روایت آماری از سفره مردم در تیر
روایت آماری از سفره مردم در تیر
هزینه‌های اولویت‌دار برای خانوارهای ایرانی در بخش خوراکی و غیرخوراکی که شامل گوشت، مسکن و سوخت می‌شود، در تیر ماه ۱۴۰۲ به ترتیب با تورم ۸۲.۳، ۳۶ و ۲۳.۹ درصدی مواجه بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از مهر، بررسی تغییر قیمت کالاها و خدمات در تیر ماه سال جاری نشان می‌دهد که شاخص کل تورم روی عدد ۴۷.۵ درصد ثبت شده که نسبت به خرداد ماه یک درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مطابق با آنچه که پیش از این مرکز آمار ایران از نحوه هزینه‌کرد خانوارهای ایرانی گزارش داده بود، از هزینه کل سالانه خانوار شهری، بیشترین سهم با ۲۱ درصد مربوط به گوشت و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴۵ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

اگر این آمار را برای سال جاری هم مدنظر قرار دهیم و گوشت، مسکن، سوخت و روشنایی را در صدر اولویت‌های مردم برای هزینه‌کرد در نظر بگیریم، خانوارها در تیر ماه امسال برای خرید کالای خوراکی اولویت‌دار خود یعنی گوشت قرمز و سفید، ۷۸.۳ درصد بیشتر از تیر ماه سال گذشته هزینه کرده‌اند. این عدد در تورم ۱۲ ماه منتهی به تیر، ۸۲.۳ درصد بوده است؛ در مقایسه با خرداد ماه سال جاری نیز نرخ این کالا ۵.۳ درصد افزایش داشته است.

همچنین خانوارها برای مسکن به عنوان کالای غیرخوراکی اولویت‌دار، نسبت به تیر پارسال ۳۸ درصد بیشتر هزینه کرده‌اند؛ این عدد برای آب، برق و سوخت ۲۳.۸ درصد بوده؛ ضمن اینکه در مقایسه با خرداد ماه سال جاری نیز نرخ این کالاها به ترتیب برای مسکن ۲.۴ درصد افزایش و برای آب، برق و سوخت ۱.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

تورم ۱۲ ماه منتهی به تیر برای این دو هزینه اولویت دار مردم، به ترتیب ۳۶ درصد و ۲۳.۹ درصد بوده است.

 

بررسی اولویت‌های دوم و سوم خانوارها در بخش خوراکی‌ها یعنی «نان و غلات» و «میوه و سبزی ها» نشان می‌دهد که مردم برای نان و غلات نسبت به تیر پارسال ۲۰ درصد بیشتر هزینه کرده‌اند. تورم ۱۲ ماه منتهی به تیر برای این خوراکی ۵۸.۳ درصد بوده است. نرخ نان و غلات نسبت به خرداد ماه سال جاری ۰.۶ درصد رشد داشته است.

برای قیمت میوه نیز شاهد افزایش ۵۲.۵ درصدی نسبت به تیر پارسال بوده‌ایم؛ البته تورم ۱۲ ماه این کالا ۵۳.۶ درصد بوده است. بخش سبزیجات (سبزی‌ها و حبوبات) نیز رشد ۳۲.۲ درصدی را در تیر نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کرده است. البته تورم ۱۲ ماه منتهی به تیر سبزیجات ۵۳.۵ درصد بوده است.

در عین حال، قیمت این دو کالا نسبت به خرداد ماه سال جاری به ترتیب برای میوه ۶.۸ درصد رشد و برای سبزیجات ۲.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مردم برای «حمل و نقل و ارتباطات» به عنوان اولویت دوم در بخش خدمات، نسبت به تیر پارسال به ترتیب ۴۵.۳ درصد (حمل و نقل) و ۱۹.۸ درصد (ارتباطات) بیشتر هزینه پرداخت کرده‌اند. تورم ۱۲ ماهه برای این خدمات به ترتیب ۴۳.۷ درصد و ۱۵.۹ درصد بوده است. نرخ این دو خدمات در مقایسه با ماه قبل یعنی خرداد ماه به ترتیب با کاهش ۰.۶ و صفر درصدی مواجه بوده است.

«بهداشت و درمان» نیز به عنوان اولویت سوم مردم در بخش خدمات در تیر امسال با رشد تورم ۴۹ درصدی مواجه بوده است. تورم ۱۲ ماهه در این بخش ۴۹.۶ درصد و تورم یک ماهه (نسبت به خرداد ماه سال جاری) ۴.۹ درصد بوده است.

اولویت چهارم خوراکی یعنی شیر و فرآورده‌های آن و تخم مرغ در تیر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۴.۵ درصد رشد تورم را تجربه کرده است. این عدد برای تورم ۱۲ ماه منتهی به تیر ۷۱.۴ درصد بوده است. درصد افزایش تورم این گروه کالایی نسبت به ماه قبل (خردادماه) ۳.۵ درصد بوده است.

تورم در بخش روغن‌ها و چربی‌ها نیز نسبت به تیر پارسال رشد ۰.۴ درصدی را نشان می‌دهد؛ همچنین تورم ۱۲ ماهه در این بخش ۱۴۵.۲ درصد بوده است. البته تورم ماهانه (نسبت به خرداد ماه سال جاری) ۰.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مردم برای خرید پوشاک و کفش نیز در تیر امسال نسبت به تیر پارسال ۴۸.۶ درصد تورم را تجربه کرده اند؛ تورم ۱۲ ماهه در این بخش ۴۸.۶ درصد و تورم ماهانه (نسبت به خرداد ماه سال جاری) ۳.۱ درصد بوده است.

تورم در بخش ماهی‌ها و صدفداران نیز نسبت به تیر پارسال رشد ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد؛ همچنین تورم ۱۲ ماهه در این بخش ۴۵.۶ درصد بوده است. البته تورم ماهانه (نسبت به خرداد ماه سال جاری) ۴.۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.