کاهش ۵۳.۴ درصدی تورم تولیدکننده بخش صنعت در دولت سیزدهم
کاهش ۵۳.۴ درصدی تورم تولیدکننده بخش صنعت در دولت سیزدهم
شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش صنعت یکی از مولفه‌های تعیین‌کننده قیمت‌ها در این بخش است که بررسی تغییرات شاخص‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه در این بخش از ۸۰.۴ (تابستان ۱۴۰۰) به ۲۷ درصد در بهار امسال رسیده که در دولت سیزدهم افت ۵۳.۴ درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از ایرنا، دولت سیزدهم تورم سالانه قیمت تولیدکننده بخش صنعت ۸۰.۴ درصدی را در تابستان ۱۴۰۰ از دولت روحانی تحویل گرفته بود و این تورم را در بهار امسال به ۲۷ درصد رساند که معادل به کاهش یک سومی در این بخش است.

گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد که در فصل بهار ۱۴۰۲ درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در چهار فصل منتهی به این فصل نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۲۷ درصد رسیده است که این آمار در مقایسه با فصل زمستان ۱۴۰۱ (۳۱.۷ درصد)، ۴.۷ واحد درصد کاهش داشته است.

به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در چهار فصل منتهی به بهار امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۲۷ درصد افزایش دارد.

بیشترین تورم سالانه قیمت تولیدکننده بخش صنعت در ۱۰ سال گذشته با ۸۰.۴ درصد در تابستان ۱۴۰۰ رقم خورده است؛ همچنین در فصل بهار همان سال این بخش تورم ۷۸.۵ درصدی را تجربه کرده بود.

دولت سیزدهم با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در بخش صنعت و حمایت از تولید و رسیدگی به مشکلات صنعتگران توانسته است این نرخ تورم را از با روند نزولی از ۸۰.۴ درصد در آغاز به کار خود به ۲۷ درصد در بهار امسال کاهش دهد که این درصد در طول ۶ سال گذشته بی‌سابقه بوده و به کمترین نرخ رسیده است.

بر اساس این گزارش، در فصل بهار کمترین تورم سالانه بخش صنعت با ۱۰.۶ درصد مربوط به گروه “ساخت کُک و فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت” و بیشترین تورم سالانه با ۶۰.۵ درصد مربوط به گروه “ساخت محصولات دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده در داروسازی و محصولات دارویی گیاهی” است.

همچنین در کنار کاهش تورم سالانه در شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت، شاهد کاهش تورم فصلی و نقطه به نقطه هستیم.

طبق این گزارش، در فصل بهار، ۱۴۰۲ درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ۹.۳ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۱۲.۸ درصد)، ۳.۵ واحد درصد کاهش داشته است همچنین در این فصل درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۲۵.۶ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۲۹.۲ درصد)، ۳.۶ واحد درصد کاهش داشته است.