دستاوردهای هسته‌ای زندگی ایرانیان را متحول می‌کند
دستاوردهای هسته‌ای زندگی ایرانیان را متحول می‌کند
معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: رهبری در بازدید از نمایشگاه دستاوردها، اشاره داشتند كه این دستاوردها را به مردم منتقل كنید تا آن‌ها بدانند انرژی هسته‌ای در زندگی‌شان تاثیر گذار است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو به تاکیدات رهبری مبنی بر آشنایی مردم با بخشی از صنعت هسته ای که در زندگی روزمره آنان تاثیر دارد، اشاره کرد.

بهروز کمالوندی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه رویداد با بیان این که هم اینک از محضر رهبری مرخص شده‌ایم، اظهار کرد: بعد از بازدید رهبری از نمایشگاه، اظهار خوشحالی کردند که پیشرفت‌هایی را در حوزه‌های مختلف می‌دیدند، شاید بیش از یک ساعت و نیم را نیز به این بازدید اختصاص دادند و مهم ترین نکته این است که بخش اصلی این نمایشگاه که حدود ۱۰ تا است ، باز زندگی مردم مرتبط هست.

وی افزود: رهبری اشاره داشتند که این دستاوردها را به مردم منتقل کنید تا آن‌ها بدانند انرژی هسته‌ای در زندگی‌شان تاثیر گذار است.

کمالوندی به بحث‌هایی از جمله پزشکی هسته‌ای، کشاورزی، صنعت و دیگر کارکردها اشاره کرد و گفت: هیاهوی هسته‌ای در حوزه غنی سازی بیشتر است که البته از جمله دستاوردهای مهم می‌باشد.

ایران پیشتاز دیگر کشورها

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به دستاوردهایی که شاید از غنی سازی بیشتر باشد، تاکید کرد که: تولیدسوخت ۲۰ درصد و مشتقات آب سنگین و دستاوردهای دارویی که موثر تر از دیگر داروها باشند، نشان از پیش تاز بودن ایران از دیگر کشورها در دنیا دارد.

وی یادآوری کرد که این دستاوردهای هسته‌ای باید به گوش مردم برسد و این را در زندگی خود احساس کنند؛ رهبری نیز به چالش‌های هسته‌ای اشاره داشتند که دشمن در ۲۰ سال گذشته ایجاد کرده و با دروغ گویی، جمهوری اسلامی را متهم به استفاده از سلاح هسته‌ای نموده است.

کمالوندی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اضافه کرد: دنیا و بخشی که فضای ذهنی عموم را تشکیل می‌دهد و نیز غربی‌ها باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران به دلیل مسائل اقتصادی اصلا نمی‌تواند دنبال سلاح هسته‌ای باشد.

وی تصریح کرد: آن‌ها سلاح هسته‌ای را در غنی سازی تعریف کردند و تصور دارند کسی که وارد حوزه غنی سازی با خلوص بالا می‌شود، تا ۹۰ درصد به تولید سلاح نزدیک است و رهبری نیز اشاره داشتند که سلاح کشتار جمعی شیمیایی و هسته‌ای در ساختار ذهنی مسلمانان جا ندارد و اصلا دنبال این مسئله نیست.

ولی غرب این مسائل را مطرح می‌کند تا بتواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد ولی این صنعت از لحاظ ارزش افزوده اقتصادی سطح بالایی برای ما دارد و صحبت از صدها میلیارد دلار است و در حوزه رادیو دارو و آب سنگین و… است.

صنعت هسته‌ای و افزایش توان اقتصادی

کمالوندی با اشاره به فشار سنگین و تحریم غرب تاکید کرد که آن‌ها تلاش دارند ما به این پیشرفت‌ها دسترسی نداشته باشیم ولی امروز به مدد الهی در جایگاهی هستیم که جز بهترین‌ها در دنیا می‌باشیم که مایه افتخار و قدرت آفرین است و می‌تواند توان اقتصادی را بالا ببرد و عزت و آبرو برای کشور ایجاد می‌کند.

وی از تاکید رهبری بر ظرفیت بالای نیروی جوان انسانی در کشور سخن گفت و ادامه داد: این مسئله نه فقط در حوزه هسته‌ای بلکه در دیگر حوزه‌ها نیز موجود است که به صورت کلاسیک بدان مزیت نسبی می‌گویند که نشان می‌دهد نسبت به سایر کشورها جلوتر هستیم.

کمالوندی ادامه داد: هزاران دانشمند متخصص برای بهبود زندگی مردم تلاش می‌کنند ولی غربی‌ها سعی می‌کنند ایران را درپی سلاح هسته‌ای نشان دهد ولی ما به لحاظ شفاف سازی و تعداد بازرسی وضعیتی بی نظیر در سطح دنیا داریم و هیچ کشوری تا این میزان در دنیا ذیل بازرسی و نظارت قرار ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان لزوم آشنایی مردم با تاثیرات این صنعت در بسیاری حوزه‌های زندگی را گوشزد کرد و افزود: در حوزه نفت بخش مهمی از قیمت‌های سرچاهی و پالایشگاه تا ۷۰ درصد ابزارهای پیچیده هسته‌ای دارد و لذا نمی‌توان صنعتِ نفتِ بدون تجهیزات هسته‌ای در اختیار داشته باشیم.

در حوزه ذوب آهن، سیمان و محیط زیست نیز دانش هسته‌ای کاربردهای فراوان دارد ولی به دلیل چالش هسته‌ای و خبرسازی مدام درباره سانتریفیوژ و غنی سازی و… میل رسانه‌ها نیز به انتشار اخباری در زمینه ابعاد و مختصات سانتریفیوز‌ها بوده است و به گونه‌ای در تله رسانه‌های غربی افتاده‌ایم که باید این رویه را عوض کرده و موارد کاربردی در زندگی مردم را خبری نماییم.

کاهش ۲۰۰ سال به ۲ روز با صنعت هسته ای

به گفته کمالوندی رادیو دارو حدود یک میلیون بیمار را تحت پوشش دارد و در زمینه کشاورزی، اصلاح و جهش نسلی، صنعت هسته‌ای بسیار کمک کننده است و در این راستا می‌توان به گیاهانی اشاره کرد که خود را با آب شور یا کم تطبیق می‌دهند و این ظرفیت موجود است تا جهش‌های علمیِ لازم را در چنین گیاهانی ایجاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این گیاهان باید در ۲۰۰ سال خود را با چنین شرایطی تطبیق دهند ولی در شرایط آزمایشگاه می‌توان ان به شرایط رساند.