کاهش نرخ بیکاری ۱۶ استان در زمستان ۱۴۰۱
کاهش نرخ بیکاری ۱۶ استان در زمستان ۱۴۰۱
آخرین بررسی وضعیت اشتغال در فصل زمستان ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که نرخ بیکاری با ۹.۷ درصد تک رقمی ماند و ۱۶ استان کشور روند کاهشی نرخ بیکاری را نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ ثبت کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس آخرین نتایج مرکز آمار از طرح آمارگیری نیروی کار زمستان ۱۴۰۱، نرخ بیکاری در کشور به ۹.۷ درصد رسید و در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، البرز، ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، قزوین، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، مازندران و هرمزگان نرخ بیکاری نسبت به زمستان سال ۱۴۰۰ روند کاهشی داشته است.

نرخ بیکاری با بیشترین آمار کاهشی در استان‌های آذربایجان غربی از ۱۸.۳ درصد به ۱۲.۱ درصد، اردبیل از ۱۴ درصد به ۱۰.۶ درصد، خراسان شمالی از ۱۰.۸ درصد به ۷.۵ درصد و در کرمانشاه از ۱۷.۹ درصد به ۱۵.۱ درصد رسید.

نرخ بیکاری در فصل زمستان سال گذشته در ۱۹ استان کشور تک رقمی بود.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ٢۴,٢ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ١۴٠١ بیکار بوده‌اند. همچنین بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در زمستان ١۴٠١، ١٧,۴ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند.

 

بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در فصل های متوالی سال های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ نشان می دهد که نرخ بیکاری در فصل زمستان سال ۱۳۹۷، ۱۲.۳ درصد، سال ۱۳۹۸، ۱۰۶ درصد، سال ۱۴۰۰، ۹.۴ درصد و در سال ۱۴۰۱ به ۹.۷ درصد رسیده است.

بررسیدر بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ١۴٠١، بخش خدمات با ۵٣,٧ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.٢ درصد و کشاورزی با ١٣.٠ درصد قرار دارند.