کمبود شیرخشک رو به پایان است
کمبود شیرخشک رو به پایان است
رییس سازمان غذا و دارو گفت: توزیع ماهانه شیر خشک در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که نشان از افزایش سرعت تأمین و توزیع شیر خشک دارد و حاکی از آن است که کمبود شیرخشک رو به پایان است و بازار به سمت اشباع پیش می‌رود.

دکتر سیدحیدر محمدی روز شنبه در اجلاس شورای کلان منطقه ۹ کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مجتمع شهدای سلامت این شهر برگزار شد افزود: طی آبان ماه امسال هشت میلیون و ۷۰۰ هزار عدد قوطی شیرخشک معمولی (رگولار) در کشور توزیع شد که عددی بی‌سابقه است.

وی ادامه داد: این در حالی است که سال گذشته که وضعیت عادی بود، ماهانه بین پنج میلیون تا پنج میلیون و۵۰۰ هزار عدد قوطی توزیع شده است.

رییس سازمان غذا و دارو گفت:خوشبختانه در آبان ماه وضعیت خوبی در بحث تأمین شیرخشک داشتیم و امیدواریم که این وضعیت مطلوب و حتی بهتر از آن را در آذر ماه هم شاهد باشیم.

محمدی افزود: گروه‌های نظارتی در سراسر کشور بازدید از تمامی شرکت‌های پخش را در دستور کار قرار داده‌اند و با صدور برنامه توزیع توسط معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی، شیرخشک موجود در انبارهای شرکت‌های پخش، بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: در راستای اصلاح سیاست‌های ارزی شیرخشک و به‌منظور اطمینان از مدیریت صحیح زنجیره تأمین آن برای نوزادان، سازمان غذا و دارو گروه‌های نظارتی گسترده در سطح کشور ایجاد کرد بدین ترتیب که شرکت‌های توزیع‌کننده شیرخشک، در سطح کشور به صورت همزمان مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: کشور در شرایط جنگ اقتصادی است و متناسب با آن تدابیر لازم در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه سلامت اندیشیده می شود مثلا حوزه سلامت وابسته به نرخ ارز بوده و یکی از مواردی که رابطه تنگاتنگ با مسائل ارزی دارد بحث تأمین دارو، تجهیزات پزشکی، اقلام دارویی و شیرخشک بوده است.

محمدی افزود: در سخت‌ترین شرایط تحریمی با مدیریت جهادی مدیران ولایی و انقلابی عملکرد بسیارخوبی داریم و تحت هیچ شرایطی اجازه نداده ایم که کشور در حوزه غذا ودارو با وجود این شرایط بسیارسخت دچار مشکل شود.

وی ادامه داد:در حوزه دارو به ثبات نسبی رسیده ایم و در زمینه اقلام و مواد آرایشی و بهداشتی هم مشکلی نداریم و در تمامی بخش‌های مرتبط با حوزه‌ غذا و دارو نظارت جدی داریم.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: برای تأمین دارو، اقلام دارویی و شیرخشک از ارز دولتی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی استفاده می‌شود و با وجود آن که در بودجه سالیانه، اتباع و زائران و گردشگران غیرایرانی دیده نشده اند اما در برنامه‌ریزی مان این گروه‌ها را هم لحاظ کرده ایم و البته مشکلاتی هم با ارزهای غیررسمی ۵۰ هزار تومانی و بیشتر داریم، اما تلاشمان این بوده است که با همکاری بانک مرکزی خریدهایمان بر مبنای سه ارز رسمی باشد.

محمدی با بیان این که یکی از مشکلات ما مطالبات بیمه‌ها بوده که در پرداختی‌ها به شرکت‌های خصوصی هم مشکل ایجاد کرده است ادامه داد: از بیمه‌ها می‌خواهیم که عملکرد بهتری در پرداخت به شرکت‌ها، داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها داشته باشند.

وی اضافه کرد: همچنین سازمان برنامه و بودجه طبق دستور معاون اول رئیس جمهور قول پرداخت۱۲ هزار میلیارد ریال را به وزارتخانه و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های تابعه در بحث دارو داده است که امیدواریم که این پرداختی در اسرع وقت و بدون تأخیر انجام شود همچنین خواستار اختصاص تسهیلات و اعتبارات موردنیاز از سوی بانک‌های عامل هستیم تا در حوزه ارزی به‌ مشکل نخوریم.