تا پایان دولت سیزدهم به هزار سینما می‌رسیم
تا پایان دولت سیزدهم به هزار سینما می‌رسیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه امروز ( ۱۶ دی‌ماه) در نشست تبیینی با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان زنجان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای طرح حریم تئاتر شهر، گفت: بنا داریم این طرح به سرعت به اتمام رسد.

محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب تاکید کرد: در تلاش هستیم صدور مجوزهای حریم تئاتر شهر سریع‌تر اتفاق بیفتد چرا که کیفیت باید بر کمیت ترجیح داده شود.

وی ادامه داد: در بیش از ۳ هزار مسجد راه‌اندازی پایگاه قرآنی را دنبال کرده‌ایم. همچنین نگاه ما به زنجان به عنوان یک حوزه فرهنگی بسیار تاثیرگذار در کشور است و باید بتوانیم فضای فرهنگ و هنر را در این استان تقویت کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: قرارگاهی به نام شهید آوینی ایجاد کرده‌ایم، در این قرارگاه برای انجمن‌های تجسمی، نمایشی، موسیقی، ادبی، جامعه رسانه و فعالان قرآنی و… میز مستقلی وجود دارد، برای هر انجمن در هر استان اعتبار سرانه‌ای پیش بینی می‌کنیم و تخصیص اولیه در هفته‌های آینده خواهد آمد که برای همه استان‌ها است.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه ایران تنها تهران نیست، تصریح کرد: ۳۵ درصد آثار جشنواره فجر در استان‌ها است که یک‌تحول جدی رخ می‌دهد با این دیدگاه که نگاه ما حمایت جدی از استان‌ها است.

وزیر فرهنگ گفت: در استان‌های مختلف رفت و آمدها را داشته ایم، هرجایی رفته‌ام با اصحاب فرهنگ و هنر گفت‌وگو داشته‌ام و وظیفه ما حضور در استان‌ها است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مردمی‌ترین وزارتخانه دولت است و در حال حاضر نزدیک ۸ هزار موسسه چند منظوره و ۲۵۰۰‌موسسه قرآنی داریم.

اسماعیلی با بیان اینکه مسائل معیشتی هنرمندان مسئله مهمی است و اقدامات را از تهران شروع کرده‌ایم و در استان‌ها نیز باید شروع شود، ادامه داد: در حوزه مسائل شخصی هنرمندان هیچ حد و مرزی وجود ندارد بدون در نظر گرفتن تفکرات سیاسی به هنرمندان و اصحاب فرهنگ خدمات ارائه می‌دهیم. پیشرفت و توسعه کشور را در تنوع دیدگاه و سلیقه ها می‌دانیم و آزادی اندیشه و بیان جزو دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده و خود را متعهد به حفظ آن می‌دانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سال گذشته با یک جنگ ترکیبی دشمن همراه بودیم و برخی دچار اشتباه محاسباتی شدند، فضای بازگشت اهالی فرهنگ و هنر را مساعد کرده و ایرادی نمی‌بینیم، از خیلی‌ها توقع نداشتیم در دوره فتنه دشمن با بی‌بصیرتی کنار افرادی که بدخواه مردم ایران بودند بایستند.

وی ادامه داد: در شبکه نمایش خانگی نیز نظارت بر پخش سریال با صداسیما و بقیه بخش‌ها با وزارت ارشاد است. در عین حال نمایش خانگی را یک فرصت می‌دانیم و معتقد هستیم محتواها باید شایسته جامعه ایرانی باشد.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در حوزه موسیقی هم اتفاق مهمی در کشور افتاده، تاکید کرد: رونقی که امروز در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه وجود دارد در کشور سابقه نداشته است و امسال سینمای ایران هزار میلیاردی با سی میلیون مخاطب است. در زمان تحویل دولت ۵۷۰ سینما تحویل گرفتیم و تا عید این رقم ۹۰۰ سینما خواهد شد که تا پایان دولت به ۱۰۰۰ سینما خواهد رسید.

اسماعیلی با بیان اینکه در بهترین وضعیت حوزه فرهنگ، هنر و رسانه قرار داریم، ادامه داد: حتما باید زنجان به یکی از مراکز اصلی زیرساختی تبدیل شود و این کار را می‌کنیم، دنبال ایجاد بزرگراه حکمت بین سهرورد و همدان هستیم.

وی ادامه داد: کار هنرمند و اهل فرهنگ را باید به دست خودشان بسپاریم، وزارت فرهنگ را از یک وزارت متصدی به یک‌حوزه تنظیم‌گر، ناظر، حامی و تسهیل گر تبدیل می‌کنیم.

وی افزود: در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد که وزارت فرهنگ بتواند برای فعالیت موسسه ‌های تک منظوره حقوقی مجوز صادر کند که این یک‌اتفاق مهم در راستای حمایت حقوقی و مالکیت اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه است.

اسماعیلی ادامه داد: طبق قانون جامعی که در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده که همه افرادی که در فضای مجازی دارای رسانه هستند باید فعالیت خود را ثبت کنند.

استاد دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اتفاقات مهمی در حوزه موسیقی کشور رخ داده است. در نوروز ۱۴۰۱ چهارصدهزار نفر برای شرکت در اجراهای صحنه‌ای از کشور خارج شده بودند ولی  در سال گذشته تنها در یک ماه یک میلیون نفر در اجراهای صحنه‌ای داخل کشور شرکت کردند که این اصلا سابقه نداشته است.

اسماعیلی ادامه داد: در صدها اجرایی که انجام می‌شود ممکن است در یک برنامه هم مشکلی رخ دهد و این قابل تسری نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک فیلم سینمایی بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان فروش داشته است در صورتی که در ابتدای کار بنده بالاترین فروش کمتر از ۵۰ میلیارد تومان بوده است.

وزیر فرهنگ با بیان این نکته که یک پویانمایی با موضوع ضامن آهو بیش از ۵۰ میلیارد فروش داشته است گفت: این اتفاقاتی است که نظیر نداشته است، امسال سینمای ایران در آستانه  هزارمیلیاردی شدن و مخاطب بیش از ۳۰ میلیون نفر است.