خبر خوش برای جانبازان و ایثارگران
خبر خوش برای جانبازان و ایثارگران
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران از اختصاص ارز ترجیحی برای واردات تجهیزات پزشکی مورد نیاز جانبازان و ایثارگران خبرداد.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره سرانجام مجوز واردات ۳۴ قلم دارو و تجهیزات مورد نیاز برای جانبازان گفت: طبق قانون در طی یک دهه گذشته اجازه واردات اقلامی که در داخل تولید می‌شدند را نداشتیم و ما مجبور بودیم این اقلام را از بازار آزاد، کوله بری و… تامین کنیم.

مشاور حقوقی امور ایثارگران شرکت ملی پالایش نفت ایران گفت: در حال پیگیری برای استخدام فرزندان آزادگان و جانبازان بیست و پنج درصد هستیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال گذشته با عنایتی که دولت داشت هم وزارت صمت و هم وزارت بهداشت مجوزهای لازم درخصوص واردات این نوع اقلام را به ما دادند. امسال نیز در آیین نامه تصویبیه بودجه، تجهیزات و اقلام مورد نیاز ایثارگران جزء مواردی قرار گرفت که ارز ترجیحی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

رییس بنیاد شهید خاطرنشان کرد: یک کارگروه تخصیص ارز داریم و ما درخواست‌هایمان را داریم اعلام می‌کنیم تا انشاءالله در این کارگروه تخصیص ارز به اقلام مورد نیاز صورت بگیرد و از مبانی قانونی و رسمی و با قیمت مناسب این اقلام را وارد کنیم. البته این به این معنی نیست که ما تاکنون این اقلام را تامین نکرده‌ایم بلکه این اقلام تامین می‌شده است اما گران تامین شده است البته این اقلام به صورت رایگان در اختیار ایثارگران قرار می‌گیرد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: انشالله با این اقدام در سال‌های آتی نیز روند کار بهتر می‌شود و این مسئله به صورت پایه‌ای و حقوقی حل شده است و ما مجوزهای لازم را دریافت کرده‌ایم و این موضوع تبدیل شد به جریانی که انشاءالله از این به بعد ادامه خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تغییر درصدهای جانبازان در کمیسیون‌های پزشکی گفت: این پزشکان از بیرون دعوت می‌شوند و بعد از بررسی میزان درصدهای جانبازان را اعلام می‌کنند. اگر جانبازی نسبت به این موضوع اعتراض دارند دوباره به کمیسیون ارجاع داده می‌شود. پزشکان در کمیسیون‌های پزشکی نیز براساس شاخص‌ها نظر می‌دهند.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به این سوال که آمار مشخصی از ایثارگرانی که نسبت به کمیسیون‌های پزشکی معترض هستند، دارید، گفت: از سال ۸۹ به بعد هر کسی که میزان درصد جانبازی‌اش کاهش پیدا کرده همان درصد قبلی برایش ابقاء شده است. قبل از آن هم اگر موردی بوده اگر در کمیسیون شرکت کرده باشند آن چیزی که منطبق با ضوابط بوده است به آن‌ها اعطا شده است.