سامانه ایرانی باور ۳۷۳ برابر با اس ۴۰۰ روس‌ها است
سامانه ایرانی باور ۳۷۳ برابر با اس ۴۰۰ روس‌ها است
امیر دریادار سیاری گفت: واقعا نمی‌دانیم از کدام سامانه پدافندی استفاده کنیم؛ چون سامانه‌های متعددی داریم که کاملا بومی هم هستند.

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی در آیین امضای تفاهم‌نامه جامع همکاری بین ارتش و بنیاد ملی نخبگان گفت: حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال بسیار معنادار و بسیار اثربخش بود؛ لذا به واسطه خلق این حماسه و به خاطر حمایت همه‌جانبه مردم از انقلاب اسلامی از همه مردم تشکر و قدردانی می‌کنم.

امیر سیاری در ادامه به استفاده ارتش از ظرفیت نخبگان کشورمان در تولید تجهیزات دفاعی اشاره کرد و گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران زمانی که وارد عرصه دفاع مقدس شد، تجهیزات مناسبی داشت، ولی به مرور زمان با توجه به تحریم‌ها و به دلیل اینکه این تجهیزات، سلاح‌ها، مهمات و همه امکاناتی که در اختیار داشت در طول هشت سال دفاع مقدس مورد استفاده قرار گرفت، در ادامه با کمبود‌ها و کسری‌هایی مواجه شد.

وی افزود:، اما همت بلند و ایثارگری که در بین کارکنان ارتش وجود داشت و آن دستوری که فرمانده معظم کل قوا مبنی بر تشکیل جهاد خودکفایی در نیرو‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کردند، باعث حرکت در جهت سازندگی شد تا بدین وسیله کم و کسر‌ی‌هایی که در زمینه تولید سلاح و مهمات داشتیم، برطرف شود.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش ادامه داد: تدبیر صورت گرفته و این دستور بسیار آگاهانه موجب شد تا از آن مقطع زمانی این مسیر خیلی برکت به همراه داشته باشد و بتوانیم مشکلات را یکی پس از دیگری حل کنیم و تجهیزات را آماده به کار نگاه داریم.

وی عنوان کرد: امروز با توجه به پیشرفت علم و فناوری و نیاز برای به‌روز کردن تجهیزات ساخته شده، موجب شد تا با همکاری همه عزیزانی که حتی در بیرون از جامعه ارتش وجود دارند در به‌روز کردن تجهیزات اقداماتی را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال عکس یک ناوشکن را می‌بینیم که متعلق به قبل از انقلاب است، اما در باطن، تغییراتی در آن انجام شده از جمله تجهیزاتی که در درون این ناوشکن به کار گرفته شده مطابق با فناوری‌های روز است؛ این موضوع در رابطه با سایر تجهیزات مانند هواپیمای‌جنگنده نیز صادق است بدین صورت که هر چند هواپیمای نسل اول پرواز می‌کند، اما تجهیزات و امکاناتی که دارد، می‌تواند در یک میدان نبرد حضور پیدا کند چرا که با فناوری‌های روز تجهیز شده است.

وی افزود: این موفقیت ناشی از همت و تلاش کارکنان ارتش و ارتباطاتی است که با دانش‌بنیان‌ها و دانشگاه‌ها برقرار شده و تا به اینجا رسیده است؛ در واقع با این روند موفق شدیم که در نیروی زمینی، پدافند هوایی، نیروی هوایی و نیروی دریایی به سمت نوسازی حرکت کنیم.

وی ادامه داد: زمان جنگ ما در سامانه پدافند هوایی فقط سامانه موشکی زمین به هوای هاگ و توپ ۲۳ میلی‌متری داشتیم، اما امروز در رزمایش‌هایی که برگزار می‌کنیم، واقعا نمی‌دانیم از کدام سامانه پدافندی استفاده کنیم؛ چون سامانه‌های پدافندی متعددی داریم که کاملا بومی هم هستند، به عنوان مثال سامانه باور ۳۷۳ برابر با اس ۴۰۰ روس‌ها است.