بخشودگی جرایم بانکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان است
بخشودگی جرایم بانکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان است
زارت اقتصاد اعلام کرد مصوبه بخشش جرایم تسهیلات بانکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان است تا با پرداخت بدهی خود با فشار کمتری به فعالیت ادامه دهند.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از ایرنا، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد در پاسخ به مطلب ۱۹ بهمن ماه روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «یارانه بانکی به بدهکاران» توضیح داد: مصوبه بخشش جرایم بانکی برای نخستین بار نیست که اعمال می‌شود و در سال‌های گذشته نیز سابقه داشته و حتی مجلس در این باره مصوبه هم داشت بنابراین بخشش جرایم برای نخستین بار نیست که اعمال می‌شود و در آن مقطع دلیل این مصوبه حمایت از تولیدکنندگان ذکر شده بود.

در سری جدید بخشش جرایم مدت زمان کوتاهی فرصت به بدهکاران بانکی داده شده تا از این فرصت استفاده کرده و اقسام معوق خود را پرداخت کنند. دولت سیزدهم در راستای حمایت از تولیدکنندگان بخشش جرایم را مصوب کرد تا فعالان اقتصادی که به دلیل شرایط اقتصادی خاصی نتوانستند تعهدات بانکی خود را عمل کنند و دچار معوقات و نکول بدهی شده و نتوانستند اقساط خود را به شکل کامل پرداخت کنند از این فرصت استفاده کنند.

از طرفی با پرداخت اقساط از سوی این بخش از تسهیلات گیرندگان بازگشت منابع به بانک‌ها افزایش یافته و قدرت وام دهی بانک ها در پایان سال تقویت می‌شود و فعالان اقتصادی نیز می توانند با فشار کمتری به فعالیت خود ادامه دهند.

نکته مهم در این باره که نباید فراموش کرد این است که قرار نیست ابربدهکاران بانکی از این مصوبه ذینفع باشند بلکه باید همانند گذشته همچنان بر اساس مصوبه مجلس و طبق رویه بانک مرکزی هم مشمول شفافیت و هم جریمه خواهند بود، این دسته از تسهیلات گیرندگان به دلیل اینکه دارای توانایی مالی هستند و هم دارای شرکت‌های با اندازه اقتصادی بزرگ که توانایی بازپرداخت اقساط را داشتند، توانستند تسهیلات بزرگی را دریافت کنند بنابراین مشمول بخشودگی نخواهند شد.

درباره این موضوع که شاید این مصوبه موجب شود تا خوش حساب ها نیز دیگر تمایلی به پرداخت اقساط نداشته باشند و این موضوع یک بدعت شود باید گفت؛ این اتفاقی که در بانک‌های دولتی رخ داده است؛ هیچگاه تبدیل به قاعده نخواهد شد و ادامه پیدا نخواهد کرد، بنابراین همیشه فعالان خوش حساب اقتصادی و مردم که اقساط خود را به موقع می‌پردازند باید تشویق شوند و افرادی که بدحساب هستند مشمول مجازات‌هایی قرار بگیرند، مگر اینکه نکول آنها جزو موارد ناخواسته و خارج از کنترل فعال اقتصادی بوده باشد.