توافق اخیر ایران-آمریکا به گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها کمک می‌کند
توافق اخیر ایران-آمریکا به گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها کمک می‌کند
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس خبری در بیروت، با بیان اینکه توافق اخیر تهران و واشنگتن برای مبادله زندانیان و آزادسازی دارایی‌های ایران به گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها کمک می‌کند، مداخلات خارجی در تصمیمات سیاسی لبنان را نادرست دانست.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از ایسنا، «حسین امیرعبداللهیان» که به لبنان سفر کرده است، در ابتدای نشست خبری خود با رسانه‌ها در بیروت، یاد «امام موسی صدر» را گرامی داشت.

او درباره روابط ایران و لبنان گفت: بین تهران و بیروت روابطی دیرینه و استراتژیک برقرار است. تحولات لبنان را به دقت پی‌گیری می‌کنیم و به حمایت خود در ارتباط با امنیت لبنان در رابطه با جنایات رژیم صهیونیستی ادامه می‌دهیم. در دهه های اخیر رهبران سیاسی لبنان و مقاومت اثبات کرده‌اند برای امنیت لبنان تلاش می‌کنند. تاریخ لبنان نشان داده رهبران سیاسی لبنان از شایستگی و درایت برای حل مسائل سیاسی برخوردارند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: هرگونه مداخلات خارجی در تصمیمات سیاسی لبنان را نادرست می‌دانیم و معتقدیم این دخالت‌ها شرایط را پیچیده می‌کند. جمهوری اسلامی ایران هرگز در امور داخلی لبنان دخالت نداشته است، مادامی که لبنان بخواهد حمایت از ملت، ارتش و دولت را ادامه می‌دهد.

گفت‌وگوی برخی کشورها با ایران برای احیای روابط 

وزیر امور خارجه ایران در مورد این‌که بعد از برقراری روابط ایران و عربستان، آیا گفت‌وگوهایی در ارتباط با شرایط لبنان انجام و چه راهکاری مطرح شده است، گفت: سیاست خارجی دولت سیزدهم مبتنی بر همکاری با کشورهاست. در این چارچوب فرمت گفت‌وگو و همکاری با کشورهای منطقه را در میان گذاشته‌ایم و مورد استقبال قرار گرفته است. بازگشت روابط تهران و ریاض را گاهی مثبت ارزیابی می‌کنیم. تعدادی دیگر کشورها در حال گفت و گوهای آشکار و محرمانه با ما هستند برای بازگرداندن روابط به حالت طبیعی. بر شما پوشیده نیست بعد از قطع روابط دیپلماتیک عربستان با تهران، تعدادی از کشورها روابط خود را به حالت تعلیق درآوردند.

او اظهار داشت: تهران و عربستان قصدی برای دخالت در امور لبنان ندارند، البته در دیداری که در ریاض با مقامات این کشور داشتم ایده‌هایی را در ارتباط با منطقه از جمله لبنان دریافت کردم. جمهوری اسلامی از هرگونه توافق رهبران لبنانی استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این‌ سوال که «مواضع مثبتی از عربستان درباره لبنان دریافت کردید در عین حال گفتید ایران و عربستان دخالتی در امور این کشور ندارند» گفت: گفت‌وگوها و بازگشت روابط ایران و عربستان آثار مثبتی در منطقه داشته است. تصمیم در مورد انتخاب رئیس‌جمهور به لبنان و رهبران لبنان باز می‌گردد.

امروز مقاومت در بهترین شرایط خود قرار دارد

وزیر امور خارجه ایران درباره دیدار با رهبران گروه‌های مقاومت فلسطین در بیروت نیز گفت: روز گذشته در نشست با رهبران فلسطینی از جمله حماس و جهاد و دیگر رهبران فلسطینی، شنیدم امروز مقاومت در بهترین و آماده‌ترین شرایط خود قرار دارد. در صورت ترور هر یک از رهبران فلسطینی، از زبان رهبران فلسطین شنیدم معادله را در منطقه به نفع مقاومت و ضرر صهیونیست تغییر می‌دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت: در خصوص مشکل برق در لبنان پیشنهادات را بارها مطرح کردیم این موضوع نیازمند تصویب در هیات وزیران است. هر زمان هیات وزیران تصمیم بگیرد ایران آمادگی برای اعزام نیروهای فنی و مهندسی خود دارد که نیروگاه ایجاد کند. شرکت های خصوصی امروز در کشورهای همسایه و جهان اقدام به تاسیس نیروگاه کرده‌اند.

او درخصوص همزمانی سفرش به لبنان و سفر یک مقام آمریکایی به منطقه گفت: سفرم به لبنان بر اساس برنامه‌ریزی قبلی انجام شد، اما برخی رسانه‌ها مسائل را به هم ربط می‌دهند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه در مورد مسائل یمن نیز اظهار کرد: در موضوع انصار الله و یمن، این یمنی‌ها هستند که تصمیم می گیرند. ما همواره تاکید کرده‌ایم از بر قراری آتش‌بس و گفت‌وگوهای سیاسی استقبال می‌کنیم. امیدوارم گفت‌وگوهای یمنی و سیاسی که وجود دارد، به حل و فصل سیاسی مسائل یمن منجر شود.