مشکلات را در خارج از کشور جستجو نکنید
مشکلات را در خارج از کشور جستجو نکنید
رئیس جمهوری گفت: منطقه مکران از جمله مناطقی است که جلوه انسجام ملی را ‌به خوبی می‌توان در آن مشاهده کرد و شیعه و سنی در کنار هم ‌به صورت زیبایی در حال زندگی هستند.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین، رییس جمهوری، گفت: اقتصاد دریا مسئله بسیار مهمی است و می‌توان کارهایی انجام داد که اقتصاد دریا فعال شود، امروز یکی از برنامه‌های مهم دولت تبدیل کردن سواحل مکران به مرکز اقتصادی، رونق تولید و داد و ستد برای کشور است.

به نقل از تسنیم، سید ابراهیم رئیسی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند ما مشکل حل ناشدنی نداریم و همه مشکلات قابل حل است و راه‌حل مشکلات در دست جوانان متخصص است، ما نباید حل مشکلات را در آن سوی مرزها جستجو کنیم، کشورهای سلطه‌گر تاکنون هیچ گشایشی را ایجاد نکرده‌اند و تنها به دنبال منافع خود هستند.

وی در دیدار با اقشار مردم جاسک اظهار داشت: امروز خدمات ارزنده بسیج، خدمت‌رسانی و در کنار مردم بودن آن در سختی‌ها و گرفتاری‌ها را در سیل و زلزله همه دیده‌اند و همه ما شاهد بودیم که چگونه در کنار محرومین و مستضعفین خدمت کرده و خدمت می‌کنند باید از همه بسیجیان متشکر باشیم.

وی با اشاره به سفر خود به شرق هرمزگان افزود: باید زودتر از این خدمت مردم خونگرم منطقه مکران می‌رسیدم اما به واسطه مشغله‌ها این توفیق حاصل نشد و امروز این فرصت را مغتنم شمردیم و به مناسبت روز نیروی دریایی به منطقه آمدیم.

در حال حاضر مهمترین مسئله اشتغال و کار است

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات منطقه گفت: در حال حاضر مهم‌ترین مسئله اشتغال و کار است، صیادی یکی از کارهای جدی در اقتصاد منطقه و ایجاد درآمد برای منطقه است که بایستی با جدیت پیگیری شود.

وی ادامه داد: اقتصاد دریا مسئله بسیار مهمی است و می‌توان کارهایی انجام داد که اقتصاد دریا فعال شود، امروز یکی از برنامه‌های مهم دولت تبدیل کردن سواحل مکران به مرکز اقتصادی، رونق تولید و داد و ستد برای کشور است.

رئیسی با تاکید بر اینکه آنقدر استعداد در سواحل مکران وجود دارد که می‌تواند این نقطه را به نقطه مهم راهبردی اقتصادی تروریستی و تجاری تبدیل کند، با دعوت ‌از سرمایه‌گذاران برای حضور در منطقه جا‌سک گفت: امنیت سرمایه‌گذاری را در این منطقه تضمین می‌کنیم‌.

رئیسی گفت: من به عنوان طلبه‌ای خدمتگزار به این منطقه سفر کرده‌ام که با مردم مشکلات منطقه را حل کنیم به نحوی که روستایی وجود نداشته باشد که آب آشامیدن نداشته باشد، صیادی با رویه‌های قانونی انجام شود، من از استاندار، فرماندار، عزیزان در ارتش و سپاه و بسیج و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران می‌خواهم فعالیت اقتصادی در منطقه را جدی بگیرند.

رئیس جمهور با اشاره لزوم انجام مسئولیت‌های اجتماعی از سوی شرکت‌های حاضر در منطقه گفت: شرکت نفت اینجا استقرار دارد اما حتما انجام مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت و مجموعه‌هایی که از این منطقه نفت را به بازار روانه می‌کنند مورد تأکید و جزو اولویت‌های ما است، برابر قانون انجام مسئولیت‌های اجتماعی جزو اولویت‌های شرکت‌ها باید باشد، اینطور نباشد که بار دیگری که به جاسک می‌آیم مشکلات فعلی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: استاندار و فرماندار حتما توجه کنند بعد از این سفر باید مسائل مردم جاسک حل شود رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند ما مشکل حل ناشدنی نداریم و همه مشکلات قابل حل است و راه‌حل مشکلات در دست جوانان متخصص است، ما نباید حل مشکلات را در آن سوی مرزها جستجو کنیم، کشورهای سلطه‌گر تاکنون هیچ گشایشی را ایجاد نکرده‌اند و تنها به دنبال منافع خود هستند.

مردم باید ثبات اقتصادی را احساس کنند

حل موضوع تکالیف به جا مانده از سال‌های قبل در گزارش‌های مالی، عملیاتی کردن نظر ناظران در گزارش‌های مالی بانک مرکزی، تأکید بر کنترل تورم و رشد نقدینگی، ‌کنترل و نظارت جدی بر بانک‌ها بویژه بانک‌های خصوصی و هدایت اعتبارات به سمت فعالیت‌های مولد، کنترل ترازنامه‌های بانک‌ها و تسهیل دسترسی مردم به تسهیلات بانکی از دیگر مسائلی بود که رئیس جمهور بانک مرکزی را به اجرا و پیگیری دقیق آنها مکلف کرد.

رئیس جمهور همچنین از بانک مرکزی خواست با تسریع در تسهیل روابط پولی و بانکی با دیگر کشورها، خارج کردن اقتصاد کشور از انحصار دلار را با جدیت دنبال کند.

رئیسی تأکید کرد: خروجی اقدامات و عملکرد بانک مرکزی و سایر نهادهای اقتصادی دولت باید در جهت ثبات اقتصادی، امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از تولید و اشتغال باشد و با هرگونه یأس‌آفرینی با هدف برهم زدن نظام اقتصادی کشور و یا تشویش اذهان عمومی با جدیت برخورد شود.

رئیس جمهور گفت: ثبات اقتصادی، امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از تولید و اشتغال با بخشنامه اتفاق نخواهد افتاد و مردم باید آن را در عمل احساس کنند.