هدف قوه قضاییه اجرای عدالت، احقاق حق و رضایت‌مندی مردم است
هدف قوه قضاییه اجرای عدالت، احقاق حق و رضایت‌مندی مردم است
معاون اول قوه‌قضاییه گفت:هدف قوه قضاییه اجرای عدالت، احقاق حق و رضایت‌مندی مردم است که این اهداف با آمار پرونده‌ها محقق نمی‌شود و مردم باید طعم اجرای عدالت را بچشند.

به گزارش روز جمعه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه‌قضاییه در دومین روز هفته قوه قضاییه در سخنرانی پیش از نماز جمعه با گرامی داشت شهدای ۷ تیر سال ۱۳۶۰ و شهید آیت الله دکتر بهشتی اظهار کرد: هفته قوه قضاییه همه ساله فرصت مناسبی برای بیان راهبردها و سیاست‌های قوه قضاییه برای سال جاری و ارایه گزارش از عملکرد دستگاه قضایی در طول یک سال گذشته است.

وی گفت: هدف قوه قضاییه اجرای عدالت، احقاق حق و رضایت مندی مردم است که این اهداف با امار پرونده ها محقق نمی شود و مردم باید طعم اجرای عدالت را بچشند.

معاون اول قوه‌قضاییه گفت: یکی از راهبرهای قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی برنامه محوری است و هیچگاه هیجانی عمل نمی کند و برنامه های قوه قضاییه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و براساس اسناد اسناد بالاستی از جمله بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، موارد مندرج در حکم رئیس قوه قضاییه توسط رهبر انقلاب، بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قضایی، سیاست های برنامه هفتم و سند تحول قضایی است.

وی گفت: اعتراف می کنم که سند گام دوم انقلاب از سوی مسئولان مظلوم واقع شده هر بخش این بیانیه یک برنامه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق گفت: برنامه‌های قوه قضاییه هدف محور است، تا سال گذشته برنامه‌های دستگاه قضا ماموریت بود.در حال حاضر برنامه قوه قضاییه هدف محور شده است.

معاون اول قوه‌قضاییه افزود: در طول یک سال به واسطه نظر سنجی که از عموم مردم انجام شده نشان می‌دهد رشد خوبی در رضایت مندی داشتیم. امروز باید به این سمت برویم که مردم قوه قضاییه را از خودشان بدانند و هر چه به این هدف نزدیک شویم موفق خواهیم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه یکی از برنامه‌های مهم قوه قضاییه در یک سال گذشته حمایت از تولید و اشتغال است، گفت: ستادی با عنوان ستاد پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در دادستانی کل کشور تشکیل شده است که سال گذشته این ستاد ۱۰ جلسه تشکیل داد و از روسای سازمان بورس، سازمان غذا و دارو، گمرک و بانک مرکزی دعوت شد و مشکلات و چالش‌ها بررسی شد.

وی بیان کرد: با اقدامات دادستانی کل کشور سال گذشته از تعطیلی ۴ هزار و ۴۸۵ واحد تولیدی و بیکاری ۲۴۲ هزار کارگر جلوگیری شد و این از برکات این ستاد است، سیاست قوه قضاییه حمایت از تولید و سرمایه گذاران در کنار مبارزه جدی با فساد است.

معاون اول قوه‌قضاییه بیان کرد: اواخر سال گذشته در یک سفر خارجی با ایرانیان خارج از کشور جلسه ای داشتم، این افراد مایل به سرمایه گذاری در ایران هستند اما میترسند. قوه قضاییه آمادگی دارد به کمک دولت برای جذب سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور اقدام کند. حتی افرادی که دارای پرونده هستند به انها اطمینان می دهم که به مشکل برخورد نکنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق گفت: سال گذشته سال مهمی برای قوه قضاییه بود، نوع چالش هایی که قوه قضاییه به ویژه در حوزه اجتماعی و امنیتی با آن مواجه بود در مقایسه با ۴ دهه گذشته بی نظیر بود.

معاون اول قوه‌قضاییه در مورد موضوع عفاف و حجاب بیان کرد:در وجوب شرعی و سیاسی حجاب شکی وجود ندارد. حجاب واجب شرعی و سیاسی است. تعجم از کسانی است که ادعای علم دارند.گاهی در حوزه و دانشگاه مطرح می کنند که حجاب حریم خصوصی است و حاکمیت نباید دخالت کند اما این گونه نیست.

وی ادامه داد: حجاب در حریم خانواده، حریم خصوصی است و حاکمیت دخالتی در ان ندارد اما اگر حجاب در خیابان رعایت نشود، حاکمیت حق دخالت دارد.

معاون اول قوه‌قضاییه بیان کرد: لایحه مربوط به حجاب در کمیسیون قضایی مجلس در حال بررسی است، از نخبگان دعوت شده و به صورت جدی روی آن کار می‌شود. قوای سه گانه روی این لایحه وفاق دارند.