رشد ۶۵درصدی وام ازدواج برای سال آینده
رشد ۶۵درصدی وام ازدواج برای سال آینده
بنابر اعلام معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان، وام ازدواج برای سال آینده با ۶۵ درصد رشد، برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۳۵۰ میلیون و برای سایرین ۳۰۰ میلیون تومان تعیین شده است‌.

وحید یامین پور در صفحه مجازی خود در شبکه اجتماعی ایکس، نوشت: کمیسیون تلفیق وام ازدواج را حدود ۶۵ درصد افزایش داد. وام ازدواج سال آینده ۳۰۰ میلیون (و برای پسر زیر ۲۵ سال و دختر زیر ۲۳ سال ۳۵۰ میلیون تومان) خواهد بود.

وی در عین حال هشدار داد: هشدار این است که اگر مجلس سقف پرداخت تسهیلات بانکها را کمتر ۳۰۰ همت تعیین کند، با صف‌های طولانی تقاضا مواجه خواهیم بود. امسال ۲۰۰ همت برای پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری پیش بینی شده بود که کمتر از میزان تقاضاها بود.

یامین‌پور توضیح داد: هفته گذشته به دستور رئیس جمهور مقرر شد به منظور کاهش صف متقاضیان تا پایان سال، ۱۲۵ هزار فقره تسهیلات ازدواج و ۱۱۰ هزار تسهیلات فرزند مازاد بر سهمیه های ابلاغی پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، مطابق با قانون بودجه امسال، مبلغ وام ازدواج که به پرداخت آن در ماده ۶۸ قانون جوانی جمعیت نیز تاکید شده است، در سال جاری (۱۴۰۲) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد. این تسهیلات به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است تعلق می‌گیرد و دوره بازپرداخت آن ۱۰ ساله است.

همچنین بر اساس قانون بودجه امسال مبلغ وام فرزندآوری که پرداخت آن در ماده ۱۰ قانون جوانی جمعیت نیز تاکید شده است، در سال جاری (۱۴۰۲) تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند اول ۳۰ میلیون تومان، به ازای فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۹۰ میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد ۱۵۰ میلیون تومان است.

وام مذکور برای فرزندانی است که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده‌اند و متقاضیان حداکثر تا دو سال پس از تولد فرزند می‌توانند درخواست دریافت وام فرزندآوری را ثبت کنند.