رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر از احداث شهرک های خورشیدی در استان های مختلف کشور خبر داد و گفت: اکنون ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از یک هزار و ۷۰ مگاوات فراتر رفته است.

به گزارش خپایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از تسنیم، محمود کمانی، رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر در مراسم امضای قرارداد احداث نخستین نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی خورشیدی از محل ماده ۱۲ اظهار داشت: شهرک‌های خورشیدی با هدف توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در سراسر کشور در استان های مختلف احداث می‌شوند.

وی ادامه داد: اکنون ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از یک هزار و ۷۰ مگاوات فراتر رفته است و بیشترین میزان تولید نیروگاه‌های خورشیدی در ساعت ۱۲ ظهر اتفاق می‌افتد.

معاون وزیر نیرو به اخذ مجوز احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: تاکنون ۳ مرحله مناقصه برای آن برگزار شده و امید است به زودی مرحله چهارم نیز برگزار شود؛ پس از این مناقصه‌ها برندگان مشخص خواهند شد و کار آغاز می‌شود.

وی به نگرانی سرمایه گذاران درباره برگشت سرمایه اشاره کرد و گفت: مقرر شده دولت تضمین های لازم برای این سرمایه گذاران را بدهد و نیز کد شناسه یکتا به آنان داده شود.

کمانی ادامه داد: تلاش برای اخذ مجوز احداث ۳ هزار مگاوات نیروگاه بادی در جریان است و امید است به زودی سازمان برنامه و بودجه موافقت لازم را صادر کند تا در شورای اقتصاد مصوب شود.

رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر گفت: تصویب این مجوز به همراه مجوز ۴ هزار مگاوات انرژی خورشیدی شرایط خوبی برای تأمین برق ایجاد می‌کند.

کمانی خاطرنشان کرد: اصرار داریم این دو مجوز با هم اجرایی شوند تا توسعه انرژی های تجدید پذیر به خوبی انجام و کشور از برق آنها بهره‌مند شود.

وی به برنامه احداث نیروگاه تجدیدپذیر توسط صنایع اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات مجوز برای صنایع صادر شده است.

معاون وزیر نیرو گفت: اگر این ۴ هزار مگاوات خورشیدی، ۳ هزارمگاوات بادی و ۳ هزارمگاوات صنایع عملیاتی شود می توان امیدوار بود هدف دولت سیزدهم برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا آخر این دولت محقق شود.

کمانی افزود: علاوه بر این، ۳ هزار مگاوات از روش های نیروگاه مقیاس کوچک، حمایتی و شهرک‌های صنعتی و شهرک های خورشیدی در حال انجام است.

وی درباره نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی چادرملو گفت: این بزرگترین نیروگاه از محل ماده ۱۲ است که البته در شهرستان محلات هم یک مورد در حال انجام است.