گزارش برآورد آثار بودجه ۱۴۰۲ بر تورم را به کمیسیون تلفیق ارائه می‌دهیم
گزارش برآورد آثار بودجه ۱۴۰۲ بر تورم را به کمیسیون تلفیق ارائه می‌دهیم
رئیس کل بانک مرکزی گفت: گزارش برآورد از اثرات بودجه بر تورم سال آینده را به کمیسیون تلفیق ارائه می‌دهیم.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از خانه ملت، محمدرضا فرزین در حاشیه جلسه نوبت عصر امروز (یکشنبه ۲۵ دی ماه) کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: بنده در جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق بودجه گزارشی از سیاست‌های ارزی و پولی سال آینده ارائه کردم، البته ریاست محترم کمیسیون تلفیق هم درخواست داشتند که ما یک برآورد هم از اثرات بودجه بر تورم سال آینده داشته باشیم که انشالله این گزارش در جلسه آینده به کمیسیون ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد: سیاست‌های ارزی همانطور که قبلا هم اعلام کردیم در چارچوب سیاست‌های تثبیت اقتصادی است و انشالله ما امسال این موارد را در بودجه منظور می‌کنیم تا در سال آینده این سیاست‌ها دنبال شود.

فرزین اظهار کرد: همانطور که قبلا هم بیان شده در سامانه نیما میانگین نرخ ارز ۲۸,۵۰۰ تومان را مبنای خرید و فروش ارز گذاشته ایم،  همینطور در نیمه اول بهمن‌ماه بازار مبادله ارز و طلا را هم افتتاح می کنیم تا در این بازار بقیه نیازهای خدماتی – ارزی مردم تامین شود. انشاءالله به سمتی حرکت می کنیم که تمام نیازهای ارزی رسمی و بانکی در بازار مبادله و سامانه نیما تامین شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این سیاست انقباضی و انبساطی خواهد بود، اظهار کرد: این سوال را باید سازمان برنامه و بودجه پاسخ دهد، ولی در مورد اینکه سیاست انبساطی و انقباضی است؟ باید بگویم ما معتقدیم سیاست‌ها باید در راستای سیاست‌های تثبیت اقتصادی باشد، لذا اگر این سیاست‌ها شدیداً انبساطی باشد، قطعا منجر به تثبیت نخواهد شد و اگر به طور شدید انقباضی باشد هم  ما از بابت رشد دچار مشکل خواهیم شد به همین دلیل این سیاست‌ها باید به گونه‌ای باشد که در زمینه تثبیت اقتصادی در سال آینده به ما کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد قول خود به نمایندگان پیرو تلاش در زمینه کاهش نرخ تورم در سال ۱۴۰۲ بیان کرد: بنده در کمیسیون تلفیق عرض کردم تورم سال آینده دو بال دارد یک بال آن بودجه است که دست مجلس و دولت است و یک بال آنهم سیاست‌های بانک مرکزی است. ما در سیاست های خودمان قطعاً با انضباط پولی در بانک ها تلاش می کنیم که تورم را کاهش دهیم ولی در سیاست‌های مالی و سیاست‌های که در لایحه بودجه گنجانده می‌شود، اعم از سیاست هایی در زمینه درآمد و هزینه ها هم باید به ما کمک کند تا ما بتوانیم تورم سال آینده را کاهش دهیم./