حضور ایران موجب ارتقای قدرت این بانک است
حضور ایران موجب ارتقای قدرت این بانک است
رئیس بانک توسعه نوین (بانک بریکس) در دیدار با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از پیوستن کشورمان به بانک بریکس استقبال و حضور ایران در این بانک را موجب ارتقای قدرت و موقعیت بین‌المللی این بانک دانست.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از تسنیم، مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در حاشیه نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی با دیلما روسف رئیس بانک توسعه نوین (بانک بریکس) دیدار و گفتگو کرد.

معاون وزیر خارجه ضمن اشاره به شروع گفتگوها برای پیوستن ایران به بانک توسعه نوین در سال ۲۰۱۷، آمادگی کشورمان برای از سرگیری و سرعت بخشیدن به این گفتگوها را اعلام کرد.

روسف نیز ضمن تبریک عضویت ایران در بریکس از پیوستن کشورمان به بانک بریکس استقبال و حضور ایران در این بانک را موجب ارتقای قدرت و موقعیت بین المللی این بانک دانست.

در این دیدار طرفین نمایندگان خود برای پیگیری عضویت جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه نوین را تعیین نمودند.

صفری همچنین از روسف برای سفر به ایران دعوت کرد که وی نیز آمادگی خود برای سفر در آینده نزدیک را اعلام کرد.

یادآور می‌شود بانک توسعه نوین در سال ۲۰۱۵ توسط ۵ کشور عضو بریکس یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی با سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلار ایجاد گردید.

کشورهای امارات متحده عربی، مصر و بنگلادش نیز متعاقبا به این بانک پیوستند. اروگوئه نیز مذاکرات الحاق به این بانک را به اتمام رسانده است.

روسف، رئیس جمهور سابق برزیل، ریاست این این بانک  را برعهده دارد.

مقر بانک توسعه نوین در شهر شانگهای چین می‌باشد.