ظرفیت فرودگاهی کشور ۲۰ برابر تعداد پروازها است 
ظرفیت فرودگاهی کشور ۲۰ برابر تعداد پروازها است 
مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اینکه ۵۴ فرودگاه زیرمجموعه این شرکت فعالیت می کنند، گفت: اگر تعداد پروازهای کشور به ۱۵ تا ۲۰ برابر افزایش یابد، مشکلی بابت ارائه خدمات فرودگاهی به پروازها وجود ندارد.

رضا نخجوانی اظهار داشت: از ۵۴ فرودگاه زیر مجموعه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ۱۱ فرودگاه، بین المللی، ۳۲ فرودگاه مرز بین المللی و الباقی به عنوان «فضای گلف» از آن‌ها نام برده می‌شود.

وی افزود: زیرساخت فرودگاه‌های کشور به اندازه‌ای است که اگر تعداد پروازها به ۱۵ تا ۲۰ برابر افزایش یابد، مشکلی بابت ارائه خدمات فرودگاهی به پروازها وجود ندارد؛ مگر در شرایط خاص مانند فرودگاه سیرجان که به دلیل انجام عملیات به‌سازی روکش باند، پروازهای آن بسته شده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تصریح‌کرد: متناسب با بالا رفتن میزان تقاضای پرواز، امکان افزایش ساعت کار فرودگاه‌ها نیز وجود دارد و کارکنان بعد از ساعت اداری و حتی تا پایان روز باید به پروازها خدمات دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «موضوع افزایش پرواز و تقاضا، مرتبط با ایرلاین‌ها و سازمان هواپیمایی کشوری است» گفت: سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس یک چارچوب و قائده ای به شرکت ها مجوز پرواز می دهد و ایرلاین هایی که هواپیمای پشتیبان ندارند مورد سختگیری از سوی این سازمان قرار می گیرند. از طرفی شرکت های هواپیمایی معیارهای اقتصادی مانند ضریب اشغال صندلی را برای درخواست پرواز مد نظر قرار می دهند. پس اگر ضریب اشغال صندلی بیش از ۸۰ درصد باشد درخواست خود را برای انجام پرواز اعلام می کنند و نکته دیگر موضوع نرخ بلیت است.

نخجوانی در ادامه بیان‌داشت: به غیر از فرودگاه‌هایی که پیشتر مصوب شده اند، در مرحله مطالعاتی یا در دست ساخت قرار دارند، فرودگاه جدیدی در برنامه نیست.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به طرح توسعه فرودگاه مهرآباد تهران، یادآور شد: طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، مساحت اراضی مجموعه فرودگاه مهرآباد افزون بر یک‌هزار و ۸۰۰ هکتار است و زمین های این محدوده نباید برای موارد غیر فرودگاهی استفاده شود. ساخت ترمینال ۱۰۰ هزار متر مربعی جدید نیز در داخل این محدوده و با تعامل ارگان های نظامی ساخته می شود.

وی، ارزش مجموعه فرودگاه مهرآباد تهران شامل زیرساخت های لجستیک، تعمیر و نگهداری هواپیماها، اورهال هواپیماها و آشیانه ها و … را ۲۵۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

گفتنی است، فرودگاه هایی که دارای فضای گلف هستند، تنها اطلاعات پروازی از قبیل شرایط جوی، وضعیت باند و نوع دستگاه های ناوبری مورد استفاده در فرودگاه را به اطلاع خلبان می رسانند و خلبان با توجه به شرایط موجود و با مسئولیت خود اقدام به فرود و یا برخاستن از باند فرودگاه می کند.