هیچ لایحه ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی از دولت دریافت نکرده ایم
هیچ لایحه ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی از دولت دریافت نکرده ایم
به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بودجه سال ۱۴۰۱، دولت و مجلس هیچ برنامه‌ای در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین ندارد و در صورت مطرح شدن بحث افزایش قیمت بنزین، این مساله ابتدا باید در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مطرح شود.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از فارس ، بیش از یک‌سال و نیم از عمر دولت سیزدهم گذشته و هر روز شایعه‌ای بر سر زبان‌ها از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به گوش می‌رسد.

در این میان اما باتوجه‌به حساسیت جامعه و مردم نسبت به قیمت بنزین و احتمال واکنش‌های احتمالی دراین‌خصوص، قیمت بنزین در رأس شایعات در فضای مجازی و فراتر از آن برخی رسانه‌های رسمی قرار گرفت که هر بار نیز توسط قوای مجریه ومقننه تکذیب شد.

برای مثال سال گذشته و درست چند هفته بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم نخستین شایعه در خصوص افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۱۴۰۱ مطرح شد که این شایعه سریعاً توسط دولت و وزیر نفت تکذیب شد؛ اما به فاصله تنها چند روز، موضوع دیگری زمینه را برای داغ شدن بازار شایعات ایجاد کرد و آن حمله سایبری به جایگاه‌های بنزین و از دسترس خارج‌شدن چندساعته این جایگاه‌ها در چهار آبان‌ماه سال گذشته، باعث شد تا برخی این اتفاق را در ساعات اول به تغییر در سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین ربط دهند.

حالا بازهم پس از دوماه ناآرام تقریبی، درست در آستانه اعلام لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ توسط دولت به مجلس شورای اسلامی، بار دیگر شایعه افزایش قیمت بنزین بر سر زبان‌ها افتاد.

در همین خصوص عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامیاظهار داشت: برای افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی ابتدا باید دولت لایحه مدنظر خود را به مجلس و کمیسیون انرژی تحویل دهد و اساساً تاکنون هیچ لایحه‌ای از دولت در خصوص افزایش قیمت بنزین به مجلس شورای اسلامی تحویل داده نشده است و صحبتی هم در این مورد نشده است.

پرویز محمدنژاد می‌گوید در بودجه سال ۱۴۰۱، دولت و مجلس هیچ برنامه‌ای در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین ندارد و در صورت مطرح‌شدن بحث افزایش قیمت بنزین، ابتدا باید در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مطرح شود که قطعاً مورد مخالفت این کمیسیون قرار خواهد گرفت.

بدون شک بخش اعظمی از جامعه از طریق حمل‌ونقل مسافر و ترانزیت کالا امرارمعاش می‌کنند که ارتباط مستقیم با بنزین دارد و به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اگرچه دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد؛ ولی مجلس به طور یقین با آن مخالفت می‌کند؛ زیرا این مهم شوکی بسیار شدید و نابودکننده به جامعه آن هم در این شرایط سخت اقتصادی وارد می‌کند.

محمد نژاد می‌گوید در سالی که مزین به تولید است نباید با افزایش قیمت حامل‌های انرژی که مستقیماً با امرارمعاش مردم و تولید سروکار دارد، جامعه را با یک شوک مواجه کنیم؛ زیرا بار بخش اعظمی از مشکلات بر دوش مردم است.

میزان تولید بنزین در کشور ۱۰۰ میلیون لیتر است که بخش اعظمی از آن در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود؛ ولی طبق اعلام عضو کمیسون انرژی مجلس، متأسفانه میزان مصرف بنزین در کشور هم تقریباً همین مقدار است؛ لذا با ادامه‌دار بودن این روند شاید مجبور به واردات بنزین شویم به این منظور تمام هدف دولت این است که از این مهم جلوگیری کند.

محمدنژاد معتقد است در حوزه انرژی در کشور یک مدیریت جامع و مدوم در راستای رعایت الگوی صحیح مصرف وجود ندارد؛ لذا اگر بتوانیم الگوی صحیح مصرف را در جامعه راه‌اندازی و فرهنگ‌سازی کنیم به‌راحتی می‌توان بخشی از حامل‌های انرژی تولید شده در کشور را صادر کنیم؛ ولی در سال گذشته میزان مصرف بنزین در کشور در حوزه حمل‌ونقل معادل ۱۶۵ میلیون بشکه نفت و در حوزه گاز خانگی هم معادل ۳۱۳ میلیون بشکه نفت بوده که عدد یک عدد بسیار بزرگی است.

استانداردسازی در خودرو و رعایت الگوی مصرف بسیار می‌تواند به کاهش مصرف حامل‌های انرژی در کشور کمک کند؛ ولی متأسفانه دراین‌خصوص اقدامات مناسبی علی‌رغم دستورهای مجلس شورای اسلامی انجام نشده تا افزایش مصرف افزایش قیمت محتمل‌ترین گزینه روی میز باشد.