کسی به خاطر انتقاد از شورای نگهبان رد صلاحیت نمی‌شود
کسی به خاطر انتقاد از شورای نگهبان رد صلاحیت نمی‌شود
سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتقاد از دولت و دستگاه‌ها و شورای نگهبان، دلیلی برای رد صلاحیت داوطلبان انتخابات نیست و در قانون هم چنین چیزی پیش‌بینی نشده است؛ اگر فردی ادعا دارد که به دلیل انتقاد از دستگاهی ردصلاحیت شده است، باید مستند حرف بزند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به لایحه برنامه هفتم گفت: حکم برنامه هفتم توسعه برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان برخلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و ظرف سه سال باید اجرا شود.

به گزارش مهر، «هادی طحان نظیف» سخنگوی شورای نگهبان امروز در نشست خبری با اشاره به بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در این شورا اظهار کرد: این لایحه نسبت به ادوار قبل مفصل‌تر و حدود ۲۸۰ صفحه بود؛ ما جلسات متعددی را در صحن شورای نگهبان برای بررسی مصوبات داشتیم.

وی با بیان اینکه در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه سعی کردیم نظرات و نکات دستگاه‌های مختلف را بشنویم افزود: ما میزبان رئیس‌جمهور و تعدادی از وزرا، رئیس مجلس و برخی نمایندگان و تعدادی از مسؤولان دستگاه قضا بودیم و نکات آنان را شنیدیم؛ نظرات ما به مجلس ارجاع شده تا ابهامات و ایرادات رفع شود.

طحان نظیف گفت: اصل بسیاری از احکام مورد پذیرش ما قرار گرفت، اما برخی از اجزا ایراد داشت که باید در مجلس رفع شود. وی ادامه داد: در فصل سوم این لایحه که درباره اصلاح ساختار بودجه بود، احکام مختلفی پیش‌بینی شده است که ابهاماتی دارد و باید مرتفع شود.

رد مصوبه کاهش خدمت سربازی

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: نسبت به بحث مولدسازی دارایی‌های دولت هم یکسری ایرادات وجود دارد که مجلس باید برطرف کند؛ همچنین حکمی درباره بهبود مشکل ناترازی گاز در فصول سرد سال پیش‌بینی شده بود که حکم خوبی بود و مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت.

طحان نظیف اظهار کرد: حکم دیگری در لایحه برنامه هفتم توسعه و در مجلس به تصویب رسیده بود که درباره افزایش ظرفیت پزشکی تخصصی بود که ابهام عبارتی داشت و باید اصلاح شود.

وی افزود: لایحه موافقت‌نامه ایران و بلاروس برای ارتقای بازرگانی دوجانبه برخلاف شرع اسلام و قانون اساسی شناخته نشد. وی همچنین درباره لایحه عفاف و حجاب گفت: برخی از ابهامات این لایحه باقی مانده است که اگر مجلس اصلاح کند، ما مصوبات را مجدداً بررسی خواهیم کرد.

طحان نظیف درباره متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، گفت: حکم برنامه هفتم توسعه برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان برخلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و ظرف سه سال باید اجرا شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مصوبه مجلس برای کاهش مدت خدمت سربازی، گفت: این مصوبه ایراداتی داشت و برای اصلاح به مجلس شورای اسلامی ارجاع شد.

موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی

طحان نظیف در ادامه این نشست از موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات الکترونیکی در برخی حوزه‌ها بنا به پیشنهاد وزارت کشور خبر داد و گفت: در این مدت جلسات متعددی با وزارت کشور در خصوص برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی داشتیم که این جلسات در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی برگزار شد که بعضی از جلسات در صحن هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات برگزار شد؛ تاکید ما رعایت قانون و پاسداری از رأی و اراده مردم در این مدت بوده است.

وی گفت: وزارت کشور پیشنهاداتی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی از حوزه‌ها داشته است که در جلسه اخیر شورای نگهبان این موضوع مطرح شد و شورای نگهبان هم در جلسه اخیر خود با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر برگزاری انتخابات الکترونیک در چارچوب مشخص‌شده در ماده ۱۱۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتقاد از دولت و دستگاه‌ها و شورای نگهبان، دلیلی برای رد صلاحیت داوطلبان انتخابات نیست و در قانون هم چنین چیزی پیش‌بینی نشده است؛ اگر فردی ادعا دارد که به دلیل انتقاد از دستگاهی ردصلاحیت شده است، باید مستند حرف بزند؛ این حرف‌ها در زمان انتخابات زیاد مطرح می‌شود؛ در بین افراد تایید صلاحیت شده، اتفاقا افرادی هستند که از شورای نگهبان انتقاد می‌کردند.

طحان نظیف اظهار کرد: ما در شورای نگهبان اعلام کردیم که به دلیل اصلاح قانون انتخابات مجلس و افزایش فرصت برای بررسی صلاحیت‌ها، در این دوره تعداد عدم احراز صلاحیت‌ها کاهش چشمگیری داشته و به زیر ۱۰ درصد رسیده است که البته این تعداد در مرحله شورای نگهبان نیز کاهش خواهد داشت.

وی درباره تایید صلاحیت افرادی که قبلا اعتبارنامه آنان در مجلس رد شده بود، گفت: شورای نگهبان بر مبنای اسناد و ادله اظهارنظر می‌کند و اعضای هیأت نظارت انتخابات هم بحث‌های کارشناسی زیادی کرده‌اند؛ این مرحله هم پایان بررسی صلاحیت‌ها نیست و شورای نگهبان هم یک ماه فرصت بررسی دارد که فقط ۴، ۵ روز آن گذشته است و فعلا فرصت داریم.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: شورای نگهبان، ناظر انتخابات است و بر همه مراحل انتخابات نظارت دارد. ما به این نوع نظارت، «نظارت عام» می‌گوییم.