پرونده اغتشاشگرانی که متنبه شدند، مختومه می‌شود 
پرونده اغتشاشگرانی که متنبه شدند، مختومه می‌شود 
رئیس قوه قضاییه با اشاره به موافقت رهبر انقلاب با عفو گسترده زندانیان، گفت: پرونده آن دسته از افراد اغتشاشات اخیر که متنبه شدند در هر مرحله‌ای که قرار دارد مختومه خواهد شد و این یک عیدی برای مردم و خانواده این دستگیرشدگان است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه (۱۶ بهمن) در بخشی از همایش مشترک حمایت اجتماعی و قضایی از نیازمندان، افزود: با پیشنهادی که خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم شد و با موافقت معظم‌له همراه بود، پرونده آن دسته از افراد اغتشاشات اخیر که متنبه شدند در هر مرحله‌ای که قرار دارد مختومه خواهد شد و این یک عیدی برای مردم و خانواده این دستگیرشدگان است.

قاضی‌القضات اظهارداشت: بسیاری از این دستگیرشدگان جوان‌هایی هستند که به محض آنکه متوجه توطئه دشمنان در جریان اغتشاشات اخیر و اقدامات خبیثانه‌ای نظیر آتش‌زدن قرآن و پرچم ایران شدند، برائت جسته و صف خود را از عناصر اصلی اغتشاشات جدا کردند؛ این جوانان به هیچ‌وجه درمقابل نظام جمهوری اسلامی نیستند؛ لذا ما نیز با پیشنهاد عفو و مختومه شدن پرونده آنها در هر مرحله‌ای که قرار دارد این فرصت را برای آنان فراهم کردیم تا آینده‌شان به واسط ثبت کیفری، تحت تأثیر قرار نگیرد؛ بدیهی است چنانچه این افراد عفوشده مجدد مرتکب جرم شوند، طبق قانون برخورد سنگین‌تری با آنها خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: رویکرد دستگاه قضایی از همان ابتدا، تفکیک قائل شدن میان معترضان و عناصر اصلی اغتشاشات بود؛ بر همین اساس اگرچه افراد فریب‌خورده اغتشاشات با عنایت مقام معظم رهبری مشمول عفو قرار گرفتند اما عناصر اصلی اغتشاشات که مرتکب جنایت و محاربه و افساد فی‌الارض شده یا سبب خسارت به اموال مردم شده و شاکی خصوصی دارند و یا مرتبط با سرویس‌های جاسوسی بیگانه هستند در زمره عفوشدگان قرار ندارند.

رئیس عدلیه افزود: همچنین سایر زندانیان واجد شرایط نیز که آزادی آنها از زندان برای امنیت مردم مضر نمی‌باشد به موجب عفو اخیر، از زندان آزاد خواهند شد و یا با تخفیف مجازات مواجه می‌شوند.

محسنی اژه‌ای اظهار داشت: علی(ع) در یک کلمه، انسانی کامل بودند و بخشی از عبادت این مرد بی‌مثال تاریخ به خدمت به مردم و مستمندان و ایتام می‌گذشت و این خدمت توأم با حفظ کرامت و عزت آنان بود به‌گونه‌ای که اکثراً شبانه و مخفیانه صورت می‌گرفت.

رئیس قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی(ره) که بنیانگذار بزرگترین و مردمی‌ترین انقلاب در عصر غیبت بودند، گفت: مطابق فرمایش امام راحل)ره)، بهترین و کارسازترین عبادت، خدمت به مردم به‌ویژه محرومان و نیازمندان است؛ امام(ره) در همان اوایل انقلاب بر مبنای توجه ویژه‌ای که نسبت به اقشار محروم و مستضعف داشتند فرمان تأسیس کمیته امداد را صادر فرمودند.

رئیس عدلیه اظهار داشت: امام راحل همواره بر خدمت بدون تبعیض به آحاد مردم بالاخص محرومان و مستمندان تأکید داشتند؛ بنابراین من در طول مدت تصدی مسئولیت‌های مختلف قضایی همواره در تلاش و اهتمام بودم که این فرمایش امام(ره) را به گونه‌ای جامه عمل بپوشانم و امکان خدمت‌رسانی قضایی بهتر و مطلوب‌تر به اقشار نیازمند و محروم جامعه را فراهم آورم و مقدماتی را تمهید کنم تا آنهایی که پای آمدن به مراکز قضایی، زبان گفتن، قلم نوشتن و توانایی گرفتن وکیل را ندارند، از خدمات مطلوب قضایی بی‌بهره نمانند.

قاضی‌القضات ادامه داد: بر همین مبنا امروز با اقدامات صوت‌گرفته در کمیته امداد و تفاهم‌نامه‌هایی که میان این کمیته و بخش‌های مختلف قضایی منعقد شده، خرسند می‌باشم که تا حدودی، این دغدغه قرآنی و الهی امام راحل تحقق یافته است؛ البته این امر نیازمند گسترش‌یافتن است.

محسنی اژه‌ای با اشاره به تأکیدهای امام راحل و رهبر معظم انقلاب مبنی بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در شئون و حوزه‌های مختلف از جمله کمیته امداد و خدمارسانی به محرومان و مستمندان گفت: ما هر جا از ظرفیت‌های مردمی برای پیشبرد امور بهره گرفتیم، موفق‌تر بودیم و کارها را بهتر و کم‌هزینه‌تر پیش بردیم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تحمیل جنگ ترکیبی از ناحیه دشمنان به مردم و نظام جمهوری اسلامی گفت: علی‌رغم خواست همه دشمنان و طواغیت زمان، انقلاب اسلامی ما با همه مشکلات، رو به جلو در حال پیشرفت می‌باشد و توطئه‌های دشمنان برای ایجاد شکاف و از هم گسیختگی میان مردم و مسئولان، ره به جایی نخواهد برد.

قاضی‌القضات گفت: دشمنان با فشارهایی که از جهات مختلف به ویژه جهات اقتصادی وارد می‌آورند در صدد بدبین کردن مردم به نظام هستند، اما کور خوانده‌اند و مردم می‌دانند که چگونه در برابر ترفندهای مختلف دشمنان بایستند و امسال نیز با هوشیاری و شکوه، علی‌رغم همه تبلیغات سوء دشمنان در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت خواهند کرد.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: ما مسئولان نیز در قوای مختلف باید پاسخ این سنگ‌ تمام گذاشتن‌های مردم‌ را بدهیم و با تمام وجود به مردم خدمت کنیم و حتی از باز کردن گره‌ای کوچک‌ از کار آنها غفلت نورزیم.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور با بیان اینکه طبق قانون یکی از وظایف اصلی دادستان‌ها حفظ و صیانت از مصالح عالیه ایتام در همه ابعاد است، گفت: ‌دادستان‌ها وظیفه دارند سایه خدمات خود را بر سر ایتام نگه دارند و همه امور مادی و معنوی‌شان را عهده‌دار شوند. وی‌ افزود: سرپرستی ایتام منحصر به امور مالی و مادی نیست بلکه مواردی نظیر رشد معنوی و تربیت دینی، ‌پایش مستمر وضعیت تحصیلی، سنجش قابلیت‌ها و همچنین شناسایی و پرورش و هدایت استعدادها را نیز در بر می‌گیرد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه صیانت از ایتام در برابر آسیب‌های اجتماعی و دام‌هایی که در جامعه برای شکار نوجوانان و جوانان گسترده شده، از وظایف خطیر و مهم دادستان‌هاست، گفت: لازم است در این خصوص با برنامه‌ریزی و اختصاص زمان مناسب، دادستان‌های سراسر کشور به وظایف و تکالیف قانونی خود توجه داشته باشند.

منتظری با بیان اینکه‌ با موضوع سرپرستی پرونده‌هایی در دستگاه قضایی وجود دارد، اضافه کرد: پرونده‌های سرپرستی ایتام، پرونده‌های زمان‌بر و در عین حال مهم دستگاه قضایی محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه منعقده میان دادستانی کل و کمیته امداد امام خمینی(ره)، گفت: تعامل و هم‌افزایی دستگاه قضا و کمیته امداد در زمینه حمایت اجتماعی و قضایی از نیازمندان می‌تواند آثار و برکات ارزشمندی در پی داشته باشد.

منتظری با بیان اینکه بزرگترین افتخار ما در دادسراها خدمت به ایتام است گفت: ضرورت انتخاب حامی برای ایتام نیازمند تحت پوشش سرپرستی، مهارت‌آموزی به ایتام، توجه به سلامت روان و عواطف ایتام، توجه به مشکلات حقوقی و خانوادگی ایتام، بازدید مستمر از مراکز نگهداری ایتام، مطالبه انجام تکالیف دستگاه‌ها درباره ایتام و تسهیل ارائه خدمات اجتماعی، قضایی و حمایتی برای این قشر، برخی از سرفصل‌های تفاهم‌نامه متعقد شده میان دادستانی کل و کمیته امداد امام خمینی(ره) با موضوع حمایت اجتماعی و قضایی از نیازمندان هستند.

«بختیاری» رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ با فرمان امام راحل تاسیس شد و الحمدلله این یادگار امام عزیز ما، امروز به یکی از برکات انقلاب اسلامی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه کمیته امداد امام خمینی(ره) متکی به سامانه خدمات‌رسانی هوشمند و متصل به ۲۰ بانک اطلاعاتی و ۳۳ وب سرویس از سازمان‌های مختلف است، تصریح کرد: در یک سال گذشته ۳ و نیم میلیون کاربر فعال اعم از مددکاران، مددجویان و مراکز نیکوکاری و ۴۰ میلیون استعلام برخط و ۲۰ میلیون درخواست در سامانه کمیته امداد ثبت شده است.

بختیاری با بیان اینکه علی‌رغم وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی در کشور، کمک‌های خیرین و نیکوکاران به کمیته امداد سال به سال افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌های منعقد شده از سوی این کمیته با بخش‌های مختلف قضایی گفت: تعداد خدمات حقوقی ارائه شده از سوی کمیته امداد در سال گذشته ۶۲ هزار و ۳۲۸ مورد بود درحالیکه این آمار در ۱۰ ماه نخست سال جاری به ۶۳ هزار و۲۱۴ مورد رسیده است. در جریان این همایش، تفاهم‌نامه همکاری مشترک حمایت اجتماعی و قضایی از نیازمندان، میان دادستانی کل و ‌کمیته امداد امام خمینی(ره) منعقد شد.

همچنین با حضور رئیس قوه قضائیه، تعدادی از افراد نخبه تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و تعدادی از مددکاران مورد تجلیل قرار گرفتند.