شناسایی ۴۰ هزار فرد مبتلا به اوتیسم در کشور/ ۱۰ میلیون تومان هزینه ماهیانه برای طیف متوسط و شدید اوتیسم
شناسایی ۴۰ هزار فرد مبتلا به اوتیسم در کشور/ ۱۰ میلیون تومان هزینه ماهیانه برای طیف متوسط و شدید اوتیسم
مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران از شناسایی ۴۰ هزار مبتلا به اوتیسم در کشور خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور بیش از تعداد شناسایی شده و حدود ۱۰۰ هزار نفر باشد.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاینبه نقل از سایت شهر، سعیده صالح غفاری در یکصد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن تقدیر از اعضای شورا برای رسیدگی به نیازهای جامعه اوتیسم ایران، اظهار کرد: بلوغ شنیدن و رسیدگی به این موضوع را در این دوره از شورا شاهد بوده ایم.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران با اعلام اینکه از بین هر یکصد نفر کودک متولد شده، یک کودک مبتلا به اوتیسم در کشور متولد می شود که جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار خانواده شناسایی شده داریم اما به نظر می رسد حداقل ۱۰۰ هزار خانواده اوتیسمی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه خانواده هایی که دارای کودکان زیر ۶ سال هستند باید به مراکز مراجعه کنند، تصریح کرد: اوتیسم درمان ندارد و باید متخصصانی از بخش های مختلف حضور داشته باشند تا به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کنند.

صالح غفاری با اشاره به شناسایی ۲۳ سازمان برای رسیدگی به مشکل اوتیسم، یادآور شد: اگر رسیدگی به کودکان مبتلا به اوتیسم انجام شود قابلیت بهبود دارد و افراد مبتلا می توانند در آینده در جامعه حضور داشته باشند که نیازمند همکاری این ۲۳ سازمان است. از این میان وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی و وزارت بهداشت سه سازمان اصلی هستند.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران با بیان اینکه فروشگاه های شهروند می توانند فروشگاه های دوستدار اوتیسم باشند، تصریح کرد: مراکز درمانی شرکت شهر سالم می توانند مراکز دوستدار اوتیسم باشند.

وی با تأکید بر اینکه در کشور هیچ کلینیک تخصصی مناسبی برای رسیدگی به کودکان مبتلا به اوتیسم نداریم، یادآور شد: امروز با مصوبه شورای قبلی در آخرین روزی که از شورا خارج می شدند، توفیق حمایت به شورای ششم رسید به طوری که گودبرداری این مجتمع در عید غدیر انجام خواهد شد که خیرین داخل و خارج از ایران در این امر مشارکت دارند و حمایت شورا نیز می تواند اثرگذار باشند.

صالح غفاری با بیان اینکه شهر دوستدار اوتیسم نیاز به حمایت شورا دارد، گفت: حداقل در چهار پهنه می توان یک خانه را برای خانواده های اوتیسم ایجاد کرد که ناچار نشوند مسیر طولانی را طی کنند. در حال حاضر خانه اوتیسم هزار و ۱۰۰ کودک تحت پوشش قرار داده است.

وی ضمن تقدیر از شهرداری برای ارائه طرح ترافیک به خانواده های دارای فرزندان مبتلا به اوتیسم، یادآور شد: این کودکان نمی توانند با اتوبوس و مترو در سطح شهر تردد کنند.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران با اشاره به هزینه های بیماران مبتلا به اوتیسم خاطرنشان کرد: خانواده ها ماهیانه باید ۱۰ میلیون تومان برای طیف متوسط و شدید اوتیسم هزینه کنند.