سیاست ارز ترجیجی با نرخ ۲۸۵۰۰ هیچ اثر سوء پولی نداشته است
سیاست ارز ترجیجی با نرخ ۲۸۵۰۰ هیچ اثر سوء پولی نداشته است
معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اظهارات برخی نمایندگان مجلس درباره سیاست تثبیت و ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی تاکید کرد : سیاست تخصیص ارز ترجیحی با نرخ 28500 تومان برای کالاهای اساسی تاکنون هیچ گونه آثار سوءپولی نداشته است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، محمد شریجیان با بیان اینکه ارز مورد نیاز برای تامین کالاهای اساسی از محل صادرات نفت خام، خالص صادرات گاز طبیعی و میعانات گازی  تامین می‌شود، گفت :‌ این ارز متعلق به دولت است و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در نتیجه اجرای سیاست تخصیص ارز ۲۸۵۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی پایه پولی و متعاقبا نقدینگی افزایش پیدا نمی‌کند، تاکید کرد : به منظور تخصیص این منابع ارزی برای تامین نیاز وارد کنندگان ،بانک مرکزی ارز را به نرخ ۲۸۲۰۰ تومان از دولت خریداری کرده و با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان به واردکننده تخصیص می‌دهد. بنابراین در نتیجه  این عملیات خرید و فروش ارز نه تنها هیچ گونه ریال اضافه‌ای به بازار تزریق نمی‌شود، بلکه به ازای هر دلار ۳۳۰ تومان منابع  ریالی از بازار جمع‌آوری می‌کند.

معاون اقتصادی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته و قبل از اجرایی شدن طرح مردمی‌سازی یارانه ها مانند اردیبهشت ۱۴۰۱ به دلیل کمبود منابع ارزی بانک مرکزی در دوره‌هایی مجبور شد که ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی را با نرخ بالاتر از ۴۲۰۰ تومن از بازار خریداری کند و با نرخ ۴۲۰۰ تومان به واردکننده تخصیص دهد و این مابه التفاوت ریالی خرید و فروش ارز باعث افزایش پایه پولی و متعاقبا نقدینگی می‌شد.

وی افزود: یکی از دلایل افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در سنوات گذشته و پیش از اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها ناشی از اجرای همین طرح بود که با نرخ بالاتری از ۴۲۰۰ تومان خریداری می‌شد و با نرخ ۴۲۰۰ تومان به واردکننده تخصیص پیدا می‌کرد.