تجارت ایران و پاکستان به بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است
تجارت ایران و پاکستان به بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است
وزیر امور خارجه گفت: تجارت ایران و پاکستان از روند افزایشی برخوردار بوده و به بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری صابرین آنلاین به نقل از فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) ۱۳ مرداد ماه در نشست فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین ایران و پاکستان در شهر کراچی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

سند همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی کراچی در حضور وزیر امور خارجه و مقامات ایالتی سند پاکستان به امضا رسید.

وزیر خارجه در این نشست گفت: از اینکه در شهر کراچی، قطب اقتصادی و تجاری پاکستان، در جمع برادران و خواهران عزیز پاکستانی و تجار و فعالان اقتصادی این کشور حضور دارم، بسیار خرسندم. جمهوری اسلامی پاکستان، به عنوان یک کشور همسایه و مسلمان همواره از اهمیت بالایی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: وجود بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک زمینی و اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و دینی، روابط دو کشور را پایدار ساخته است.  در سال‌های اخیر، اقدامات مهمی برای گسترش روابط دو کشور شامل همکاری اقتصادی به عمل آمده است. به عنوان مثال با همکاری طرفین، دو پایانه مرزی جدید در منطقه «ریمدان-گَبد» و «پیشین- مند» ایجاد شده است.همچنین، یادداشت تفاهم همکاری برای ایجاد ۶ بازارچه مرزی مشترک به امضا رسیده است.

وزیر خارجه بیان کرد: علاوه بر این، با توجه به برخورداری هر دو کشور از موقعیت جغرافیایی استراتژیک و قرار داشتن در مسیر کریدورهای حمل و نقل بین‌المللی، از جمله ابتکار کمربند-راه، تلاش شده است تا از ظرفیت های موجود برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بهره برداری شود.

وی افزود: موقعیت جغرافیایی دو بندر چابهار (در ایران) و گوادر (در پاکستان) از دیگر ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در راستای افزایش همکاری‌های اقتصادی دوجانبه و منطقه‌ای دو کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه اقتصادهای ایران و پاکستان مکمل یکدیگر هستند، گفت: به عنوان مثال پاکستان می‌تواند تامین کننده نیازهای ایران در بخش کشاورزی باشد و ایران می‌تواند نیاز پاکستان به انرژی را پوشش دهد. به این دلیل، خط لوله گاز ایران-پاکستان (IP) ، توسط دولت ایران تا نزدیکی مرز پاکستان کشیده شده است. صادرات برق ایران به پاکستان نیز افزایش یافته است.

وزیر خارجه اضافه کرد: تجارت ایران و پاکستان از روند افزایشی برخوردار بوده و به بیش از دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. همچنین، عضویت همزمان ایران و پاکستان در ترتیبات منطقه‌ای مانند سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه (D8)، سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه پایاپای آسیایی (ACU) و همچنین همکار‌ی‌های سازنده دو کشور در مجامع بین‌المللی مانند بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) نیز بستر مناسبی را برای ارتقای مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور ایجاد کرده است.

وی یادآور شد: با این وجود، بخش‌های خصوصی، نقش مهمی را در توسعه همکاری‌های اقتصادی دوجانبه بر عهده دارد.

وزیر خارجه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از توسعه گردشگری بین دو کشور حمایت می‌کند و آمادگی خود را برای میزبانی از گردشگری سلامت به خواهران و برادران عزیز پاکستانی اعلام می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: امیدواریم با افزایش همکاری‌ها بین دو کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان، ارتقای روزافزون همکاری‌های اقتصادی و تجاری دوجانبه را شاهد باشیم.