گروه ۷ به ایران: به روسیه موشک ندهید
گروه ۷ به ایران: به روسیه موشک ندهید
رویترز قبلا گفته بود ایران به روسیه موشک داده ولی امریکا تایید نکرده است. این اتفاق باعث تعمیق همکاری نظامی بین دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا شده است.

گروه ۷ به ایران درباره انتقال موشک به روسیه هشدار داد و از تهران خواست این کار را انجام ندهد.

گروه هفت کشور بزرگ صنعتی جهان روز جمعه از ایران خواست از انتقال موشک‌ های بالستیک به روسیه برای استفاده درجنگ علیه اوکراین خودداری کند. گروه ۷ هشدار داد در صورت انتقال موشک، اقداماتی علیه تهران انجام خواهد داد.

رهبران این گروه در بیانیه‌ای اعلام کردند: “اگر ایران به ارائه موشک‌های بالستیک یا فناوری‌های مرتبط به روسیه ادامه دهد ما آماده پاسخ سریع و هماهنگ از جمله اقدامات جدید و مهم علیه ایران هستیم”.

رویترز هم به نقل از یک مقام امریکایی نوشت احتمال ممنوعیت پروازهای شرکت ایران ایر به مقاصد اروپایی در واکنش به ارائه موشک از ایران به روسیه وجود دارد.

ایران ایر (شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران – هما) شرکت صاحب پرچم، تنها شرکت ایرانی است که به کشورهای اروپایی پرواز دارد. ایران ایر هم اکنون به کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و بریتانیا پرواز دارد.

رویترز قبل از این به نقل از منابع آگاه مدعی شده بود ایران تعداد زیادی موشک بالستیک زمین به زمین به روسیه داده است. به نوشته رویترز این اتفاق باعث تعمیق همکاری نظامی بین دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا شده است.

بیانیه گروه ۷ روشن نکرد آیا روسیه موشک‌های ایرانی را دریافت کرده یا خیر. این موضوع نشان می‌دهد تهران هنوز در مرحله بررسی احتمال است.

در  بیانیه گروه ۷ آمده است: “ما عمیقاً نگران گزارش‌هایی هستیم که ایران در حال بررسی انتقال موشک‌های بالستیک و فناوری‌های مرتبط با آن به روسیه است”.

این گروه در بیانیه خود افزود: “از ایران می‌خواهیم این کار را انجام ندهد زیرا بی ثباتی منطقه را افزایش می دهد و نشان‌دهنده تشدید حمایت از جنگ روسیه در اوکراین است… تجاوزی که نقض آشکار قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است … تهران قبلاً پهپادهایی به روسیه داده که علیه غیرنظامیان استفاده شده است”.

اوکراین و غرب می گویند ایران به روسیه پهپادهای نظامی داده است و روسیه از این پهپادهای انتحاری در حملات علیه اوکراین استفاده می کند. در مقابل، ایران به شدت این خبر را تکذیب می کند و می گوید به مسکو، پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین، نداده است.

شرکت ایران ایر (هما) شرکت هواپیمایی صاحب پرچم ایران است. ایران ایر هم اکنون به ۴ کشور اروپایی انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا پرواز دارد.

ایتالیا در حال حاضر ریاست گروه ۷ را بر عهده دارد که شامل امریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، فرانسه و کاناداست.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هم روز جمعه در وین به خبرنگاران گفت: “در مورد مسئله موشک‌های ایران به روسیه برای استفاده در اوکراین… ما پیام‌های بسیار واضحی به ایران فرستادیم که این کار را انجام ندهد”.

وی افزود: این موضوع گفتگوهای قابل توجهی بین تعدادی از کشورها در اروپا و آمریکا بود. من فکر می کنم نگرانی در مورد این احتمال و تعهد برای رسیدگی به آن در صورت لزوم بسیار واقعی و بسیار قوی است.

این بیانیه در حالی مطرح می‌شود که به گفته رویترز، اتحادیه اروپا نیز در حال بررسی اتخاذ تدابیری علیه ایران به دلیل “ارسال تسلیحات به روسیه” است. ایران ارسال سلاح به روسیه از جمله پهپاد برای جنگ علیه اوکراین را تکذیب می کند.

محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صادرات تسلیحات ایران شامل برخی موشک‌ها، پهپادها  در ماه اکتبر گذشته به پایان رسید. با این حال، امریکا و اتحادیه اروپا تحریم ها علیه برنامه موشکی بالستیک ایران را حفظ کردند.

مخالفت کاخ سفید

کاخ سفید هم از ایران خواست به روسیه موشک ندهد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت “روسیه و ایران در صورت تکمیل توافق موشکی، با عواقب سریعی روبرو خواهند شد”.

“جان کربی” سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در یک نشست خبری گفت: “مذاکرات بین روسیه و ایران برای خرید موشک‌های دوربرد ادامه دارد و در حال پیشرفت است”.

امریکا و اوکراین هنوز تایید نکرده اند ایران به روسیه موشک داده است.

روسیه قبلا از کره شمالی موشک تهیه و در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده بود.