رشد ۳۳ درصدی ترانزیت در یک سال گذشته
رشد ۳۳ درصدی ترانزیت در یک سال گذشته

تهران- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: با وجود تداوم تحریم‌ها، در یک سال گذشته شاهد رشد ۳۳درصدی ترانزیت و عبور کالا از کشور هستیم. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، “مهرداد بذرباش” امروز (دوشنبه) در آیین افتتاح هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته در محل شبستان مصلی امام خمینی تهران افزود: از روز […]

تهران- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: با وجود تداوم تحریم‌ها، در یک سال گذشته شاهد رشد ۳۳درصدی ترانزیت و عبور کالا از کشور هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، “مهرداد بذرباش” امروز (دوشنبه) در آیین افتتاح هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته در محل شبستان مصلی امام خمینی تهران افزود: از روز نخست حضور در وزارت راه و شهرسازی شعار “مرز جای عبور و مرور کالا است نه توقف” را در همه مذاکرات نشست‌ها و برخوردهای خود مد نظر قرار دادیم.
وی بیان داشت: اگر می‌خواهیم به نقش کریدوری‌مان در منطقه برسیم، باید بتوانیم کارهای بزرگتر و متفاوت‌تر و پیگیری‌های اساسی‌تری انجام دهیم.
بذرپاش خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم راه ابریشم که در اصل متعلق به ایران بوده است را احیا کنیم باید سرعتمان را افزایش داده و عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تکمیل و رشد راه‌های مواصلاتی در یک سال اخیر در دستور کار بوده است و پروژه‌های کم سابقه به بهره‌برداری رسید.
وزیر راه و شهرسازی ادامه دارد: بهره‌برداری از پروژه همدان- سنندج که استان کردستان را از بن‌بست ریلی خارج کرد و در زنجیره مواصلاتی شرق کشور نقش مهمی دارد، از جمله این پروژه‌ها است.
بذرپاش همچنین با اشاره به بهره‌برداری از پروژه بستان آباد- تبریز، یادآور شد: بیش از ۴۵ سال است که محور شلمچه- بصره که قطعه‌ای ۳۰ کیلومتری است را عنوان می‌کنیم؛ این قطعه می‌تواند ما را به سواحل مدیترانه و اروپا متصل کند که اکنون در حال اجرا است.
وی با اشاره به توافق انجام شده در خصوص پروژه رشت- آستارا گفت: این پروژه قطعه مفقوده‌ای بود که سال‌ها قرار بود اجرایی شود و کریدور شمال- جنوب را تکمیل کند.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان‌کرد: قراردادهای این پروژه به زودی اجرایی خواهد شد و عملیات اجرایی آن از ابتدای سال جدید میلادی آغاز می‌شود.

این عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به انعقاد قراردادهای متعدد صادرات خدمات فنی و مهندسی، بیان‌داشت: از جمله این قراردادها توافق  ۲۰۰ میلیون دلاری احداث جاده توسط شرکت‌های ایرانی در ارمنستان و توافق ۵۵۰ میلیون دلاری احداث ۲۴۰ کیلومتر جاده در ترکمنستان قابل اشاره است.
وی همچنین به توافق با جمهوری آذربایجان در تعریض کریدور ارس از آب‌بند تا جلفا اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۵ سال بود که قرار بود این پروژه رقم بخورد، اما به دلایل مختلف اجرایی نمی‌شد و باید گفت هر یک از این پروژه‌ها تبدیل به پروژه‌های مزمن شده بود.
پذرپاش همچنین با اشاره به بهره‌برداری از بزرگترین قطعه آزادراهی کشور یعنی آزادراه اصفهان- شیراز ادامه داد: همچنین مسیر دیگری از سمت اصفهان به بوشهر تعریف شده که می‌تواند ما را به دریا متصل کند.

وی تصریح کرد: صحبت از توسعه اقتصادی بدون در نظر گرفتن تکمیل شاهراه‌های ریلی، جاده‌ای و همچنین توسعه هوایی و دریایی شبیه شوخی است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: در برنامه هفتم توسعه، ترانزیت سهم و نقش بالاتری خواهد داشت. همچنین احداث مراکز لجستیک که در گذشته در کشور رها بود، در برنامه هفتم توسعه گنجانده شده و اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان در حال بررسی است.
بذرپاش خاطرنشان‌کرد: تعریف پروژه‌های جدید راهبردی خدمات پروژه “ایران راه”، تصویب و ترمیم قوانین برای نقش آفرینی متفاوت‌تر و همچنین مذاکرات بین‌المللی برای بازگرداندن نقش ایران در حوزه حمل و نقل ترکیبی در حال اتفاق افتادن است.
وی تاکید کرد: در حوزه نرم‌افزار که از گذشته مغفول مانده بود ضعف داریم و به همین منظور برنامه‌های متعددی تعریف شده است و باید برای مواردی همچون گمرک سبز ترانزیت یکسره و غیره فکر اساسی داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در کشور با ضعف شرکت‌های بزرگ حمل و نقل چند وجهی مواجهیم و باید گفت هنوز آماده پذیرایی از بارهای بزرگ بین‌المللی نیستیم.
وی خاطرنشان کرد: در این زمینه مذاکرات با این شرکت‌ها آغاز شده و علاوه بر توسعه و رشد شرکت‌های موجود، هر کجا لازم بود به ایجاد شرکت‌های جدید برای ایفای نقش بزرگ در منطقه دست خواهیم زد.
بذرپاش به حضور بیش از ۸۵ شرکت دانش بنیان در هفتمین نمایشگاه حمل و نقل و لجستیک اشاره کرد و گفت: این شرکت‌ها به ویژه در حوزه نرم‌افزاری می‌توانند به یاری ما بشتابند.