فروش داروی گیاهی در عطاری‌ها ممنوع است
فروش داروی گیاهی در عطاری‌ها ممنوع است
رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران گفت: بحث فروش داروهای گیاهی و ورود به حیطه درمان در عطاری‌ها ممنوع است و فقط داروخانه‌ها مجاز به عرضه این داروها هستند.

 روشنک مکبری نژاد روز در یک نشست خبری که در محل انجمن برگزار شد، افزود: از آنجایی که عطاری ها باعث حفظ میراث گیاهان بودند، نظام دهی و قانون مند کردن آنها ضروری است و فقط مجاز به عرضه گیاهان بوده و نباید در حیطه درمان دخالت کنند.

وی با اشاره به اینکه آیین نامه فروش داروهای گیاهی تدوین شده ولی هنوز اجرایی نشده است، اظهار داشت: طب سنتی ظرفیت های بالقوه و بالفعل دارند ولی هنوز به درستی در کشورمان استفاده نشده در حالیکه در دنیا طب سنتی و طب مکمل جزو استراتژی های سازمان جهانی بهداشت بوده که در نظام سلامت کشورها استفاده شود.

مجوز حدود ۱۵ داروی گیاهی در دوران همه گیری کرونا

مکبری نژاد تصریح کرد: در سیاستهای بالادستی قانون برای توسعه طب سنتی وجود دارد ولی زمان بر است تا از این ظرفیت استفاده کرد، در دوران همه گیری کرونا حدود ۱۵ داروی گیاهی مجوز گرفت و وارد داروخانه ها شد تا در کنار طب مکمل مورد استفاده قرار بگیرد و معرفی درست و منطقی طب سنتی مهمترین موضوعی است که باعث توسعه این طب می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بحث توریسم سلامت اشاره و از پذیرش دانشجوی خارجی در رشته طب سنتی از کشورهای اتریش، تایلند، عراق، ترکیه، افغانستان، هندوستان و غیره خبر داد و گفت: طب سنتی طب بومی کشورمان است و وارداتی نیست و می توانیم در این زمینه به خودکفایی فرآورده های دارویی برسیم.

همکاری با پلیس فتا برای برخورد با فروش اینترنتی داروهای گیاهی

دبیر علمی کنگره طب ایرانی نیز در این نشست از همکاری با پلیس فتا برای برخورد با سودجویان فروش اینترنتی داروهای گیاهی خبر داد و گفت: مردم نباید فریب داروهای سنتی که فضای مجازی به فروش می رسد، را بخورند ، عرضه این دارو ها فقط از طریق داروخانه ها مجاز است.

حسین رضایی زاده گفت: آموزه‌های طب ایرانی مبتنی بر پیشگیری و ارتقاء سطح سلامت افراد با سبک زندگی سالم است و هدف نهایی ما درمان با دارو نیست.

وی ادامه داد: آموزه‌های طب ایرانی مبتنی بر پیشگیری و ارتقاء سطح سلامت افراد با سبک زندگی سالم است و به عنوان یک پزشک باید بر روی حفظ سلامت و ارتقاء آن تمرکز کنیم؛ به خصوص متخصصان طب ایرانی باید به این نکته توجه بیشتری داشته باشند زیرا هدف غایی ما صرفا درمان‌های دارویی نیست.

رضایی زاده، موضوع سلامت و آشپزی سالم و طبی را مورد توجه مراکز بزرگ علمی تحقیقاتی دنیا دانست و افزود: آشپزخانه‌های سلامت و آشپزی طبی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار دارد.

وی با بیان اینکه فروش های غیرقانونی و مجازی از محصولات طب سنتی که فاقد استاندارد هستند، به سلامت جامعه آسیب وارد می کند، اظهار داشت: بسیاری از این فرآورده های بدون اخذ مجوز و استاندارد با آلودگی های محیطی و قارچی، در فضای مجازی به فروش می رسند در حالیکه مردم از مضرات جبران ناپذیر آنها آگاه نیستند و باید اطلاع رسانی در این زمینه بطور وسیع انجام شود.