ترسیم افق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری میان ایران و ترکیه
ترسیم افق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری میان ایران و ترکیه
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه افق روابط ایران و ترکیه روشن است، گفت: دو کشور از طریق چهار پایانه مرزی تبادلات تجاری گسترده دارند.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه در حاشیه دیدار با رئیس گروه دوستی پارلمانی ترکیه و ایران و هیات همراه به مسائل مطرح شده در این دیدار اشاره کرد و گفت: کشور ترکیه از کشورهای مهم منطقه و دارای ارتباط خوب با ایران است و با توجه به اینکه مبنای سیاست دولت سیزدهم توسعه روابط با همسایگان قرار داده شده، عزم جدی برای تسهیل مراودات تجار کشورمان با ترکیه داریم.

به گفته بذرپاش در همین راستا، ماه آینده، کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه برگزار می‌شود که در این کمیسیون، دو کشور به توافقات خوبی خواهند رسید.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به روابط ترانزیتی گسترده ایران و ترکیه در ۴ پایانه مرزی اشاره کرد و گفت: دو کشور از طریق چهار پایانه مرزی سرو، بازرگان، رازی و کوزه رش، تبادلات تجاری گسترده دارند و با توجه به موقعیت دو کشور برای ایجاد دسترسی متقابل به بازارهای اروپا و آب‌های آزاد، چشم انداز تجارت ۳۰ میلیارد دلاری قابل دستیابی است.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه با بیان اینکه برنامه مفصلی برای توسعه ترانزیت و تجارت میان دو کشور داریم، رشد ۵۸ درصدی توسعه ترانزیت ایران در سال گذشته را گواهی بر عزم جدی دولت سیزدهم در این حوزه با فراهم کردن زیرساخت‌ها دانست.

وی ادامه داد: در کمتر از ۵۰ روز از سال ۱۴۰۳ نیز بیش از ۵۳ درصد رشد ترانزیت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت شده که نشان می‌دهد مسیر ترانزیتی ایران رو به رشد است.

بذرپاش با اشاره به توافق با ترکیه برای تکمیل کریدور شرقی-غربی و جنوبی-شمال غربی که می‌تواند مسیری بسیار مطمئن برای دستیابی به بازارهای اروپا و آب‌های جنوب باشد، از فرصت‌های بی نظیر شهرستان خوی و پایانه رازی برای رشد ترانزیت خبر داد.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه تاکید کرد: محور ترانزیتی خوی-قطور-رازی در راستی توسعه تجارت در حال اجراست و با اجرای این محور، در نظر گرفتن تسهیلات برای تردد فعالان اقتصادی و توسعه زیرساخت‌ها برای جابه‌جایی کالاها، می‌توانیم در سال ۱۴۰۳ نیز رکورد تازه‌ای در تجارت با ترکیه به ثبت برسانیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به توافقات کریدوری و ترانزیتی ایران با کشورهای همسایه در یک سال اخیر گفت: برخی از این توافقات خبری نمی‌شود تا مانع سوءاستفاده دشمنان شویم.

وی روابط گروه‌های دوستی پارلمانی را تکمیل کننده مذاکرات اقتصادی و سیاسی دو کشور دانست و گفت: افق روابط ایران و ترکیه روشن است و امیدواریم این‌گونه نشست‌ها به تداوم این روابط کمک کند.

تمایل ترکیه به رشد تجارت و افزایش تبادل گردشگر با ایران

در این دیدار «کایهان ترکمن اوغلو»، رئیس گروه دوستی پارلمانی ترکیه و ایران نیز به تمایل ترکیه برای تجارت ۳۰ میلیارد دلاری با ایران و افزایش مبادله گردشگران دو کشور از ۳ میلیون نفر به ۵ میلیون نفر در سال اشاره کرد و گفت: ایران و ترکیه سرزمین فرصت‌ها و بازار خوبی با توجه به مشترکات فرهنگی محسوب می‌شوند و امیدواریم روابط اقتصادی و تجاری دو کشور بیش از پیش رونق یابد.