هیچ کس را ندیدیم که وضع مادی‌اش بعد از ازدواج بدتر شده باشد
هیچ کس را ندیدیم که وضع مادی‌اش بعد از ازدواج بدتر شده باشد
رئیس جمهور گفت: آمار‌های متفاوتی از سقط جنین اعلام می‌کنند، آمار دقیقی نیست، اما آنچه قطعی است، این آمار نگران‌کننده است. تمام دست‌اندرکاران باید همت کنند؛ نخستین گام همت، اقناع است

حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی در «آیین اهدای جایزه ملی جوانی جمعیت» ضمن تبریک فرارسیدن سالروز ولادت امام رضا (ع) و دهه کرامت، با ابراز خرسندی از حضور در جلسه‌ای که موضوع و محور آن خانواده و جوانی جمعیت است، توجه به این مسائل را جزو تاکیدات فرهنگی دینی در ایران اسلامی، سیاست‌های مصوب و ابلاغی نظام و نیاز جدی کشور دانست.

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت تبیین، توجیه و اقناع افکارعمومی و مسئولیت همه اصحاب قلم و بیان، بخش‌های آموزشی و فرهنگی و همه کسانی که از نفوذ کلام برخوردارند در این زمینه گفت: ما نیازمند باز کردن گره‌های ذهنی در زمینه تشکیل خانواده، فرزندآوری و افزایش جمعیت هستیم و این مهم نیازمند تبیین و اقناع است؛ این نکته و سخن را که اگر بچه‌دار شویم وضعیت اقتصادی چطور می‌شود، خداوند متعال پاسخ داده و این از معجزات الهی است که هیچ کس را ندیدیم که وضع مادی او ولو نسبی، بعد از ازدواج بدتر از زمان قبل از ازدواج او شده باشد.

رئیسی با اشاره به اظهارات یکی از سخنرانان در این نشست مبنی بر اینکه باید برای تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری به فکر خانه‌های بزرگ باشیم، اظهار داشت: آنچه در واقعیت شاهد آن هستیم، برخلاف این گفته است و اگر نگاهی به وضعیت موجود بیاندازیم می‌بینیم که در خانه‌های بزرگ مناطق شمال‌شهر فرزندان کمتری هستند تا خانه‌های کوچک جنوب شهر، لذا خانه بزرگ یک نیاز حتمی برای فرزند بیشتر داشتن نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه با امکانات کم هم می‌شود صاحب فرزند شد، تصریح کرد: این سخن که تا اتاق اضافه نداشته باشیم، نمی‌توانیم فرزندان بیشتری داشته باشیم، سخن قابل دفاعی نیست؛ تشکیل خانواده و بچه‌دار شدن حتما نیاز به مسکن و امکانات متناسب دارد، اما اینکه فقط این‌ها زمینه فرزندآوری باشند، باور صحیحی نیست.

رئیسی اضافه کرد: تجربه زندگی والدین و اجداد ما نشان می‌دهد که می‌شود در خانه‌های کوچک که اتفاقا در هر اتاق آن نیز یک خانواده با چند فرزند زندگی می‌کردند هم می‌شود به خوبی زندگی کرد. البته معنای این حرف آن نیست که امروز هم اینگونه باید زندگی کنیم، امروز مدل و سبک زندگی‌ها نسبت به گذشته تغییر کرده، اما باید تلاش کنیم فرهنگ قناعت میان مردم زنده بماند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: موضوع فرزندآوری و جمعیت هم فرهنگ‌سازی می‌خواهد و هم اقناع افکارعمومی؛ باز کردن گره‌های ذهنی در این زمینه بسیار ضروری است. البته از سوی دیگر هم هم دولت باید امکانات و مشوق‌هایی برای کسانی قررا دهد که می‌خواهند ازدواج کنند و صاحب فرزند شوند. تامین مسکن، پرداخت تسهیلات و وام ازدواج و نظایر آن جزو مواردی است که نظام بانکی کشور باید نسبت به آن‌ها اهتمام بیشتری داشته باشد.

رئیسی با اشاره به برخی جزئیات و موارد درج شده در قانون جوانی جمعیت گفت: اجرای این قانون برای دولت الزامی است، اما بنده همواره به مجریان تاکید کرده‌ام که میزان تاثیرگذاری موارد مختلف درج شده در این قانون را به شکل مستمر و دقیق بررسی کنند تا قانون را به نفع مواردی که تاثیرگذاری بیشتری در زمینه تشکیل خانواده و فرزندآوری دارند، اصلاح شود. باید مواردی که سهم بیشتری در تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری در خانواده‌ها دارند احصا شده و تقویت شوند.

در همین راستا، به نوشته ایرنا، رئیسی گفت: یکی از مسائل مهم مساله سقط جنین است که باید جلوی آن گرفته شود جز در مواردی که پزشک حاذق اعلام کند که ضرورت دارد. آمار‌های متفاوتی از سقط جنین اعلام می‌کنند، آمار دقیقی نیست، اما آنچه قطعی است، این آمار نگران‌کننده است. تمام دست‌اندرکاران باید همت کنند؛ نخستین گام همت، اقناع است. مردان و زنان جوان ما بدانند که این مساله به لحاظ شرعی، قتل نفس است و همه آثار قتل نفس اعم از حقوقی و وضعی هم برای کسی که مرتکب می‌شود و هم برای مباشر دارد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در اجرای قانون هم باید اقناع داشته باشیم و هم قدرت برخواسته از متن قانون داشته باشیم؛ قانون باید اجرا شود. از عزیزان در دولت و هم از دستگاه قضا می‌خواهیم که در ارتباط با سقط جنین، اقدامات را تکمیل کنند به نحوی که جریان سوداگری که فقط به دنبال پول است، مورد پیگیری قرار گیرند.

وی اقدامات وزارت بهداشت در رابطه با زوج‌های نابارور و فراگیری مراکز درمان نابروری در سراسر کشور و رایگان کردن را کار ارزشمندی دانست که باید مستمر باشد.

رئیسی گفت: رایگان کردن درمان کودکان زیر ۷ سال از اقدامات بسیار خوبی بوده؛ تأمین تغذیه خانواده‌هایی که نسبت به تغذیه کودکان مشکل دارند، از اقدامات بسیار خوب است؛ این‌ها از گام‌های عملی است که دولت در راستای تشویق می‌تواند بردارد ضمن اینکه در خانواده‌ها هم کاملا ملموس است که این اقدامات اثرگذار بوده است.

وی نقش خوابگاه‌های متأهلی در تشویق دانشجویان به ازدواج را بسزا دانست و تصریح کرد: هم دولت هم خیری هم بخش‌های مسئول در این زمینه همت کنند. در کسوت خادمی آستان مقدس رضوی به دانشگاه فردوسی مشهد رفتم به دانشجویان گفتم چرا ازدواح نمی‌کنید؟ گفتند آقا ما مسکن نداریم؛ گفتم پیگیری می‌کنم؛ از اراضی آستان قدس اقدام به ساخت مجموعه ۵۰۰ – ۶۰۰ واحدی کردیم تا ما هم سهمی در این خصوص داشته باشیم.