صنعت هسته‌ای رشد و ترقی را برای کشور به ارمغان آورده است
صنعت هسته‌ای رشد و ترقی را برای کشور به ارمغان آورده است
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی ایران یکی از دستاوردهای پرافتخار انقلاب اسلامی است که رشد و ترقی را برای کشور به ارمغان آورده است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از مهر، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان ظهر (۱۸ فروردین ماه) در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه ضمن تبریک سال نو و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان، گفت: سازمان انرژی اتمی ایران یکی از دستاوردهای پرافتخار انقلاب اسلامی است که توانسته با خودباوری، خداباوری و توکل ویژه به خداوند، مسیر رشد و ترقی را در راستای شکوفایی علمی و فناوری برای کشور به ارمغان بیاورد.

وی تصریح کرد: حوزه فناوری‌های نوین، حوزه سلطه بود که در انحصار ابرقدرت‌ها و کشورهای پیشرو قرار داشته است. ورود به این حوزه ممنوعه و دستیابی به فناوری‌های نوین و نوظهور همواره یک جرم محسوب می‌شد.

اسلامی بیان کرد: از این جهت این موضوع را جرم نام می‌گذارم که حرکت در این راستا با مجازات مواجه بوده است همچنانکه ایران را از بدو پیروزی انقلاب تا این لحظه، مورد تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه قرار داده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: مشاهده کردید تحریم‌هایی که به بهانه هسته‌ای و اتهامات واهی علیه ایران ایجاد شده بود در سال ۱۴۰۱ با عملیات سیاسی و روانی، تنش‌ها و فشارهای این موضوع را به اوج خود رساندند.

وی تاکید کرد: آنها اگرچه اذعان می‌کردند می‌خواهند به تفاهم هسته‌ای برگردند و می‌گفتند تنها راه حل و فصل مسائل با ایران، دیپلماسی و برجام است؛ اما باز هم بر این بیان و منطق خود پایبند نبودند و فشارها را از حد گذراندند.

اسلامی اضافه کرد: همانطور که مردم عزیز ایران مشاهده کردند سال ۱۴۰۱ سالی پرفشار و پرتنش بود که در آن با رفتارهای پیچیده مواجه بودیم، اما به لطف خدا این حرکت‌ها به نتیجه نرسید و به صورت تمام‌عیار متوقف شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: در سالی که گذشت همکاران ما بیش از ۱۵۹ دستاورد دانشی، فناوری و صنعتی را ثبت کردند که هرکدام از آنها به دلیل شرایط تحریم در اختیار ما قرار نمی‌گیرند. این فناوری‌ها، اسباب سلطه اقتصادی را برای غرب فراهم کرده بود که به واسطه آن به سایرین فشار وارد می‌کرد.

وی عنوان کرد: همکارانم در سازمان انرژی اتمی در سال پرفشار گذشته توانستند دستاوردهای جدیدی را برای کشور به دست بیاورند تا بتوانیم گستره فعالیت خود را در زمینه خدمت‌رسانی به مردم بیش از پیش گسترش دهیم.

اسلامی گفت: القا مستمر آنها این است که ایران هیچ هدفی جز دستیابی به بمب هسته ای ندارد و بیش از ۲۰ سال است که این اتهامات را تکرار می کنند، این هیاهو به دردشان خورده تا فشار حداکثری علیه ایران را ادامه دهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: تمام تلاش مان این بود که تاثیر انرژی هسته‌ای و فناوری هسته‌ای را با مردم در میان بگذاریم و همه زمینه های آن را گسترش دادیم. تولید رادیودارو در شرایطی که همه مراکز درمانی و بیمارستانی فعالیت درمانی خود را با حداکثر ظرفیت انجام دهند به طوری که بیش از یک میلیون بیمار از این امکانات دارویی در کشور استفاده می کنند از جمله این اقدامات است.

وی بیان کرد: تولید رادیودارو بدون استفاده از ظرفیت هسته‌ای امکان‌پذیر نیست. اگر غنی‌سازی اورانیوم نداشتیم نمی‌توانستیم رادیودارو تولید کنیم. تنها شرکت ما که تولید رادیودارو می‌کند را تحریم کردند و با این تحریم نشان دادند که انسان‌ها برای آنها ارزش ندارند و زورگویی و قدرت‌طلبی برای آنها مهم است.

اسلامی ادامه داد: آنچه ما دنبال می‌کنیم این است که همه سرفصل‌های فناوری هسته‌ای را فعال کنیم، از فناوری‌های در اختیار در «پرتودهی» گام‌های مهمی برداشتیم تا در تولید مواد غذایی و محصولات کشاورزی بهره‌وری بالایی برای مردم ایجاد کنیم. پرتودهی آفت‌ها در مواد غذایی را کاهش می‌دهد.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: برای اولین بار در ۱۴۰۱ سامانه‌های کاربردی برای این امر را در مقیاس صنعتی تولید کردیم و در کشور آنها را گسترش می‌دهیم تا کلیه محصولات کشاورزی و تولیدی در حوزه غذایی با پرتودهی ایمن شود و ظرفیت ماندگاری آن افزایش یابد.

وی ادامه داد: همچنین با پدیده آفت‌های نوظهور یا اتفاقاتی که از جمله در صادرات پسته رخ داد مواجه هستیم. با فناوری‌هایی که در اختیار داریم توانستیم برای این مشکلات راهکار پیدا کنیم و با آن مقابله شد. در حال انجام آزمایش‌های مرحله آغازین هستیم و در سال جاری این کار را دنبال خواهیم کرد. همچنین در بحث محیط زیست سولفورزدایی از مازوت و رفع شیرآبه‌ها با فناروری هسته‌ای می تواند تاثیر زیادی در رفع این مشکلات در زندگی مردم داشته باشد.

اسلامی درباره ضرورت حرکت به سمت دستیابی به انرژی پاک مورد اشاره در فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: با توجه به تغییرات در شرایط اقلیمی و تلاش جهانی برای صفر کردن استفاده از کربن، باید به این سمت با سرعت بیشتر حرکت کنیم. هدف گذاری برای تولید برق از این مسیر  را انجام دادیم و پروژه ایجاد ده هزار مگاوات برق اتمی را جانمایی کردیم.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم از ذخایر موجود در کشور به طور ترکیبی برای سوخت استفاده کنیم و ظرفیت قدرت‌مندی را ایجاد کردیم تا ذخایر زیرزمینی را هدفمند جستجو کند تا بتوانیم مواد اولیه و عناصر همراه را بیشتر در اختیار بگیریم؛ در همین راستا اقتصاد معدن را شکوفا خواهیم کرد. در گذشته یکی از موانع معادن مربوط به سازمان انرژی اتمی بود، اما اکنون سه معدن فعال را به هشت معدن ارتقاء دادیم و از بیش از پنج معدن در سال جاری بهره برداری می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: برای اولین بار سند جامع تحقیق و توسعه که بیش از ۲۰۰ پروژه مرز دانشی را هدف قرار داده در دست داریم و امروز می‌گویم که در سازمان انرژی اتمی محصولات تولیدی در مرز دانشی است و در ردیف سه تولیدکننده اول دنیا هستیم و این مهم با تلاش جوانان غیور ما به دست آمده است.