گفتند که سید می‌خواهد وارد جنگ شود، ما از همان هشتم اکتبر وارد جنگ شدیم
گفتند که سید می‌خواهد وارد جنگ شود، ما از همان هشتم اکتبر وارد جنگ شدیم
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: «به تمام کسانی که در هر کجای این جهان از کشورهای عربی و اسلامی و کشورهای آمریکای لاتین ابراز همبستگی کردند و حمایت خود را غزه اعلام کردند، درود می‌فرستیم؛ بخصوص عراقی‌ها و یمنی‌هایی که وارد این نبرد مبارک شدند».

سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، عصر (جمعه)، سخنرانی خود را پیرامون تحولات جاری در اراضی اشغالی فلسطین آغاز کرد.

به گزارش «انتخاب»؛ دبیرکل حزب‌الله ابتدا از حضور پرشور مردم لبنان در ضاحیه جنوبی بیروت برای استقبال از این سخنرانی تشکر کرد و گفت مقاومت اسلامی لبنان به خون شهدای راه قدس افتخار می‌کند.

سید حسن نصرالله اضافه کرد: «به خانواده‌های شهدا تبریک می‌گوییم که عزیزانشان این نشان الهی را کسب کردند. ما به تمام خانواده‌های شهدا در هر کجا که هستند، تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم؛ تمام مردان، زنان و کودکانی که در نبرد طوفان الاقصی به شهادت رسیدند».

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه اشاره کرد: «شهدا زنده هستند و بشارت می‌دهند. خوشا به حال تمام رزمندگان شهید و مظلوم. اگر بخواهیم به دنبال نبردی کاملا مشروع از نظر انسانی، اخلاقی و دینی بگردیم، نبردی مانند جنگ با این صهیونیست‌های اشغالگر پیدا نخواهیم کرد. این جنگ هیچ گونه ابهامی ندارد و از آشکارترین و واضح‌ترین مصادیق نبرد در راه خداست».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «قبل از داشتن سلاح، قدرت واقعی ما ایمان، بصیرت، هوشیاری، پایبندی عمیق به این آرمان، آمادگی بالا برای جانفشانی و صبر بی‌حد و مرز است که خانواده‌های شهدا مصداق آن هستند. درود ویژه به این ملت اسطوره‌ای؛ مردمی که در این جهان نظیر ندارند، مردم غزه. زبان از بیان عظمت، جبروت و پایداری مردم غزه و همچنین مردم کرانه باختری عاجز است».

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: «به تمام کسانی که در هر کجای این جهان از کشورهای عربی و اسلامی و کشورهای آمریکای لاتین ابراز همبستگی کردند و حمایت خود را غزه اعلام کردند، درود می‌فرستیم؛ بخصوص عراقی‌ها و یمنی‌هایی که وارد این نبرد مبارک شدند».

سید حسن نصرالله در عین حال گفت: «درد و رنج مردم فلسطین که از بیش از ۷۵ سال پیش ادامه داشته، مسئله جدید و پنهانی نیست؛ اما اوضاع در سال‌های گذشته در فلسطین بسیار سخت بود، بخصوص با وجود این کابینه احمق، کودن و وحشی. این کابینه تندروی اسرائیل اسرای فلسطینی را تحت فشار قرار داد که این مسئله اوضاع انسانی را بسیار دشوار کرد. حدود ۲۰ سال است که دو میلیون انسان در شرایط سخت در نوار غزه زندگی می‌کنند و کسی برای آن‌ها کاری نکرده است».

دبیرکل حزب‌الله بیان کرد: گستاخی، سرکوب و زیر پا گذاشتن حد مرزها در سیاست‌های دشمن بیشتر و بیشتر شد، ازاین‌رو می‌بایست اتفاقی بزرگ رخ می‌داد که این رژیم غاصب و حامیان مستکبر به‌ویژه در واشنگتن و لندن  را به لرزه در می‌آورد. با پروژهای شهرک‌سازی جدید، خطرات بسیاری کرانه باختری را تهدید می‌کند.

وی گفت: عملیات طوفان الاقصی صد در دصد یک تصمیم فلسطینی و اجرای آن هم کاملا فلسطینی بود و هیچ ارتباطی به پرونده های بین المللی یا هسته ای نداردطراحان این عملیات، حتی آن را از گروههای فلسطینی و جنبشهای محور مقاومت پنهان کردند و این گروهها از پنهان کاری در این خصوص ناراحت نشدند. این عملیات هیچ گونه تاثیر منفی بر تصمیمات هیچ یک از گروه‌ها یا جنبش‌های محور مقاومت ندارد. این عملکرد برادرانمان در حماس هویت واقعی این نبرد را تثبیت کرد و جلوی دشمن را برای انتشار اخبار جعلی بخصوص زمانی که از روابط گروه‌های مقاومت در منطقه صحبت می‌کنند، گرفت

سید حسن نصرالله افزود: می‌گویند این عملیات مرتبط به ایران است. این اقدام صددرصد فلسطینی است و بیان‌کردن این مسائل فقط برای پرت‌کردن حواس‌هاست.  ایران علنا از محور مقاومت حمایت می‌کند ولی در طوفان‌الاقصی هیچ دخالتی نداشت.

دبیرکل حزب‌الله اظهار داشت: «نبرد طوفان الاقصی و عدم اطلاع هیچکس از آن، خود ثابت کرد که این نبرد کاملا فلسطینی و برای ملت فلسطین و آرمان آن‌هاست و هیچ ارتباطی با هیچ مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی ندارد. آنچه در طوفان الاقصی رخ داد، نشان داد که ایران هیچ قیمومیتی بر گروه‌های مقاومت ندارد و تصمیم‌گیرندگان واقعی سران مقاومت و رزمندگان آن‌ها هستند. اقدام بزرگ طوفان الالقصی منجر به وقوع زلزله‌ای امنیتی، سیاسی، روانی و روحی در سطح رژیم صهیونیستی شد که پیامدهای موجودیتی و راهبردی برای آن‌‌ها به دنبال خواهد داشت و زمان حال و آینده این رژیم را تحت تاثیر قرار خواهد داد».

سید حسن نصرالله گفت: «کابینه دشمن طی ماه گذشته و طی هفته‌های آینده هر کاری که کرد و هرکاری که بکند، نمی‌تواند پیامدها و آثار راهبردی طولان قصی را تغییر دهد. عملیات طوفان الاقصی ضعف و سستی این رژیم و اینکه آن‌ها حقیقتا سست‌تر از خانه عنکبوت هستند را نشان داد. دولت آمریکا و رئیس‌جمهور، وزیران و ژنرال‌های آن همگی شتافتند تا این رژیم را حفظ کنند؛ رژیمی که می‌لرزید و زلزله‌ای در آن رخ داده بود تا بلکه حدی از هوشیاری را به آن بازگردانند و باعث شوند دوباره روی پاهایش بایستد؛ اما تا این لحظه هنوز نتوانسته ابتکار عمل را به دست بگیرد. این شتابزدگی آمریکا برای به آغوش گرفتن اسرائیل ضعف و سستی این رژیم را نشان داد».

دبیرکل حزب‌الله افزود: «اینکه ژنرال‌های آمریکایی به این رژیم بیایند و آمریکا درهای انبارهای تسلیحاتی خود را به روی ارتش اسرائیل بگشاید و اسرائیل از روز اول جنگ درخواست ۱۰ میلیارد دلار کند، آیا این رژیم قدرتمند است و می‌تواند روی پاهایش بایستد؟  این نتایج باید تشریح و تبیین شوند تا همگی بدانیم که جانفشانی‌ها در غزه و کرانه باختری و هر کجای دیگر، فداکاری‌های شایانی هستند. این نتیجه‌های کسب‌شده زمینه را برای مرحله تاریخی جدیدی از سرنوشت کشورهای منطقه فراهم کرد و گزینه دیگری در کار نبود؛ از‌این‌رو این تصمیم درست، دوراندیشانه و مطلوب بود.»

سید حسن نصرالله همچنین بیان کرد: «از ساعات اولیه نبرد واضح بود که دشمن سردرگم شده است. در برابر غزه و رویداد هولناکی که دشمن با آن مواجه شد، به نظر می‌رسد کابینه‌های دشمن هنوز از تجربیاتشان درس نگرفته‌اند. آنچه امروز در حال رخ دادن است، در سال ۲۰۰۶ در لبنان و در جنگ‌های پی‌درپی غزه با کمی تفاوت کمی و کیفی رخ داد؛ اما همگی به یک شکل بودند».

دبیرکل حزب‌الله اشاره کرد: «از جمله مهم‌ترین اشتباهاتی که اسرائیلی‌‌ها مرتکب شدند و همچنان مرتکب می‌شوند، هدف‌گذاری‌های بزرگی است که نمی‌توانند به آن برسند. در سال ۲۰۰۶ هدفشان نابود کردن مقاومت لبنان و بازگرداندن دو اسیر بدون مذاکره و تبادل بود. بعد از گذشت ۳۳ روز به اهدافشان نرسیدند و امروز نیز در غزه همین مسئله تکرار می‌شود. آنچه اسرائیل انجام می‌دهد، کشتار مرد غزه است که اکثرا کودک، زن و غیرنظامی هستند. هیچ حرمتی در کار نیست و اسرائیل محله‌ها را کاملا ویران می‌کند».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «همه ما با چشمانمان دلاوری‌های نیروهای مقاومت غزه را دیدیم. وقتی رزمنده مقاومت پیش می‌رود و بمب زیر تانک کار می‌گذارد، دشمن چطور می‌خواهد با چنین نیروهایی مقابله کند؟ صحنه‌هایی که هر روز و هر ساعت از نوار غزه منتشر می‌شود، تصاویر زنان و کودکانی که از زیر آوار خارج می‌شوند و مقاومت را فریا د می‌زنند، به آن‌ها این پیام را مخابره می‌کند که با جنگ و کشتار به نتیجه‌ای نمی‌رسید. امروز شهدای غزه و زنان و کودکان آن، تمام نقاب‌های دشمن را کنار می‌زنند؛ دشمنی که رسانه‌های جهان در تلاش برای حمایت از آن بودند. آنچه در غزه در خال رخ دادن است، مسئولیت مستقیم آمریکا در قبال این کشتارها و نفاق را نشان می‌دهد».

دبیرکل حزب‌الله گفت: «اتفاقات غزه ماهیت وحشیانه این رژیم غاصب را نشان می‌دهد؛ رژیمی که به منطقه ما آن را تحمیل کرده‌اند. تصاویر کشتارهای غزه به صهیونیست‌ها می‌گوید که پایان این نبرد پیرزوی غزه و شکست دشمن است. آمریکا مسئولی کامل جنگ کنونی در غزه است و اسرائیل ابزار است و آمریکا نمی‌گذارد تجاوزات متوقف شوند و آتش‌بس را رد می‌کند. آمریکاست که جنگ غزه را مدیریت می‌کند و به همین دلیل مقاومت عراق تصمیم حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه را اتخاذ کرد. این تصمیم تصمیم دوراندیشانه و شجاعانه‌ای بود. وظیفه هر انسان آزاده و شریفی است که این حقایقی را که از آن صحبت کردیم، تبیین و تشریح کند».

سید حسن نصرالله اظهار داشت: «همه باید مسئولیت‌پذیر باشند. در سال ۱۹۴۸ زمانی که جهان مردم فلسطین را تنها گذاشت و این رژیم بر پا شد، همه مردم منطقه با پیامدهای آن دست و پنجه نرم کردند به‌ویژه لبنان. مرحله بعد از عملیات طوفان الاقصی مانند قبل آن نخواهد بود. دو هدف هست که باید برای تحقق آن تلاش کرد: یکی توقف تجاوزات و دوم پیروزی حماس در غزه. پیروزی غزه یعنی پیروزی مردم فلسطین، اسرای فلسطینی، قدس، کلیسای رستاخیز، مردم منطقه و بخصوص کشورهای همسایه. پیروزی غزه به نفع مصر، اردن، سوریه و بخصوص به نفع لبنان است».

دبیرکل حزب‌الله در ادامه اضافه کرد: «شما باید برای توقف تجاوزات به غزه  تلاش کنید، محکومیت کافی نیست و روابط را قطع کنید و سفرای خود را فرا بخوانید. متاسفانه پیشتر می‌گفتیم که صادرات نفت به آمریکا را قطع کنید و امروز از شما می‌خواهیم صادرات به اسرائیل را متوقف کنید. کمی قدرت ندارید که گذرگاه رفح را باز کنید؟! علی‌رغم تهدیدات، مردم یمن چند اقدام انجام دادند و موشک‌ها و پهپادهایشان را روانه [اراضی اشغالی فلسطین] کردند حتی اگر آن‌ها را سرنگون کنند؛ اما در پایان این موشک‌ها و پهپادها به ایلات و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در جنوب فلسطین می‌رسند».

وی گفت: خیلی ها گفتند که سید می خواهد وارد جنگ شود، ما از همان هشتم اکتبر وارد جنگ شدیم. آنچه در مرز لبنان می گذرد بسیار مهم و تاثیرگذار است و به آن محدود نخواهد شد. ما به این ها اکتفا نخواهیم کرد. مقاومت لبنان وارد یک نبرد واقعی شده که تنها افرادی آن را درک می‌کنند که در مناطق مرزی حضور دارند. این نبرد یک نبرد متفاوت است. جبهه لبنان بخش بزرگی از نیروهایی را که برای حمله به غزه مورد استفاده قرار می‌گرفتند، کاسته است. اگر موضع ما صرفا همبستگی و تظاهر کردن بود، اسرائیل خیالش از مرزهای شمالی راحت می‌بود و نیروهایش را به غزه می‌فرستاد».

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: «بخش مهمی از نیروهای صهیونیست که به جبهه شمالی آمدند، تکاور بودند و نیمی از نیروهای دریایی اسرائیل در دریای مدیترانه در مجاورت ما و در مجاورت حیفا مستقر هستند. یک چهارم نیروی هوایی به مرزهای شمالی ارسال شده و حدود نیمی از قدرت پدافندی نیز در جهت لبنان مستقر شده‌ است. ده‌ها هزار شهرک‌نشین نیز به در زمان درگیری‌ها خانه‌هایشان خارج شدند. عملیات‌ها در مرز فرماندهان دشمن و همچنین آمریکایی‌ها را نگران و دستپاچه کرد».

سید حسن نصرالله افزود: «دشمن نگران است که این جبهه (اشاره به جبهه شمالی) اقدامات خود را تشدید کند و جنگ گسترده‌ای رخ دهد. این یک احتمال واقعی است و این می‌تواند رخ دهد. دشمن باید آن را در نظر داشته باشد. حضور در مرزها و اقدامات روزانه جلوی دشمن را می‌گیرد. عملیات‌های مقاومت در جنوب به دشمن می‌گوید بزرگترین حماقت تاریخت را مرتکب شده‌ای».

وی گفت: پیام‌هایی دریافت کردیم که اگر به عملیات‌های خود در جنوب ادامه دهیم، امریکا ایران را بمباران خواهد کرد.این تهدیدها ما را نمی ترساند به امریکایی‌ها می‌گویم کسانی که در اوایل دهه ۱۹۸۰ شما را شکست دادند، هنوز زنده‌اند. خطاب به امریکایی‌ها می‌گویم هرکس می‌خواهد از جنگ منطقه‌ای جلوگیری کند، باید برای توقف تجاوز به غزه عجله کند.

سید حسن نصرالله خطاب به آمریکا هشدار داد: «ناوهای شما در دریای مدیترانه ما را نمی‌ترساند و هیچگاه ما را نخواهد ترساند. من به شما می‌گویم برای ناوهایتان که با آن‌ها ما را تهدید می‌کنید هم تجهیزات آماده کرده‌ایم. کسانی که شما را در ابتدای دهه هشتاد شکست دادند، هنوز زنده هستند و البته فرزندان و ناودگانشان نیز با آن‌ها هستند. کسانی که خواهان جلوگیری از جنگ آمریکا هستند، باید تجاوزات به غزه را متوقف کنند. اگر جنگی در منطقه آغاز شود، نه ناوهایتان و نه جنگ هوایی به کارتان نخواهد آمد. در صورت وقوع جنگ منطقه‌ای منافع و نظامیان شما قربانی خواهند بود و شما بازنده بزرگ این جنگ خواهید بود».

دبیرکل حزب‌الله در پایان خطاب به نیروهای مقاومت در منطقه اظهار داشت: «هنوز به زمان نیاز داریم؛ اما گام به گام پیروز می‌شویم و در سال ۲۰۰۶ و در غزه این طور پیروز شدیم و مقاومت غزه نیز این گونه دستاورد کسب کرد. امام خامنه‌ای در جنگ لبنان به ما گفت شما پیروز خواهید شد و پیروز شدیم. ایشان درباره غزه نیز به یقین گفتند که غزه پیروز خواهد شد و فلسطین پیروز خواهد بود. بله غزه پیروز خواهد شد و فلسطین پیروز خواهد بود و ما به‌زودی این را جشن خواهیم گرفت».