ساخت ۲ واحد نیروگاه اتمی بوشهر پس از ۵ سال وقفه
ساخت ۲ واحد نیروگاه اتمی بوشهر پس از ۵ سال وقفه
دومین جلسه کارگروه توسعه نیروگاه های اتمی برای تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار و گزارشی از آغاز به کار ساخت واحدهای دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر در مهرماه سال جاری پس از ۵ سال وقفه به ارزش ۲۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ارائه شد.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از تابناک، دکتر محمد مخبر در این جلسه احداث نیروگاه های اتمی را گامی مهم و ضروری در جهت تامین برق پایدار کشور دانست و گفت: توسعه نیروگاه های هسته ای حرکتی در راستای رسیدن به ایران قوی است و همه دستگاه ها باید پشتیبانی های لازم را برای تحقق این برنامه انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: احداث ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه برق اتمی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، از مولفه های اقتدار کشور و مصداق بارز اثرگذاری توسعه صنعت هسته ای در ارتقا خدمت رسانی به مردم و تامین برق مورد نیاز کشور است.

وی افزود: علاوه بر این احداث نیروگاه برق اتمی از جهت تامین سلامت، امنیت غذایی، امنیت دارویی، ارتقاء علمی در کشور دارای نقش و اهمیت فراوان است و به لحاظ اقتصادی نیز اثرات مثبت و سازنده ای برای کشور دارد چرا که طبق گزارش های ارائه شده هر نیروگاه هزارمگاواتی اتمی می تواند حدود یک میلیارد یورو در سال صرفه جویی اقتصادی در مصرف سوخت های فسیلی داشته باشد.

دکتر مخبر بر لزوم تدوین طرحی جامع جهت احداث ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه اتمی مبتنی بر آمایش سرزمین تاکید کرد و افزود: لازم است وزارتخانه های نیرو و سازمان انرژی اتمی جلساتی مشترک برگزار و طرحی جامع برای احداث ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه اتمی تدوین کنند به نحوی که تمامی جوانب و ابعاد مختلف آن بر حسب نیازها و اولویت های کشور مشخص باشد و از اجرا و تحقق این هدف گذاری در میان مدت اطمینان خاطر پیدا کرده و بتوانیم دانش فنی لازم را برای ساخت نیروگاه های آینده در داخل کسب کنیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: به طور کلی توسعه انرژی های تجدید پذیر و احداث نیروگاه های اتمی اقدامی ضروری،‌ پر فایده و سودمند برای کشور است و در اولویت های دولت سیزدهم قرار دارد چرا که با آزادسازی سوخت های فسیلی می تواند ضمن بازگشت سرمایه گذاری درآمدهای ثانویه بسیاری نیز برای کشور به همراه داشته باشد.

در این جلسه که وزرای نیرو و ‌امور اقتصادی و دارایی نیز حضور داشتند،‌ رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی از روند پیشرفت مصوبات جلسه گذشته و وضعیت آغاز به کار ساخت واحدهای دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر در مهرماه سال جاری پس از ۵ سال رکود مطلق ارائه و تاکید کرد هم اکنون سه هزار نیرو بصورت شبانه روزی در حال کار بر روی پروژه هستند.

گفتنی است پس از بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل مطروحه، ‌تصمیماتی در راستای تامین اعتبارات مورد نیاز، رفع موانع پیش روی و تسریع در ساخت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر و همچنین برنامه ریزی برای گسترش ظرفیت خطوط انتقال برق تا زمان افتتاح واحدهای مذکور اتخاذ شد.