۱۰۰ درصد نیازهای خونی کشور تامین شده است
۱۰۰ درصد نیازهای خونی کشور تامین شده است
مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه اهدای خون به طور متوسط چهار درصد افزایش یافته و ۱۰۰ درصد نیازهای خونی و فرآورده‌های آن در کشور تامین شده است.

مصطفی جمالی در حاشیه بازدید از بخش‌های مختلف اداره کل انتقال خون خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران افزود: سازمان انتقال خون سالانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مراجعه کننده دارد و سال گذشته از جمع مراجعه کنندگان، ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر خون اهدا کردند.

وی گفت: ذخایر خون و فرآورده‌های آن را از میانگین چهار روز در گذشته، به هشت روز رسانده‌ایم و برای مثال در حادثه تروریستی کرمان مشکلی برای تامین خون نداشتیم زیرا ذخایر خونی استان کافی بود هرچند از سایر استان‌ها ذخایر خونی O منفی به کرمان ارسال کردیم و هیچ بیماری به علت کمبود گروه خونی آسیب ندید.

مدیرعامل سازمان انتقال خون اظهار داشت: غربالگری آنتی بادی و تعیین گروه‌های فرعی خونی از اقدامات جدید در انتقال خون کشور است که سلامت خون و فرآورده‌های آن ارتقای چشمگیری خواهد داشت و کیسه‌های خون هم فیلتردار شده که عوارض آن کمتر است.

وی که از روز گذشته در خراسان جنوبی است، ادامه داد: بخش‌های مختلف انتقال خون در این استان بهبود یافته اما ساخت یک مرکز جدید برای شمال شهر بیرجند ضروری است.

جمالی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در سازمان انتقال خون گفت: با این وجود به لحاظ کیفی و کمی شرایط خوبی بر انتقال خون خراسان جنوبی حاکم است.

وی افزود: از نظر اعتبارات جاری و عمرانی نیز مشکلات جدی در انتقال خون استان وجود داشته اما با تلاش مضاعف این مشکلات مدیریت شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به نیاز توسعه‌ای ساختمان انتقال خون مرکز استان گفت: طرح توسعه ساختمان قائم بیرجند در دست اجرا است که تکمیل آن ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی بیان کرد: برخی کمبودهای تجهیزاتی و اصلاح سردخانه‌ها نیز از نیازهای خراسان جنوبی است و در حضور استاندار خراسان جنوبی نیازها مطرح و قول‌های مساعدی هم داده شد که به نظر می‌رسد با ورود جدی و حمایت استانداری، اعتبارات مورد نیاز انتقال خون خراسان جنوبی تامین شود.

جمالی با اشاره به اینکه مردم و اهداکنندگان مهمترین بخش انتقال خون هستند گفت: ضروری است زیرساخت‌های لازم و متناسب با نیاز اهداکنندگان فراهم شود.

وی عنوان کرد: زمینه استقلال کاری خراسان جنوبی با اتوماسیون‌های جدید فراهم شده و وابستگی به خراسان رضوی نیست همچنین تجهیزات جدید برای انتقال خون استان تامین می‌شود و نوسازی برخی تجهیزات فرسوده هم در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: رفع کمبود پزشک یا نیروی تخصصی نیازمند مجوز استخدامی است که پیگیری‌هایی انجام شده و ۱۵ مجوز به خراسان جنوبی داده‌ایم همچنین از طریق نیروهای طرح، بخشی از نیاز رفع خواهد شد.

وی گفت: ارتقا و توسعه مراکز انتقال خون در شهرهای قاین و فردوس هم پیگیری می‌شود که در زمینه فرآورده‌های خونی نیز خدمات ارایه شود.

جمالی امروز در بازدید از بخش‌های مختلف اداره کل انتقال خون خراسان جنوبی با اهداکنندگان در پایگاه انتقال خون مرکز استان به گفت و گو پرداخت و بر ترویج فرهنگ اهدای خون تاکید کرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون روز گذشته (یکشنبه) در سفر به خراسان جنوبی از مرکز اهدای خون شهرستان طبس و مرکز خونگیری شهرستان فردوس بازدید کرد.