هزینه در بخش پژوهش درواقع سرمایه گذاری است
هزینه در بخش پژوهش درواقع سرمایه گذاری است
معاون اول رئیس جمهور گفت: هر میزان تخصیص اعتبار در بخش پژوهش بیش از آنکه هزینه باشد، سرمایه گذاری است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور  با حضور در دانشگاه تربیت مدرس در جلسه هیأت امنای این دانشگاه شرکت کرد.

مخبر در این جلسه با بیان اینکه دانشگاه تربیت مدرس به دلیل مأموریت‌های خطیری که بر عهده دارد از ساحت و جایگاه ویژه ای برخوردار است، گفت: این دانشگاه به جهت وظیفه تربیت اعضای هیأت علمی و مدرس در رشته‌های علمی مورد نیاز دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی کشور، نقش مؤثر و مهمی در توسعه تحصیلات عالی و تولید علم در کشور ایفا می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مسائل و چالش‌های مختلف داخلی و خارجی پیش روی کشور، تصریح کرد: دانشگاه تربیت مدرس می‌تواند با ورود به این مسائل و تعریف کارویژه های مرتبط، ساختارهایی چابک و علمی را برای رفع هر یک از این چالش‌ها فعال کند و راه حل‌هایی عملیاتی و قابل اجرا برای چالش‌های کشور پیشنهاد دهد.

مخبر همچنین با اشاره به رویکرد و توجه ویژه دولت سیزدهم به دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور، توجه جدی به موضوع پژوهش را از اصلی ترین اولویت‌های دانشگاه‌ها دانست و افزود: هر میزان تخصیص اعتبار در بخش پژوهش بیش از آنکه هزینه باشد، سرمایه گذاری است.

وی ادامه داد: توجه به تحقیقات کاربردی با رویکرد مساله محور از موضوعات بسیار مهم و ضروری است که می‌تواند هم به رفع مشکلات و افزایش درآمدهای کشور منجر شود و هم منابع مالی پایدار برای دانشگاه فراهم کند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هنوز نتوانسته ایم از دارایی‌های کشور و منابع خدادای به نحو مطلوب استفاده کنیم، اظهار داشت: کانونی که باید به این موضوع به طور ویژه توجه کند و با حضور میدانی و فعال در حل مسائل کشور ایفای نقش کند، دانشگاهیان و اساتید هستند.

وی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: یکی از مأموریت‌های دانشگاه تربیت مدرس، جذب دانشجو از خارج از کشور است و در کنار این مأموریت باید نسبت به ارتقای همکاری با مراکز علمی – پژوهشی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تربیت اساتید برای تدریس در دانشگاه‌های خارج از کشور نیز اقدام کند.

در این جلسه که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز حضور داشت، رئیس دانشگاه تربیت مدرس گزارشی از وضعیت این دانشگاه و اقدامات صورت گرفته در بخش‌های مختلف نظیر توسعه و ارتقای کیفیت خدمات دانشجویی و بهبود مدیریت اجرایی و علمی دانشگاهی ارائه کرد.