بیانیه مشترک ایران، چین و روسیه: مفاد برجام همچنان معتبر است
بیانیه مشترک ایران، چین و روسیه: مفاد برجام همچنان معتبر است
ایران، چین و روسیه تحت دستور کار ۶ نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی《راستی‌آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد》بیانیه مشترکی را صادر و تأکید کردند که مفاد برجام همچنان معتبر است.

جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه تحت دستور کار ۶ نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
《راستی‌آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد》بیانیه مشترکی را صادر کردند و تأکید کردند که مفاد برجام همچنان معتبر است،

این بیانیه به‌شرح زیر است:

آقای رئیس عزیز،
من بیانیه مشترک را به‌نمایندگی از جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه ارائه می‌دهم. کشورهای ما به‌طور مداوم هواداران قوی برجام بوده‌اند. ما به‌همراه طرف‌های دیگر در مذاکرات، زمان و تلاش سرمایه‌گذاری کردیم که منجر به نتیجه‌گیری برجام در سال ۲۰۱۵ و سپس اجرای آن شد. از سال ۲۰۱۸، هنگامی که آمریکا به‌طور غیرقانونی و یک‌جانبه از این توافق کناره‌گیری و تحمیل تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی و اعمال سیاست فشار حداکثری علیه ایران نقطه عطفی برای این توافق شد، حمایت ما از برجام تغییر نکرده است.

ما از هیچ تلاشی برای بازگرداندن برجام دریغ نکردیم. در ۹ دور مذاکره در اینجا در وین شرکت کردیم. ما سه کشور آمادگی خود را برای نتیجه‌گیری بازگرداندن این توافق براساس متن اوت ۲۰۲۲ تأیید کردیم.

متأسفانه، سایر شرکت‌کنندگان برجام ـ فرانسه، آلمان و انگلیس ـ و همچنین آمریکا، با وجود وعده‌های خود، روند مختلفی را انتخاب کردند، هدف مشترک ازسرگیری اجرای برجام توسط ما را به‌خاطر ملاحظات سیاسی خودشان نادیده می‌گیرند.

جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بر این عقیده هستند که مفاد برجام همچنان معتبر است ـ همان‌طوری که براساس UNSCR 2231 می‌باشد. یکی از جدیدترین نمونه‌ها ـ در روز انتقالی برجام در ماه اکتبر ۲۰۲۳ تعدادی از محدودیت‌های باقیمانده از ایران برداشته شد. لازم به ذکر است که سازمان ملل متحد تحت دبیرکل در یک نامه رسمی (S/AC.58/2023/OC.14) اعلام کرد که دبیرخانه در ۱۹ اکتبر ۲۰۲۳ از وب‌سایت شورای امنیت فهرست ۲۳ نفر و ۶۱ نفر از اشخاص مشمول اقدامات محدودکننده مندرج در بندهای ۳، ۴ و ۶ (ج) و (د) ضمیمه B به UNSCR 2231 را حذف کرد، با این حال، شرکت‌کنندگان اروپایی برجام به‌همراه چند کشور دیگر رویکرد متفاوتی را انتخاب کردند، به‌طور یک‌جانبه این محدودیت‌ها را در سطح ملی در مغایرت با UNSCR 2231 حفظ کردند و بازه‌های زمانی مذاکره‌شده را که به‌طور محکمی مقرر گردیده است مورد سؤال قرار می‌دهند بدون آن‌که هیچ‌گونه صلاحیتی در برجام و UNSCR 223 ذکر شده باشد.

ما با یادآوری بند ۸ از UNSCR 2231، تأکید می‌کنیم که پس از بازه‌های زمانی پیش‌بینی‌شده در برجام و UNSCR 2231، با برنامه هسته‌ای ایران به همان روشی که با هر یک از دولت‌های دیگر فاقد سلاح هسته‌ای عضو NPT انجام می‌شود، رفتار خواهد شد.

آقای رئیس،
امروز در صورت اجرای کامل برجام، این امر می‌توانست اکثریت قریب به اتفاق سؤالات موجود در مورد برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را براساس پذیرش متقابل فرونشاند. دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز می‌توانست ابزار تأیید و نظارت گسترده‌تری داشته باشد. بدون شک توافق هسته‌ای کاملاً عملیاتی به‌عنوان ابزاری برای محدود کردن و کاهش تنش‌ها عمل می‌کرد. ما فکر نمی‌کنیم کسی بتواند استدلال کند که این یک وضعیت برد ـ برد برای همه بوده است.

جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه متقاعد شده‌اند که زمان آن رسیده است که کشورهای غربی اراده سیاسی نشان دهند، از چرخ بی‌پایان تشدید خودداری کنند که تقریباً در دو سال گذشته در حال چرخیدن بوده است و گام لازم را برای احیای برجام اتخاذ نمایند، هنوز هم امکان انجام این کار وجود دارد، جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه برای آن آماده هستند.