وعده مخبر برای حل مسایل مالیاتی اصناف
وعده مخبر برای حل مسایل مالیاتی اصناف
در جلسه ساماندهی مشکلات اتحادیه‌های زیرمجموعه اتاق اصناف تهران، معاون اول رییس‌جمهور وعده داد که مسایل مالیاتی واحدهای صنفی را حل می کند.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از اقتصادایران، جلسه ساماندهی مشکلات اتحادیه‌های زیرمجموعه اتاق اصناف تهران با حضور «محمد مخبر» معاون اول رییس‌جمهور برگزار و بر ارتقا همکاری و همیاری اصناف با دولت برای نظارت، کنترل و تنظیم بازار تاکید شد.

بر اساس این گزارش، محمد مخبر در این جلسه که رؤسای اتحادیه‌های زیرمجموعه اتاق اصناف تهران و همچنین مسئولان دستگاه‌های مربوطه در آن حضور داشتند، بر ضرورت برگزاری جلسات منظم دستگاه‌های ذیربط با اتحادیه‌ها تأکید کرد و گفت: باید در این جلسات مسائل و مشکلات اصناف مختلف با کمک دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها دسته بندی و رفع شود و در صورت نیاز قانون‌گذاری لازم در این زمینه صورت پذیرد.

وی گسترش مناسبات دیپلماتیک و ارتباطات سیاست خارجی در دولت سیزدهم را فرصتی بسیار مناسب برای بخش خصوصی و تجار ایرانی برشمرد و گفت: در مذاکرات دو جانبه مقامات و سران کشورهای همسایه و منطقه از فعالیت و ورود بخش خصوصی و تجار ایرانی در آن کشورها استقبال می‌شود که این نشانگر اعتماد بین‌المللی و سابقه تاریخی فعالیت بازرگانان و صنعت‌گران ایرانی است.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین بر حل مشکلات اصناف پارچه و نخ به ویژه فعالان حوزه تولید چادر مشکی و پوشش بانوان، حل مشکلات تسهیلات ارزی و ریالی با کمک بانک مرکزی و مسایل مالیاتی واحدهای صنفی تأکید کرد. وی با اشاره به کنترل و نظارت مستمر دولت بر تنظیم بازار، بر نقش اصناف و اتحادیه‌ها در مدیریت رسته‌های تولیدی و خدماتی تأکید کرد و از آن‌ها خواست تا در راستای تقویت این جایگاه، به عنوان یکی از بازوان همیار دولت، در کنار دستگاه‌های مسئول همکاری و مشارکت فعالانه‌ای داشته باشند.

مخبر همچنین به وزارت صمت دستور داد تا سامانه‌های متعدد حوزه تجارت ساماندهی شود.

در این جلسه «سید محمد هادی سبحانیان» رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام ۷ برابر شدن تعامل سازمان مالیاتی با اصناف گفت: تسهیل تکالیف مالیاتی و ارایه اظهارنامه‌ها، بهره گیری از ماده ۱۰۰ برای کمک به اصناف، پرداخت مالیات در ۱۵ قسط و صددرصد بخشودگی برخی جرایم مالیاتی از جمله اقدامات سازمان مالیاتی برای کمک به اصناف در دولت سیزدهم بوده است.

رؤسای اتحادیه‌ها نیز با قدردانی از مخبر برای پیگیری‌های مشکلات اصناف و بازدیدهای میدانی از واحدهای صنفی به ویژه دستورات لازم برای بازسازی اماکن صنفی و بازسازی و کمک‌های لازم به خسارت دیدگان به تشریح مسائل و مشکلات خود در زمینه‌های مختلف از جمله اعطای تسهیلات برای تولید کنندگان صنفی، تسهیل مجوزها برای بازسازی اماکن صنفی، ساماندهی و نظم بخشی در اماکن صنفی، مشکلات حق بیمه کارگران اصناف، لزوم برخی از اصلاحات در نظام توزیع کالاهای مورد نیاز مردم، ناهماهنگی در نرخ خدمات برخی اصناف، حل مشکلات ثبت سفارش در سامانه تجارت و تخصیص ارز، حل مشکلات بانکی، گسترش روابط وزارتخانه‌های تخصصی با اصناف مربوطه و جلوگیری از قاچاق کالا پرداختند.