هشدار جدی وزیر دفاع ایران به اسرائیل و آمریکا
هشدار جدی وزیر دفاع ایران به اسرائیل و آمریکا
وزیر دفاع با اشاره به حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در سوریه، گفت: حضور نظامی آمریکا در سوریه اشغالگرایانه، غیرقانونی و غیر موجه بوده و آشکارا ناقض هنجارها و اصول اساسی حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است و عملکرد مخرب آن‌ها در منطقه غرب آسیا، به‌ویژه در سوره منجر به بی‌ثباتی و ناامنی و آوارگی میلیون‌ها سوری شده است.

سپهبد «علی محمود عباس» وزیر دفاع جمهوری عربی سوریه با حضور در ستاد وزارت دفاع در تهران با امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان با اشاره به سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه و سفر نخست‌وزیر این کشور به تهران و برگزاری پانزدهمین کمیته عالی همکاری‌های اقتصادی گفت: تحولات منطقه‌ای و اهمیت روابط دو کشور ایجاب می‌کند دو طرف به طور مداوم با یکدیگر رایزنی داشته باشند.

وزیر دفاع با اشاره به شرایط حساس و پیچیده منطقه، افزود: شهادت بیش از ۳۰ هزار نفر و زخمی شدن بیش از ۷۰ هزار نفر، بدون حمایت‌های آمریکا و سکوت سازمان‌های بین‌المللی و متأسفانه انفعال برخی از کشورهای عربی و اسلامی میسر نبود.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی با تشدید تنش در منطقه و انحراف افکار عمومی به این تنش‌ها به جنایات خود در غزه ادامه می‌دهد، تصریح کرد: سازمان ملل و شورای امنیت نتوانسته است به مسئولیت بین‌المللی خود در قبال جنایت جنگی و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی به خوبی عمل کند، اما به طور قطع رژیم صهیونیستی نیز به هیچ‌یک از اهداف خود در غزه نخواهد رسید.

وزیر دفاع ضمن محکوم کردن حملات هوایی رژیم صهیونیستی و نقض تمامیت ارضی سوریه، افزود: این رژیم منحوس به بهانه مقابله با محور مقاومت به دنبال از بین بردن زیرساخت‌هایی نظیر فرودگاه‌ها، بنادر و همچنین کاروان‌های حامل سوخت و مواد غذایی است و یقینا این حملات ناشی از ترس رژیم صهیونیستی و ناکامی این رژیم می‌باشد.

امیر سرتیپ آشتیانی بیان کرد: نکته مهم و راهبردی در مقابله با حملات رژیم صهیونیستی، ایجاد بازدارندگی است، فلذا اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم و فوری جهت جلوگیری از گستاخی این رژیم در دستور کار قرار دارد.

وزیر دفاع با اشاره به حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در سوریه، گفت: حضور نظامی آمریکا در سوریه اشغالگرایانه، غیرقانونی و غیر موجه بوده و آشکارا ناقض هنجارها و اصول اساسی حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است و عملکرد مخرب آن‌ها در منطقه غرب آسیا، به‌ویژه در سوره منجر به بی‌ثباتی و ناامنی و آوارگی میلیون‌ها سوری شده است.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه آمریکا از آغاز عملیات طوفان‌الاقصی با ارسال گسترده سلاح و تجهیزات از پایگاه‌های خود در منطقه به تل‌آویو، سبب کشتار بیشتر مردم فلسطین شده است و از سوی دیگر با حمله به مواضع نیروهای مقاومت در منطقه به ویژه در سوریه، به دنبال افزایش تنش در کل منطقه غرب آسیا است، گفت: هرگونه خطای راهبردی و ماجراجویی آمریکا و رژیم صهیونیستی منجر به تشدید وخامت اوضاع در منطقه خواهد شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه این دیدار، گفت: وزرات دفاع جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در دوران نبرد با تروریسم در چهارچوب یک افق و راهبرد بلند مدت در کنار سوریه ایستاد، اینک نیز آمادگی دارد از تمام ظرفیت‌ها و توان خود در کنار دولت سوریه در راستای ارتقای قدرت دفاعی و بازدارندگی سوریه استفاده کند.

امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان این دیدار بر ضرورت تقویت و حمایت از توان دفاعی سوریه و اجرای توافقات دو جانبه تأکید کرد.

سپهبد«علی محمود عباس» وزیر دفاع جمهوری عربی سوریه در این دیدار با بیان اینکه تحولات غزه در کنار شهادت مظلومانه مردم غزه مسائل زیادی از جمله پوشالی بودن قدرت این رژیم را نشان داد، افزود: اتفاقات غزه چهره واقعی و مزورانه آمریکا و غرب برای افکار عمومی را بیشتر آشکار کرد.

وزیر دفاع جمهوری عربی سوریه با بیان اینکه حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی به دلیل ترس از سرنگونی این رژیم است، گفت: آمریکا بعد از آغاز جنگ هم متوجه شد که بنیان این رژیم تا چه اندازه سست است.

سپهبد «علی محمود عباس» ادامه داد: رژیم کودک‌کش صهیونیستی وقتی نتوانست به اهدافش در غزه دست یابد به بهانه اینکه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران از مردم مظلوم فلسطین حمایت می‌کند، اقدام به افزایش تنش در منطقه از جمله در سوریه و لبنان کرد.

وزیر دفاع سوریه با بیان اینکه آمریکا از هیچ فرصتی برای از بین بردن ثبات و امنیت در منطقه دریغ نکرده است، تصریح کرد: حضور آمریکا در خاک سوریه غیر قانونی است و حضور آن‌ها تبدیل به پایگاهی برای حمایت از گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریستی شده است.

وزیر دفاع سوریه در پایان این دیدار، گفت: مقاومت، ایستادگی و افزایش توان دفاعی و تقویت همکاری‌های دوجانبه بهترین راه برای بازدارندگی در مقابل دشمنان است و این امر لزوم همکاری و همبستگی دو کشور در برابر دشمنان را مضاعف ساخته است.