تنبیه رژیم متجاوز و جنایتکار اسرائیل قطعی است
تنبیه رژیم متجاوز و جنایتکار اسرائیل قطعی است
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با وزیر امور خارجه سوریه گفت: تنبیه رژیم متجاوز و جنایتکار اسرائیل قطعی است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که بعدازظهر (دوشنبه‌) وارد دمشق دومین مقصد سفر منطقه‌ای خود شد، در اولین برنامه کاری خود با «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه دیدار و تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از حضور همتای سوری و نخست وزیر و سایر وزرا و مسئولان سوری در محل سفارت و دفتر سفیر کشورمان در دمشق در اولین دقایق پس از وقوع جنایت تروریستی هدف قرار گرفتن ساختمان دیپلماتیک کشورمان و ابراز همدردی و تسلیت به دولت و مردم ایران قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی بار دیگر ثابت کرد که این رژیم به هیچیک از موازین بین‌المللی و هیچ ارزش انسانی پایبند نیست و البته رژیم اسرائیل تنبیه خواهد شد و پاسخ لازم و محکم را دریافت خواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: امنیت سوریه امنیت منطقه است و این دست و پا زدن‌ها و جنایات نتیجه‌ای برای بقای نتانیاهو و رژیم او نخواهد داشت.

امیرعبداللهیان با ادای احترام به روح همه شهدای سوری و ایرانی این جنایت تروریستی رژیم اسراییل تاکید کرد: چنین حوادثی اراده و انسجام ایران و سوریه را برای ثبات و امنیت در منطقه و متوقف کردن رژیم صهیونیستی در منطقه راسخ‌تر می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تشریح تلاش‌ها و اقدامات دیپلماتیک و حقوقی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در قبال جنایت رژیم صهیونیستی در دمشق گفت، ما مسئولیت دولت آمریکا به عنوان حامی تمام عیار رژیم صهیونیستی را از طریق مناسب دیپلماتیک به مقامات این کشور تاکید کردیم، همچنین همه کشورهای جهان را در جریان عبور رژیم صهیونیستی از تمامی خطوط قرمز و نقض قوانین و معاهدات و حقوق بین‌المللی قرار دادیم.

وی تاکید کرد: تنبیه رژیم متجاوز و جنایتکار اسرائیل قطعی است.

فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه نیز ضمن خیر مقدم به امیرعبداللهیان و هیات همراه، مراتب تسلیت عمیق و خالصانه دولت و مردم سوریه را به رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای، رئیس جمهور محترم و دولت و مردم ایران و خانواده شهدای جنایت حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق را ابلاغ کرد.

فیصل مقداد خاطر نشان کرد: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسند و از همان ابتدا می‌دانستیم که این رژیم جنایتکار به هیچیک از موازین و اصول بین المللی و منشور سازمان ملل هم پایبند نیست.

فیصل مقداد افزود: از همان ابتدای تشکیل رژیم صهیونیستی، سوری‌ها مبارزات خود را علیه این رژیم شروع کرده‌اند و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، ایران هم موجودیت این رژیم را بر سمیت نشناخت و اقدام اخیر رژیم در هدف قرار دادن سفارت ایران بزرگ‌ترین گواه حقانیت موضع ایران و سوریه در قبال این رژیم صهیونیستی است.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: این جنایت تروریستی اسرائیل که تمامی ویژگی‌های جنایت جنگی و نقض همه قوانین بین المللی را داراست، بار دیگر خون سوری‌ها و ایرانی‌ها در هم آمیخت.

وی با قدردانی از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در پیگیری این جنایت و بسیج کردن جامعه جهانی در محکومیت آن، افزود: تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی علیه سفارت ایران و تأسیسات زیربنایی سوریه از اتفاقات و جنایات اسرائیل در غزه جدا نیست و در امتداد آن و جنایات رژیم اسرائیل در کشتار شهروندان فلسطینی قرار دارد.

وزیر خارجه سوریه با انتقاد از مواضع کشورهای غربی در قبال این اقدام تروریستی خاطر نشان کرد: بعد از همه این اتفاقات شاهدیم غربی‌های منافق که مدعی حاکمیت قانون در عرصه جهانی هستند، اما خودشان به هیچیک از موازین حقوق بین المللی و حقوق بشری احترام نمی‌گذارند.

وی خاطر نشان کرد: قطعاً این جنایت اسرائیل بدون پاسخ باقی نخواهد ماند.