وزیر دفاع طالبان مشخصا در مورد درگیری اخیر مرزی با ایران در نیمروز گفت: «مشکلی که با ایران پیش آمد، چهار روز برایم گزارش می‌آمد که آن‌ها توپ و هاوان شلیک می‌کنند. من (به ایرانی‌ها) گفتم این کار را نکنید و به نفع‌مان نیست»

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از فرارو، محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان در اولین اظهارنظر در مورد درگیری اخیر مرزی با ایران گفت ابتدا مرزبانان ایرانی «چهار روز» با توپخانه به طالبان حمله می‌کردند و نیرو‌های طالبان «مجبور» به عکس‌العمل شدند.

درگیری اخیر چند ساعته مرزی در نیمروز در ۵ خرداد/جواز (۲۶ می) به شهید شدن یک مرزبان ایرانی و کشته شدن یک نیروی طالبان انجامید و مقام‌ها در تهران و کابل آن را «سوءتفاهم» خوانده و گفتند از فردای آن روز وضعیت به حالت عادی بازگشته است.

مجاهد شب گذشته در یک مصاحبه ویژه در تلویزیون طلوع‌نیوز که با حضور شماری از مخاطبان صحبت می‌کرد، در این زمینه گفت طالبان با کشور‌های همسایه «هدف و مقصد» جنگ و جنجال ندارد و در مورد رویداد‌های مرزی گفت: «بسیار وقت‌ها طوری است که معلومات دقیق هم وجود دارد و شواهد هم است که در بعضی موارد ما را مجبور کرده‌اند… بعضی وقت‌ها این طور واقع شده که در سرحدات غیرنظامیان افغان شهید شده‌اند. از طرف ایران هم و پاکستان هم و دیگر کشور‌ها هم.»

وزیر دفاع طالبان مشخصا در مورد درگیری اخیر مرزی با ایران در نیمروز گفت: «مشکلی که با ایران پیش آمد، چهار روز برایم گزارش می‌آمد که آن‌ها توپ و هاوان شلیک می‌کنند. من (به ایرانی‌ها) گفتم این کار را نکنید و به نفع‌مان نیست و بعد مجبور شدیم که عکس‌العمل نشان دهیم و از خاک‌مان دفاع کنیم و از حق‌مان نمی‌گذریم و به کسی هم حمله نمی‌کنیم.»

پس از درگیری اخیر گزارش‌هایی از اعزام صد‌ها نیرو و خودرو‌های طالبان به سمت مرز با ایران در رسانه‌ها منتشر شد و وزارت داخله/کشور طالبان آن را «تمرینات نظامی برای آشنایی با سلاح‌های سنگین» مرزبانان طالبان عنوان کرد.