۳۰ درصد خوابگاه های متاهلی کشور در دو سال اخیر ساخته شد
۳۰ درصد خوابگاه های متاهلی کشور در دو سال اخیر ساخته شد
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: از سال ۱۳۱۳ تا سال ۱۴۰۰ در کشور ایران تعداد خوابگاه‌های متاهلی که توسط دانشجویان استفاده می‌شد، کمتر از هزار واحد بوده است و از زمانی که دولت سیزدهم مستقر شده و بنده در معاونت مالی اداری وزارت علوم حضور دارم، ما ۳۰۰ واحد خوابگاه متاهلی را تحویل دادیم و به تعبیری این معادل ۳۰ درصد از آنچه که در طول سالیان قبل وجود داشته، است.

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در جلسه مورخ  ۲۴ مهر ۱۴۰۰ کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید طی نامه شماره ۹۳۹۸۲ در تاریخ ۲۴ مهر ۱۴۰۰ توسط رئیس جمهور ابلاغ شد و در این راستا وزارت علوم کمر همت خود را برای افزایش خوابگاه‌های متاهلی بست و به ساخت، تعمیر و بازسازی خوابگاه‌های متاهلی پرداخت.

از آنجایی که مقام معظم رهبری بر حمایت از قانون جوانی جمعیت و حمایت از نخبگان تاکید ویژه دارند، وزارت علوم نیز در این باره تمهیداتی اندیشیده است.

از این رو با علی خطیبی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت‌وگو کردیم.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس آماری درباره تعداد خوابگاه‌های متاهلی از آغاز تاسیس دانشگاه‌ها در کشور ارائه داد و گفت: به تعبیری از سال ۱۳۱۳ تا سال ۱۴۰۰ در کشور ایران تعداد خوابگاه‌های متاهلی که توسط دانشجویان استفاده می‌شد، کمتر از هزار واحد بوده است و از زمانی که دولت سیزدهم مستقر شده و بنده در معاونت مالی اداری وزارت علوم حضور دارم، ما ۳۰۰ واحد خوابگاه متاهلی را تحویل دادیم و به تعبیری این معادل ۳۰ درصد از آنچه که در طول سالیان قبل وجود داشته، است.

خطیبی ادامه داد: این خوابگاه‌ها را به زوج‌های دانشجو تحویل دادیم، باتوجه به سیاست‌های ابلاغی و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جوانی جمعیت و حمایت از نخبگان ما بحث خوابگاه‌های متاهلی را به صورت جدی پیگیری کردیم و گفتیم هیچ پروژه جدیدی در آموزش عالی کلنگ زده نمی‌شود و به تکمیل پروژه‌های قبلی معطوف هستیم.

وی افزود: ما تفاهم‌نامه‌ای را با بانک تجارت داریم که قرار است از تسهیلاتی که برای طرح  نهضت ملی مسکن ارائه می‌دهند، برای ساخت خوابگاه متاهلی هم استفاده شود که در حال حاضر این کار را با عدد قابل توجهی در تمام دانشگاه‌های مراکز استان و دانشگاه‌های کوچک آغاز کردیم.

خطیبی ادامه داد: امیدوارم مجلس و دولت نیز در اعتبارات عمرانی سال آینده ما را یاری کنند تا بتوانیم این کار را به اتمام برسانیم.