شرایط سفر بدون ویزا به ایران برای ۲۸ کشور
شرایط سفر بدون ویزا به ایران برای ۲۸ کشور
بنابر آنچه وزارت خارجه اعلام کرده است اتباع ۲۸ کشور از ۱۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ می‌توانند بدون ویزا و با گذرنامه معتبر به ایران سفر کنند. بنابر مصوبه هیأت وزیران، اتباع این کشورها هر ۶ ماه یک‌بار به مدت ۱۵ روز می‌توانند در ایران بمانند.

هیأت دولت ۲۲ آذرماه ۱۴۰۲ سفر بدون روادید را برای اتباع حدود ۳۰ کشور مصوب کرد. اکنون معاون کنسولی وزارت امور خارجه اطلاع داده که این مصوبه برای ۲۸ کشور از ۱۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ اجرا می‌شود و شهروندان عربستان، قطر، امارات، بحرین، کویت، ازبکستان، قرقیزستان، تونس، تانزانیا، موریتانی، زیمبابوه، موریس، سیشل، ژاپن، اندونزی، سنگاپور، ویتنام، کامبوج، برونئی، برزیل، مکزیک، پرو، کرواسی، صربستان، بوسنی و هرزگوین و بلاروس بدون نیاز به روادید، و صرفا با تهیه بلیت می‌توانند به ایران سفر کنند.
همچنین اتباع هندوستان درصورت ورود از مرزهای هوایی، می‌توانند بدون نیاز به روادید وارد ایران می‌شوند و برای ورود از مرزهای زمینی باید روادید دریافت کنند. شهروندان روسیه نیز در صورت سفر گروهی امکان ورود بدون ویزا به ایران را دارند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نخست، لغو یکجانبه روادید با ۶۸ کشور را پیشنهاد کرده بود، که ۲۲ آذرماه پس از تصویب طرح لغو روادید ایران با ۳۳ کشور، عزت‌الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ گفت: «ابتدا پیشنهاد لغو یکجانبه ویزای ایران با بیش از ۶۰ کشور با دولت مطرح شده بود، که با همکاری وزارتخانه‌های امور خارجه و اطلاعات و همه دستگاه‌های مسئول در کمیسیون سیاسی امنیتی دولت درباره آن بحث شد و من باید از رئیس و اعضای کمیسیون با ملاحظاتی که داشتند تشکر کنم.»