در فرآیند بازنگری و روزآمدکردن سند تحول قضایی باید نسبت به تعیین شاخصه‌های مقرر و هدفگذاری جهت حصول بیش از پیش عدالت در همه شئون و ساحت‌ها، اهتمام داشته باشیم؛ تحقق و گسترش عدالت از اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران است و دستگاه قضایی نیز در این راستا دارای وظایف و مسئولیت‌های ذاتی و قانونی است.

رئیس دستگاه قضا افزود: ما در فرآیند بازنگری و روزآمدکردن سند تحول قضایی باید بررسی کنیم که چه میزان در گام نخست در راستای تحقق و گسترش عدالت توفیق داشته‌ایم و برای توفیق بیشتر در گام بعدی، باید چه دستورکار‌هایی را دنبال کنیم؛ این عدالت‌گستری گاهی مستقیماً باید از ناحیه دستگاه قضایی دنبال شود و گاهی نیز در این مسیر باید به قوای دیگر کمک و مساعدت کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: اگر چه یکی از شئون مهم تحقق و گسترش عدالت، فرآیند‌های قضایی و مبحث عدالت در محکمه است؛ اما باید توجه داشت که مقوله عدالت‌گستری شامل شئون و ساحت‌های مختلفی از جمله عدالت در تقنین، عدالت در اجرا، عدالت در توزیع فرصت‌ها، عدالت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نیز می‌شود. باید عدالت را به درستی معنا کنیم؛ باید عنایت داشته باشیم که هدف ما تحقق و بسط عدالت اسلامی است و این مقوله فراتر از صرف تحقق عدالت در محکمه است.

رئیس قوه قضاییه گفت: ضرورت دارد در بازنگری و به‌روزرسانی سند تحول قضایی شاخصه‌ها و معیار‌هایی را برای سنجش و ارزیابی مستمر عدالت‌گستری تعیین کنیم؛ در این راستا می‌توانیم به سیاست‌های کلی ابلاغی و برنامه‌های ۵ ساله و سایر راهبرد‌های موجود در عدلیه نظر بیفکنیم و بر غنای و پرمایگی سند تحول بیفزاییم؛ باید در مقوله عدالت‌گستری، هدفگذاری داشته باشیم و مستمراً فرایند‌های ناظر بر تحقق اهداف را پایش کنیم.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: علاوه بر اعضای قرارگاه عملیاتی پیگیری اجرای فرامین و سیاست‌های مقام معظم رهبری در قوه ‏قضاییه، سایر مسئولان قضایی نیز که عضو قرارگاه مذکور نیستند، نقطه نظرات خود را در باب روش‌های حصول و تحقق هرچه بیشتر عدالت برای گنجاندن در سند تحول قضایی در اسرع وقت ارائه دهند.

در بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین حسینی و شور و اشتیاق وصف‌ناپذیر همه دلدادگان آن حضرت برای شرکت در راهپیمایی اربعین، خطاب به آن دسته از مسئولان قضایی که قصد شرکت در اجتماع ملیونی اربعین حسینی را دارند، گفت: ضمن آنکه نایب‌الزیاره همکاران خود باشید، امور را به گونه‌ای تمشیت کنید که در مدت عدم حضورتان در محل کار، خللی در ایفای وظایف و مسئولیت‌های‌تان ایجاد نشود.