پوشش ۹۰ درصد هزینه های درمان ناباروری/ ترویج زایمان طبیعی
پوشش ۹۰ درصد هزینه های درمان ناباروری/ ترویج زایمان طبیعی
معاون درمان وزارت بهداشت، به تشریح خدمات درمان ناباروری در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت پرداخت.

سعید کریمی، روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ در نشست خبری هفته جوانی جمعیت که در سالن کنفرانس وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: درمان ناباروری جزو مهم‌ترین وجوه قانون جوانی جمعیت به حساب می‌آید. سیاست‌های کشور به نحوی بود که در حوزه کنترل جمعیت گام برداریم اما سیاست‌ها تغییر کرده است و در حال حاضر در مسیر جوانی جمعیت گام برداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه نسبت به احداث مراکز درمان ناباوری و ارائه خدمات سطح ۲ اقدام کرده‌ایم، افزود: ۸۷ مرکز درمان ناباروری سطح ۲ در کشور ایجاد کرده‌ایم. دولت سیزدهم، این مراکز را برای نخستین‌بار در کشور احداث کرده است.

کریمی ادامه داد: پیش از دولت سیزدهم، هیچ مرکز درمان ناباوری سطح ۲ در کشور وجود نداشت اما شرایط حال حاضر به نحوی است که در تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حداقل یک مرکز درمان ناباروری سطح ۲ وجود دارد.

وی با عنوان این مطلب که ۹۰ درصد هزینه‌های سرپایی و بستری درمان ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گرفته است، افزود: ۱۲۶ مرکز درمان ناباروری سطح ۳ در کشور داریم یعنی جایی که در آن اقدامات پیشرفته مثل IVF انجام می‌شود.

کریمی گفت: این مراکز در تمامی استان‌ها وجود دارد که از این تعداد، ۵۰ مرکز دولتی است.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: این اقدام در دولت سیزدهم صورت گرفته و پیش از این، درمان ناباروری تحت پوشش بیمه نبوده است.

وی با اشاره به برگزاری ۲۷۰ هزار کلاس ترویجی برای مادران باردار در راستای ترغیب به سمت زایمان طبیعی، گفت: مراکز زایمان بی درد نیز توسعه یافته که به صورت دارویی و غیردارویی است.

کریمی افزود: ذخیره تخمک در کشور انجام می‌شود ولی نباید کشور را به این سمت ببریم باید کارهای فرهنگی زیادی انجام شود تا دختران و پسران در سن مناسب ازدواج و اقدام به فرزندآوری کنند.