ضرورت اجرای مفاد ۲۴ و ۳۰ قانون بهبود محیط کسب و کار
ضرورت اجرای مفاد ۲۴ و ۳۰ قانون بهبود محیط کسب و کار
وزیر اقتصاد در نامه به سرپرست ریاست جمهوری اعلام کرد: با گذشت بیش از ۳ ماه از ابلاغ آیین‌نامه اجرای مواد ۲۴ و ۳۰قانون بهبود محیط کسب و کار و تأکید مکرر دولت مبنی‌بر تغییر ندادن ناگهانی مقررات این سیاست‌ها توسط برخی دستگاه‌ها به نحو مطلوب اجرا نمیشود.

در نامه احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی به محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری آمده است: همان‌گونه که مستحضرید، ثبات و پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد با منع تغییرات ناگهانی مقررات، یکی از برنامه‌ها و وعده‌های رییس جمهور شهید بوده است که برای پیگیری و تحقق آن سال گذشته (۱۴۰۲) آیین‌نامه‌های اجرایی مواد ۲۴ و ۳۰ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار به ترتیب در نهم اردیبهشت و سیزدهم اسفند به تصویب هیأت محترم وزیران رسید و برای اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

با وجود گذشت بیش از ۳ ماه از ابلاغ آیین‌نامه در این زمینه و تأکید مکرر دولت مبنی‌بر تغییر ندادن ناگهانی مقررات این سیاست‌های کلیدی دولت توسط برخی دستگاه‌های اجرایی به‌نحو مطلوب اجرا نمی‌شود. از جمله این موارد می‌توان به تغییرات مکرر در سیاست‌های تجارت خارجی اشاره نمود که وزارت صنعت، معدن و تجارت دلیل آن‌ را تغییر در میزان ارز تخصیص یافته از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است. در این خصوص ۲ نمونه از شکایات واصله از طرف بخش خصوصی در حوزه‌های تجارت خارجی و کشاورزی به‌پیوست ایفاد می‌گردد.

نظر به اهمیت موضوع، خواهشمند است در صورت صلاحدید دستور فرمایید با وجود محدودیت‌های ارزی کشور همه مراجع صدور بخشنامه‌های مرتبط با کسب و کار، به احکام مواد ۲۴ و ۳۰ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و آیین‌نامه‌های مربوطه با جدیت تمکین نمایند.