متولدین ۱۴۰۱ از فردا سهامدار می‌شوند/ تخصیص سهام بدون نیاز به مراجعه حضوری
متولدین ۱۴۰۱ از فردا سهامدار می‌شوند/ تخصیص سهام بدون نیاز به مراجعه حضوری
وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: والدین متولدین ۱۴۰۱ از (دوشنبه ۴ اردیبهشت ماه) به مرور می‌توانند برای دریافت سهام نوزادان خود بدون مراجعه حضوری و از طریق درگاه ملی دولت هوشمند اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از ایرنا از وزارت اقتصاد، سید احسان خاندوزی در گفت‌وگو با بخش خبری ۲۱ سیما، اظهار کرد: ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت، وزارت اقتصاد را مکلف کرده است که برای نوزادان تازه متولد شده سهامی را اختصاص دهد که این عدد برای متولدین سال ۱۴۰۱، یک و نیم میلیون تومان سهام به ازای هر فرد است.

وی افزود: با توجه به اینکه منابع این مصوبه فراهم شده، هماهنگی‌های بین دستگاه‌ها یعنی سازمان بورس اوراق بهادار و ثبت احوال کشور انجام شده و به دلیل اینکه بستر برای آنکه مردم بدون مراجعه و به راحتی این سهام را دریافت کنند، کمی زمان می‌برد؛ حالا این بستر فراهم شده و به مناسبت عید سعید فطر متولدین ۱۴۰۱ می‌توانند از این امکان استفاده کنند.

وزیر اقتصاد گفت: هر کدام از والدین متولدین سال ۱۴۰۱ می‌توانند به درگاه ملی دولت هوشمند به نشانی mygov.ir مراجعه کنند و از طریق شماره گوشی همراه خود کد یکتایی را دریافت و بعد وارد حوزه خدمات و مشاوره‌های فرزند آوری می‌شوند. اسامی تمام متولدین سال ۱۴۰۱ وجود دارد و از طریق آن اقدام می‌کنند.

خاندوزی ادامه داد: برای آنکه مراجعه یک‌باره صورت نگیرد، از فردا (دوشنبه ۴ اردیبهشت ماه) ابتدا برای نوزادان سه ماه نخست سال ۱۴۰۱ در نظر گرفتیم که به سرعت از طریق سامانه، کد یکتا دریافت کنند و ثبت نام سجامی آنها از طریق دستگاه حاکمیتی صورت خواهد گرفت و یکی از سهام مربوط به صندوق‌های قابل معامله را پدر یا مادر انتخاب می‌کنند.

وی درباره متولدین ۱۴۰۰، بیان کرد: اجرای ماده ۱۱ قانون از مهر ۱۴۰۰ لازم‌الاجرا بود، اما چون منابع اجرا از سوی سازمان برنامه و بودجه تامین نشد، با تامین منابع برای متولدین ۱۴۰۱ اجرا خواهد شد.

وزیر اقتصاد گفت: این سهام تا ۲۳ سالگی به نام خود نوزادان باقی می‌ماند و با تجمیع سود آن در واقع سرمایه ارزشمندی برای تشکیل زندگی یا اشتغال افراد ایجاد می‌کند که در ۲۴ سالگی می‌توانند از آن استفاده کنند.