سطح گلخانه‌های کشور ۲۴ هزار هکتار است
سطح گلخانه‌های کشور ۲۴ هزار هکتار است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: سطح زیرکشت گلخانه‌های کشور هم اکنون ۲۴ هزار هکتار است که در دولت سیزدهم افزایش خواهد یافت.

محمد علی نیکبخت درآیین افتتاح زیر ساخت های شهرک گلخانه ای ماهور باشت افزود: توسعه گلخانه ای یکی از اولویت های وزارت جهار کشاورزی می باشد و تسهیلات ویژه برای ارائه راه اندازی و توسعه گلخانه ها در کشور در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمددارای استعداد های زیادی در زمینه بخش کشاورزی است ابراز کرد: کمیته ای برای توسعه بخش کشاورزی در حوزه شیلات، توسعه کشت گیاهان دارویی و گلخانه ها ، زیر ساخت های آبخیزداری و.. در استان کهگیلویه و بویراحمد بزودی در تهران تشکیل خواهد شد.

نیکبخت اظهار کرد: بهره برداری از طرح زیر ساخت های مجتمع گلخانه ای ماهور باشت گچساران علاوه بر توسعه بخش کشاورزی می تواند در ایجاد اشتغال تاثیر مهمی داشته باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: ساخت جاده دسترسی، اجرای شبکه داخلی برق، اجرای شبکه گاز، اجرای شبکه داخلی آب، ساخت استخر ذخیره آب، ساخت ساختمان نگهبانی، فنس کشی پیرامون مجتمع از مهمترین اقدامات انجام شده در این طرح کشاورزی است.

سید علی احمد زاده اظهار کرد: در این طرح تسطیح و قطعه بندی واحدهای تولیدی و اجرای شبکه معابر در سطح ۲۸ هکتار انجام شد.

وی ابراز کرد: در مجتمع گلخانه ای ماهور باشت زیر ساخت های بخش کشاورزی در قالب ۱۵ واحد گلخانه ای انجام شده است.

احمد زاده بیان کرد: ظرفیت این مجتمع گلخانه ای ۲ هزارو ۸۰۰ تن در سال می باشد و بیش از ۸۰ میلیارد ریال برای زیر ساخت های این طرح کشاورزی هزینه شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد میزان اشتغال این طرح کشاورزی را ۱۹ نفر عنوان کرد و گفت: ۲ هزارو ۴۰۰ میلیارد تسهیلات بانکی برای این مجتمع گلخانه ای نیاز است .

وی اظهار کرد: میزان پیشرفت فیزیکی زیر ساخت های این طرح قبل از دولت سیزدهم ۵۰ درصد بوده است.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون پنج شهرک گلخانه ای در کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی بیش از ۱۴۰ هکتار در دست اجراست.

سید صمد منصوری بیان کرد: این تعداد مجتمع شامل ماهور باشت گچساران به مساحت ۲۸ هکتار، فدک سرابیز باشت ۳۴ هکتار، مجتمع گلخانه ای ناصرآباد گچساران ۲۴ هکتار، دشت مازه کهگیلویه ۳۴ هکتار و مجتمع گلخانه ای بهمئی۱۹ هکتار است.

وی میانگین پیشرفت فیزیکی این طرح را ۹۰ درصد اعلام کرد و افزود: تمام این گلخانه ها در سطح استان مجهز به سیستم آبیاری نوین می شوند و به ازای هر هکتار از این گلخانه ها برای ۱۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.